Noční hlídka

Konečně do českých kin dorazil do jisté míry legendární ruský film Noční hlídka, jakási východní odpověď na filmy, jako je Matrix, Blade či Pán prstenů, a to všechno v jednom.
Ruský velkofilm vytváří vlastní fantaskní svět a režisér se rozhodl použít všechny možné technické vymoženosti, které mají filmaři k dispozici. Film vychází z toho, že mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot.

Nochnoj dozor, akční / fantasy / sci-fi / thriller
Rusko, 2004, 115 min
Režie: Timur Bekmambetov

***

Legendy z Dogtownu

V 70. letech přivedla skupina mladých surfařů z nehostinné čtvrti Dogtown v kalifornském Venice během suchého léta k životu nový, revoluční styl skateboardingu. Zkombinovali dech beroucí surfařské kousky se skateboardingem a stali se doslova přes noc obrovskou senzací a místními legendami.
Uvnitř prázdných bazénů, které se proměnily v dějiště strhujících kaskadérských kousků, položili pod vedením staršího Skipa (Heath Ledger) základy dnešních extrémních sportů a vytvořili životní styl, jenž se postupem času stal celosvětovým antikulturním fenoménem.
Když se však obyčejná odpolední zábava proměnila ve velký byznys, začala si sláva vybírat svou daň v podobě rozpadajících se přátelství, o nichž se všichni domnívali, že budou trvat navěky.
Asi nejlepší z filmové nabídky tohoto týdne. A čas ukáže, nakolik může dnešní diváky oslovit příběh o zakladatelích skateboardu. Navíc podbarvený muzikou, kterou si dneska s tímto stylem spolujuje málokdo. Totiž rockem typickým právě pro 70. léta, ve filmu zazní Black Sabbath, Iron Maiden a také David Bowie. Fanoušci této muziky si ovšem přijdou na své i na nadupaném soundtracku.

Lords of Dogtown, akční /drama, USA / Německo, 2005, 107 min

Režie:  Catherine Hardwicke, Hrají: Heath Ledger, Rebecca De Mornay


*** 
 
Panenství na obtíž
Původem norský film jasně míří především na dospívající publikum, což ještě umocnil distributor jeho českým názvem. Děj není nikterak originální, distributor ho shrnuje jasně: šestnáctiletá Bea je poslední panna ve třídě. Jestli se nechce dál ztrapňovat, musí jí kamarádky pomoci najít vhodnou "oběť", která by ji o panenství připravila.
 
Bare Bea, Norsko / Švédsko, 2004, 86 min, drama/komedie
Režie: Petter Naess, Hrají: Kaia Foss
 
***

3-iron

Tvorbě předního korejského filmaře Kim Ki-duka věnoval karlovarský festival prostor v roce 2002 a vloni uvedl hned dva jeho filmy. Tentokrát jsou hrdiny vizuálně vytříbeného vyprávění dva mladí lidé, jejichž náhodné setkání přeroste ve zvláštní milostný vztah. Mladík Tae-suk vlastní jen silnou motorku, s níž objíždí různé městské čtvrtě a vyhledává prázdné byty. V těch pak stráví nějaký čas. Nají se a na oplátku vypere prádlo a spraví rozbité věci. Snaží se zmizet před návratem majitelů, což se mu ne vždy zdaří. V jedné domněle prázdné vile se setká s týranou manželkou bohatého muže. Ta se k němu přidá… Kim Ki-duk natočil snímek během velmi krátké doby a nabízí v něm svou osobitou meditaci nad násilím, nespravedlností a krutostí, v níž se převracejí role.

Bin-jip, drama/romantický

Jižní Korea/Japonsko, 2004, 95 minut

Režie: Kim-Ki Duk

***

Příběh modré planety
Po více než pěti letech do kin dorazilo další dílo tvůrců vynikajícího Mikrokosmu, bohužel, první ohlasy ukazují, že tentokrát o tak oslnivý úspěch rozhodně nepůjde. Film vypráví o zrození vesmíru a hvězd, popisuje výbušné začátky naší planety a vznik života na Zemi. Nevystačí si však na rozdíl od Mikrokosmu víceméně jen s obrazem, ale celým filmem provází africký průvodce, přičemž právě jemu vkládají autoři do úst poněkud problematické hlášky. Mají film nejspíše doplnit o další moudra a zároveń odlehčit, avšak místy jsou spíše trapné.
 
Genesis, dokumentární, Francie/Itálie, 2004, 81 minut
Režie: Marie Pérennou, Claude Nuridsany
Hrají: Sotigui Kouyaté

***

Tajemné hlubiny 3D

A jako poslední sllíbená novinka pro IMAX, tentokrát z kamery oskarového režiséra Jamese Camerona (Titanic), který se novou technologií doslova nadchl. Nečekejte však čistý dokument, Tajemné hlubiny 3D si zahrávají i s fikcí. Cameron využívá základních konceptů astrobiologie (vědy, zkoumající život na jiných planetách), podle nichž by mohly bizarní živočišné druhy, žijící v extrémních podmínkách na dně našich oceánů, poskytovat představu o podobě života na jiných planetách. Režiséra na výpravě doprovází skupina mladých mořských biologů a výzkumníků z NASA, kteří sdílejí jeho zápal a nadšení pro průzkum možného vztahu mezi tvory v oceánských hlubinách a životem, který možná jednoho dne najdeme v okolním vesmíru.  
Uvidíme, jak se mu podařilo překonat častý problém filmů promítaných v IMAX technologii, totiž nedostatek nosného děje.

Aliens of the Deep, dokumentární, USA 2005, 47 minut
Režie: James Cameron


 
   
Reklama