Filmové kostýmy ovlivňují módu, o tom není pochyb. Vybrala jsem vám čtyři filmy, které věrně zachycují různé oděvní styly v průběhu dvacátého století. Každý je specifický a svým způsobem krásný. Kterým byste se nechala inspirovat vy?

Coco Chanel - šik divoška

Příběh se více méně odehrává před první světovou válkou.

fff

Představitelka chanelky Audrey Tautou má na sobě pruhované tričko, které tehdy nosili francouzští rybáři jako spodní prádlo. Kostýmní výtvarnice Catherine Leterrierová k tomu říká: „Chtěla jsem ukázat, že byla divoška, ale velmi šik. I v pracovním oblečení vypadala velice sofistikovaně.“

Takhle vznikly malé černé?

gg

Tanec s Etiennem Balsanem, bohatým francouzským prominentem. Všechny ženy jsou oblečeny do šatů světlých barev, ale Chanel si vzala černé. Nebylo to sice skandální, ale lidé si rozhodně měli o čem povídat.

V hedvábném pánském pyžamu mezi lidi?

ff

Proč ne, za chvíli to chtěl nosit každý.

V černém obleku a kloboučku.

ggg

„Vzhledem k tomu, že Chanel byla modistka, měla Audrey vlastního kloboučníka, aby vynikl rozdíl mezi tím, co nosí Chanel, a co ostatní.“

Na dostihy

fff

Zde je dokonale vidět kontrast mezi běžnou módou a oblečením, které si navrhla Chanelová. „Nechtěla kopírovat, chtěla být kopírována!“ říká Leterrierová.

Zrodila se hvězda

ggg

„Tento snímek je inspirovaný fotografií, na které je Chanelové již 70 let.“ Kostým i boty jsou originál Chanel. Coco vymyslela boty – béžové s černou špičkou, v nichž nohy vypadají delší. Nosí se dodnes.

Austrálie: aristokratický luxus

Na cesty

hhh

Nicole Kidmanová v roli anglické aristokratky Lady Sarah Ashley přijíždí na Australský venkov hledat svého manžela. Kostýmy z přelomu třicátých a čtyřicátých let hrají ve filmu důležitou roli.Kvůli autenticitě byly použity  značky, které v té době již existovaly. „Je pravděpodobné, že žena takového postavení by měla zavazadla značky Prada.“

Na ples

ggg

Na ples guvernéra si Sarah oblékla šaty v čínském stylu značky Ferragamo. Šaty odrážejí čínský vliv v severní Austrálii té doby. K nim samozřejmě obula i střevíčky Ferragamo. „Salvatore Ferragamo byl tehdy přirozenou volbou pro celebrity a aristokraty, takže je snadné si představit, že lady Sarah by byla jeho klientem.“

Do přírody

dd

Během natáčení Nicole zjistila, že je těhotná. (Je ironií, že její postava Sarah nemohla mít děti.) Ale na kostýmy to žádný  vliv nemělo, protože na Nicole to nebylo dlouho vidět.

Cadilac:  opilecká elegance

Příběh blues, rock and rollu, sexu, násilí a závislosti se odehrává v Chicagu padesátých let. Legendární hudební umělci, včetně Etty Jamesové (Beyoncé), Chucka Berryho a Muddy Waterse se ocitají na začátku své profesní kariéry.

Náladové blues

ddd

Kostýmní výtvarnice Johnetta Boone popisuje Ettin styl jako „opileckou eleganci“. Proto si vybrala textilie se strukturami a bohatými texturami, které jsou symbolem doby. A barvy? „Hlavně zelená, protože je stejně náladová jako blues,“ říká.

Kulečník

sss

Toto šaty zakoupené ze sbírky v New Yorku byly přešity přesně na křivky Beyoncé. „Musela přibrat pár kilo, aby se lépe podtrhl zpěvaččin charakter. Zelená barva byla zvolena opět záměrně - korespondovala s barvou kulečníku.“

Naděje

sss

Tyto růžové šaty se zajímavě řešeným výstřihem má na sobě Etta na konci filmu. „Růžová barva má charakterizovat šťastnější chvíle v jejím životě, kdy se dokázala odrazit ze dna zpět na pomyslné výsluní.“

Sex ve městě. Pastva nejen pro uši, ale i pro oči.

Kdo by neznal tento kultovní seriál s nepřebernou sbírkou světových značek? Výtvarnice Patricia Fieldová určitě ovlivnila oblékání současných žen a nabídla jim inspiraci.

V čem po nákupech?

gg

Charlotte má na sobě šaty a boty Prada, Carrie je tentokrát ve sportovním - top, kalhoty, kravata a vesta jsou od Ralpha Laurena a boty od oblíbeného Manolo Blahnika, Miranda oblékla šaty Alberta Ferrettiho a Samantha sukni Valentino, sáčko Thierry Muglera a kabelku Fendi.

Čím se zahřát, když je zima?

dddd

Carrie oblékne činčilovou štolu Luciena Pelata na šaty Dolce & Gabbana, Samantha v kožíšku z bílého norka a na pacinkách rukavičky Sonii Rykielové, Miranda v kabátku J. Mendela, přes šaty Prada a Charlotte se zahřívá v šatech Gianfranca Ferre a sáčku Johna Galliana. Její rukavice a kabelka jsou od Chanel.

V čem na večírek?

hhh

Charlotte v cudných šatech Vicki Tiel a sandálcích Miu Miu, Carrie v taftovém pláštíku Yves Saint Laurenta a v botičkách od Diora (zcela výjimečně dala košem Blahnikovi), Samantha v zrcátkových šatech a botách Stuarta Weitzmana s kabelkou Swarovski a Miranda v šatech značky Carolina Herrera a s psaníčkem od Roberta Cavalliho.

Jak se vám líbí filmové kostýmy? Které vás nejvíce inspirují? V které době byste se chtěla oblékat?

Reklama