Včera jsem zašla do mé milované Lucerny, do tamního kinosálu, na film Yves Saint Laurent. Módu i film mám ráda, tomu lákavému spojení jsem nemohla odolat.

,I když žádný kousek od Laurenta si pravděpodobně nepořídím, a to ne proto, že by se mi nelíbil, ale proto, že je to cenově „jiná liga“ – chtěla jsem vidět, co stojí za jeho nádhernými modely, které tvořil celých padesát let svého života.

Bohužel, nadšení se nekonalo. Móda byla v pozadí, pár přehlídek a několik krásných modelů sice vidět bylo, ale na to, že to byl film o módním návrháři, toho bylo zoufale málo! Hned na začátku mě zaujala přehlídka šatů, které Laurent tvořil ještě jako sotva dvacetiletý mladíček coby asistent slavného Christiana Diora. Ty šaty byly tak nadčasové! Přestože se jednalo o padesátá léta, tedy dobu dávno minulou, vybrala byste si určitě několik kousků do svého šatníku i dnes…  v závěru filmu byla přehlídka ještě ze 70. let, která byla s tou z Laurentových raných let v podstatě v kontrastu, ale znova mohla diváka jen utvrdit v tom, že Laurentovy šaty jsou výjimečnými uměleckými díly, které čas nepoznamená, protože mají „přidanou hodnotu“.

Jestli měl režisér v úmyslu zobrazit hlavně životní příběh geniálního módního návrháře, nejsem si jistá, že se mu to povedlo… spíš mu, alespoň v mých očích, uškodil. Atmosféra francouzské společnosti padesátých až sedmdesátých let se ve filmu poněkud zploštila do dekadentních večírků s nekonečnými lajničkami koksu (nebo čeho :)), kamera nás provází temnými kluby, ze kterých doslova čpí nedýchatelno… homosexuální smetánka, která tak trochu neví, co by, se tady producíruje a působí absolutně bezduše, bezradně, vyprázdněně. Tohle že jsou osobnosti tehdejšího uměleckého světa? Tyhle vyhaslé trosky?

Nevěřím, že talent, jakým Yves byl, mohl vést tak beznadějný život. I když bojoval s těžkou psychickou nemocí, byl to génius, který musel velmi tvrdě pracovat, jinak by nedokázal to, co měl v hlavě, zhmotnit do tolika výjimečných šatů. Obklopoval se krásnými věcmi, spolu se svým partnerem za svůj život nashromáždil sbírku jedinečných uměleckých předmětů, kterou jeho milý po Yvesově smrti rozprodal, protože už se z ní nedokázal sám radovat... to byl pro mě ten pravý Yves. Člověk, který žil pro krásu, miloval krásu a dokázal ji vtělit do toho, co uměl nejlépe - do šatů, které jsou nesmrtelné.

Film je v kinech od 27.3.2014

Jak se film, milé ženy-in, pokud jste ho viděly, líbil vám?

Reklama