public enemiesŽivotní příběh bankovního lupiče třicátých let minulého století (doba tehdejší velké finanční krize) Johna Dillingera označil prestižní filmový časopis Empire za nejočekávanější film roku 2009. Myslím, že by to mohla být pravda. Zvlášť po té, co jsem zjistila, že se tentokrát tvůrcům podařilo držet se skutečného životopisu a neblamovat diváky nesmysly jako to bylo třeba ve filmu Troja s Bradem Pittem.

Legendární loupežník John Dillinger, který se stal „hrdinou“ své doby a miláčkem veřejnosti, má v USA dokonce muzeum, kde visí nepřeberně fotografií i dokumentů z vyšetřovacího spisu. A některé scény filmu jsou přesnou kopií oněch událostí i s gesty a úsměvy! A to už je něco. Film začíná ve chvíli, kdy je Dillinger propuštěn z žaláře, kde sedí za loupež potravin 9 let. Vězení ho ale nenapravilo, právě naopak. Až tam se definitivně rozhodl pro kriminální dráhu. Shromáždil kolem sebe bandu těch nejlepších gangsterů, s jejichž public enemiespomocí plánoval geniální loupeže bank. Plány byly vždy založeny na mazanosti a chytrosti, nikoli na hrubé síle, a tak se charismatický Dillinger stal zakrátko obdivovaným lidovým hrdinou. Hezký, chytrý, uhlazený a mazaný, to byly vlastnosti, které tehdejší policii chyběly, a tak Dillinger stále unikal. A když neunikl, dokázal z vězení za pár dnů utéct. Vedle loupežných eskapád však sledujete i Dillingerův intimní život, přátelství a lásku. Tentokrát ale nejde o žádný přeslazený americký cajdák, ale realisticky dojemný příběh velké, vášnivé a krátké lásky k poloviční indiánce Billie Frachette, která končí Dillingerovou smrtí. A vy možná na závěr uroníte i pár opravdových slziček.

Jediné, co bych za sebe filmu vytkla, jsou trošku delší střílečky, než jak bylo třeba, a to, že jsem chvílemi ztrácela přehled, kdo patří k policii a kdo k bandě zločinců. Tehdejší móda velela mužům obleky, dlouhé pláště a klobouky, takže v mumraji boje rozlišit kdo je kdo nebylo vždycky jednoduché. V celkovém dojmu však tyto maličkosti nehrály velkou roli, takže film vám srdečně doporučuji. Premiéra je vyhlášená na 9. července.

Trailer

 

Čtete také

Skutečný příběh Johna Dillingera

Reklama