Příběh, který se zapsal do historie sportu, vznikl pod taktovkou režiséra Craiga Gilespica. Rozhodl se tak odvyprávět příběh od začátku až do konce, aby lidé konečně dostali odpovědi na otázky, které jim dodnes nedají spát. 

5a8fea561c52fobrazek.png

Ústřední postavou filmu je mladičká krasobruslařka Tonya Harding, která se do tohoto sportu zapsala výrazně tím, že jako první Američanka a druhá žena na světě skočila v závodě trojitý axel. Na bruslích stála již od čtyř let a svět si ji pamatuje jako velice svéráznou dívku, která se rozhodně nezabývala moc tím, co si o ní kdo myslí. Na chvíli si získala srdce Američanů, ale velice rychle si vysloužila jejich hněv a šikanu.

Skandál kolem zranění Nancy Kerrigan si své filmové zpracování zasloužil, jelikož zvláštních okolností celého příběhu je tolik, že se během dvouhodinového snímku nemáte šanci nudit. Stále se totiž dozvídáte další střípky celého neuvěřitelného příběhu. Film není pouze dokumentárním přepisem událostí, ale jde o drama, které v sobě nese prvky opravdu černého humoru. Ten se nejvíce projevuje v situacích, kdy herci vystoupí ze své role a sdělí vám krátkou informaci napřímo na kameru. Zároveň si filmaři velice pohráli s namixováním hudby k dramatickým scénám. Zde se vás nesnaží rozbrečet ve chvíli, kdy teče krev, ale naopak svižnou country hudbou celý moment umocnit.

5a8d99c86c422obrazek.png

Není s podivem, že si hlavní herecké postavy Margot Robbie - představitelka Tonyi Harding a Allison Janney – představitelka matky Tonyi, vysloužily nominace na Oscara a Allison už získala za roli Zlatý glóbus.

Studiem své role pojala Margot opravdu zodpovědně a půl roku sledovala všechna videa s Tonyou, naučila se dokonale její výrazy ve tváři a je uvěřitelná i v situacích, kde se chová tak, že první, co vás napadne je – ta je ale úplně blbá. Chování Tonyi v té době totiž nebylo zrovna ukázkové a i proto byla krasobruslařskou asociací dlouhou dobu opomíjena, jelikož se podle jejich názoru neztotožňovala se sportem tak, jak by si oni přáli. S opravdovou Tonyou Harding se také nejednou setkala a ona sama ji za vyznění její osoby chválila a děkovala jí, že jí konečně pomohla tuhle kapitolu života uzavřít. Margot navíc propadla i bruslení, ač sama tvrdí, že i kdyby se učila další roky, tak by trojitého axela nejspíš nikdy v životě neskočila.

Allison Janney měla roli o to těžší, že se ve filmu téměř neusměje a přitom jsme u ní zvyklí na velké množství komediálních rolí, jako například TV seriál Máma. Tentokrát bylo jejím úkolem ztvárnit správně ženu, která je chladná, odměřená a ve svých poznámkách velice jízlivá, a to se Allison povedlo dokonale. Neustálá cigareta v puse charakter celé její postavy ještě umocňuje.

5a8d99fea69d8obrazek.png

Další velmi důležitou postavou je i představitel manžela Tonyi, kterého si zahrál herec Sebastian Stan, a který svým vzhledem plnil dokonale dojem submisivního manžela. Spolu s Margot dokázali ve filmu přesvědčit, že jejich láska byla opravdová a šílená. Ovšem pohled na jejich manželství podává každý jinak.

5a8fea206cad5obrazek.png

V celém filmu jsou velmi dobře vybrané i dobové kostýmy, které dokreslují toto období velmi důvěrně a realisticky. Jen pro zajímavost, paruka pro Tonyu musela vypadat jako by měla celou dobu velice nepovedenou trvalou a vlasová kostymérka se do médií vyjádřila tak, že paruky upravovala levným pivem, aby vlasy dostatečně trčely, což bylo pro krasobruslařku charakteristické.

Po zhlédnutí filmu je až s podivem, že se samotná Tonya k filmu staví tak pozitivně, protože její osoba není ve filmu vyobrazena zrovna v nejlepším světle a někoho možná bude lákat říct i to, že si svůj osud zasloužila. Filmařům se podle mého podařilo Tonyu představit opravdu takovou, jaká byla. A emoce po zhlédnutí mohou být opravdu rozporuplné.

Film Já, Tonya má v českých kinech premiéru ve čtvrtek 1. března.

Vystoupení Tonyi Harding na Olympijských hrách v Lillehammeru

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama