Na Yesterday jsem se těšila od chvíle, kdy se objevil první trailer. A nejen jako skalní fanynka legendární skupiny.  Ale také kvůli týmu snů, jenž byl avizován: scénář Richard Curtis (Láska nebeská), režie Danny Boyle (Milionář z chatrče), mimochodem oba velcí fanoušci „Brouků“. V hlavních rolích pak (dáma má přednost) Lily James (Mamma Mia! Here We Go Again), Ed Sheeran jako Ed Sheeran a hlavně pak postava nejhlavnější - Himesh Patel. Pro nás doteď prakticky neznámý britský umělec v roli muzikanta, kterému doslova spadlo do klína miliónové „dědictví“ v podobě písní slavné liverpoolské čtyřky. Dnes už mohu říct, že v náročné zkoušce vedle ostřílených hvězd obstál. A svojí naivní roztomilostí získá jistě nejedno dívčí srdce. 
Yesterday, foto: CinemArt a.s.
Abych byla upřímná, myslím si, že v dnešní době vymyslet chytrý a neotřelý scénář k romantické komedii není vůbec snadné. Ano, sem tam se podaří, ale i tak se to v podstatě točí kolem zaběhnutého a léty ověřeného schématu. Ovšem Yesterday – to je scénáristický nápad (rozuměj poklad), který už prakticky nejde zopakovat. Nebo snad znáte jinou hudební skupinu, která by byla tak slavná jako The Beatles? A jejíž písničky by znali, aniž by si to kolikrát nějak zvlášť uvědomovali, lidé všech věkových kategorií? Já myslím, že ne. A právě na tomto kouzlu je vystavěn úchvatný příběh. Nicméně nemusím asi prozrazovat, že se na pozadí dočkáme i výše uvedeného schématu. A vůbec to nevadí.
Yesterday, foto: CinemArt a.s.
Co se vlastně stalo? Stručně řečeno – jedné magické noci zapomenou lidé na Zemi, že existovala legendární čtveřice z Liverpoolu. A tím pádem nikdo nezná žádnou její písničku. Mezi námi, The Beatles nejsou jedinou obětí neuvěřitelného „výpadku“. Tragický konec postihl i jednu ze dvou velmi oblíbených limonád, opravdu hodně populárního knižního hrdinu a světe, div se, i zlozvyk, jenž má na svědomí tisíce životů. Můžete hádat! A po zhlédnutí filmu přemýšlet, zda byste to také chtěli zažít, či nikoliv.  
Yesterday, foto: CinemArt a.s.
Kdo si film užije? Dle spokojených a usměvavých tváří, které jsem kolem sebe viděla, soudím, že asi každý, komu není proti srsti trochu té romantiky a špetka fantazie „co by kdyby“. Nejvíc ho ovšem samozřejmě ocení ti, kterým hned dojde, proč hlavní hrdina potřebuje nutně jet do Liverpoolu mrknout na Penny Lane. A také bez váhání ví, kdo je Eleanor Rigby či Father McKenzie.  Právě to jsou drobnosti, které posouvají i tak dobrý film ještě o jeden level výše. 

P.S. A které že další slavné hity vedle té titulní ve filmu zazní? Vím, ale neprozradím. Zajděte si do kina od 27. června a užijte si příjemnou oddychovku, kde se hodně nasmějete a asi i přiměřeně dojmete. Protože dojde na neuvěřitelné osobní setkání hlavního hrdiny s jedním ze čtyř členů slavné skupiny, neboť „Let me take you down ’cause I’m going to Strawberry Fields/Nothing is real/And nothing to get hung about Strawberry Fields forever“. A teď už je to na vás! 


Jako bonus ještě jedna pózovačka z premiéry v Londýně, kde si snad i Ed Sheeran užil svou skutečnou slávu. Ve filmu se totiž celé nějak zvrhlo  :-) 
Yesterday, foto:  CinemArt a.s.
foto: CinemArt a.s. 

Přečtěte si také: 

Reklama