Pohádka Tajemství staré bambitky, ve které se hlavní role zhostil zpěvák Tomáš Klus, nabízí mnoho krásných záběrů. K návštěvě vybízí například ne tak známý barokní zámek Lemberk. Ten se nachází asi tři kilometry severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí v okrese Liberec. Na své si tak přijdou nejen filmoví nadšenci, ale také milovníci historie.

5d47f878f096fimage.png

Opravdovým rájem filmařů je geopark Český ráj ve středním Pojizeří. Najdete tam zříceninu hradu Trosky, horu Kozákov či skalní město Prachovské skály. Ze zdolání prvního vrcholu se zde radoval například malý Vašek ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. V Českém ráji se točilo také hodně pohádek, je mezi nimi například Princ Bajaja, Nesmrtelná teta nebo Nejkrásnější hádanka.

5d47f8c4d7b56image.png

Na legendární balkon z filmu Pelíšky, ze kterého křičel Jiří Kodet alias otec Kraus „Proletáři všech zemí, vyližte si prd…“ se můžete zajet podívat do pražské městské části Praha Košíře. V části Na Cibulkách se Pelíšky natáčely v roce 1999. 

Velká část filmu Po strništi bos se natáčela v malebném městečku Slavonice, které se nachází v okrese Jindřichův Hradec. Kromě krásné okolní přírody je blízko město Dačice s první kostkou cukru na světě. Podívat se můžete také do Telče, což je významná lokalita pro pohádky. Natáčelo se tam Z pekla štěstí, Jak se budí princezny nebo Pyšná princezna.

5d47f96d52858image.png

Pokud se budete chtít vydat po stopách hudební komedie Ať žijí duchové, navštivte zříceninu hradu Krakovec v okrese Rakovník. Obchod s pribiňáky najdete v Mníšku pod Brdy.

5d47f99e33fceimage.png

Na severozápadě Čech v okrese Louny se nachází Žatec. V jeho historickém jádru můžete při procházce minout místa, kde se natáčely snímky, jako jsou Holky z porcelánu, Bídníci, Oliver Twist nebo seriál Náměstíčko.

Cimrmanův dům z filmu Jára Cimrman ležící, spící se nenachází ve smyšleném Liptákově, ale ve skutečnosti stojí nedaleko Jičína. Konkrétně v obci Vesec u Sobotky. Jde o dům číslo sedm, který má ve vesnici nejdelší historii.

Zatoužíte-li po dravé přírodě, vyberte si okolí usedlosti Antýgl na Šumavě v údolí řeky Vydry. Dost možná narazíte na kámen, na kterém se slunil starý mládenec Louka (Zdeněk Svěrák) spolu s chlapcem Koljou. Kromě toho se tam natáčela i trilogie Pod jezevčí skálou, Za trnkovým keřem a Na pytlácká stezce.

5d47fa7f7c6e8image.png

Do secesního lázeňského městečka Luhačovice v okrese Zlín se několikrát vrátil oblíbený seriál Četnické humoresky. Herci si zaplavali například ve Slunečních lázních od architekta Dušana Jurkoviče.

5d47fa9f98f3aimage.png

V okrese Opava leží obec Šilheřovice, která mnohým připomíná prostředí anglického venkova. I proto si ho vybrali tvůrci filmu Tmavomodrý svět. Lákadlem je zejména rozlehlý park sloužící jako golfové hřiště se zámkem.

Foto: Shutterstock, Profimedia

Čtěte také:

Reklama