Nedá mi to, abych se v dnešním kinotématu neohlédla i na nedávno uplynulý 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který přináší do našich kin řadu nových filmových premiér.

Těsně po skončení festivalu, už ve čtvrtek 7. července, vstoupil do kin několika cenami ověnčený snímek slovenského režiséra Martina Šulíka, Cigán. Na Slovensku má premiéru dnes, 14. července.

Čtrnáctiletý romský chlapec Adam přijde o otce, který je beze svědků a bez důkazů zabit. Matka se snaží zabezpečit rodinu, a proto si následně bere manželova bratra, známého lichváře Žiga. Když matku odvezou do porodnice, je Adam vtažen do Žigových pochybných aktivit. Postupně přichází o svou lásku Julku, dostává se do konfliktů se zákony a při jedné z hádek s Žigem navíc zjistí, co stojí za smrtí jeho otce.

ukázka z filmu Cigán

Od 7. července už běží v kinech také vynikající thriller Hanna od režiséra Joe Wrighta.

Hanna (Saorise Ronan) by byla obyčejná dospívající dívka, kdyby neměla za otce bývalého agenta CIA (Eric Bana), který se rozhodne, že z ní ve finské divočině vychová dokonalého zabijáka. Hana umí bezpočet bojových umění i světových jazyků, ale zcelá postrádá kontakt s reálným světem. Přelomovým okamžikem v životě se stane chvíle, kdy je otcem vyslána na samostatnou misi, při níž se jí v patách drží nemilosrdná záporačka v podání Cate Blanchett.

ukázka z thrilleru Hanna

Ve stejný den, 7. července měla premiéru i americká komedie z produkce Judda Apatowa, Ženy sobě.

Annie (Kristen Wiig) uvízla na mrtvém bodě. Stálý vztah je v nedohlednu, v práci ji prudí šéf i zákazníci, celkově neví, co dál se svým životem. Věci se pohnou ve chvíli, kdy ji osloví kamarádka Lilian (Maya Rudolph) s žádostí, aby jí šla na svatbu za svědka…

ukázka z komedie Ženy sobě

Další premiéry „karlovarských filmů“

Dnes, 14. července má premiéru také komedie Jmenuji se Oliver Tate.

21. července pak Malickův kontroverzní vítěz Cannes Strom života.

28. července vstoupí do distribuce zahajovací film festivalu, temná adaptace Charlotty Bronteové Jana Eyrová.

Do distribuce už je zakoupená i francouzská Černá Venuše, ruské drama Jelena, film Andrease Dresena Konečná uprostřed cesty či norské drama Lovec trolů.

8. září vstoupí do kin Almodovarova Kůže, kterou nosím.

13. října pak se diváci mohou těšit na nekonvenční komedii Petra Marka Nic proti ničemu.

V kinech už jsou také české dokumenty Medvědí ostrovy, Nesvatbov a Divadlo Svoboda, či surrealistický snímek Davida Jařaba Hlava - ruce - srdce a komedie Roberta Sedláčka Největší z Čechů.

Další česko-slovenský snímek Dům bude v Česku k vidění až od října.

A až 5. ledna příštího roku přijde na řadu Kaurismakiho film Le Havre.

 

Kdo jste se letos nedostali do Karlových Varů, přijměte tuto nabídku, dobře zvažte svůj výběr... a pak už vzhůru za kulturou.

zdroj: www.kviff.com a www.youtube.com

P.S. ... a dnes má také narozeniny moje maminka, a já ji jako jeden z dárků chystám pozvání do kina. Takže budu zvažovat společně s vámi. :)

 

 

 

Reklama