Pokud byste v tomto roce měli jít jen na jeden jediný film do kina, je to ke dni, kdy vychází tento článek, za mě rozhodně americké drama První člověk. Celých 138 minut  jsem téměř bez dechu vydržela sledovat příběh člověka, jenž se navždy zapsal do historie. A o kterém ví lidé, jež nejsou vyloženě fanoušky vesmírných cest, tak málo. Rok premiéry pečlivě připravovaného snímku má v podstatě magické načasování. Před padesáti lety se totiž půl miliardy lidí mačkalo u televizí a sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. A vy se nyní na tuto cestu můžete vydat prostřednictvím té nejdůležitější osoby historické události. A společně s ním zažít dramatické okamžiky, které předcházely památné větě: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“
Film První člověk, CinemArt a.s.
Snímek První člověk je o oběti, zármutku a o ranách, které v sobě nosíme. A i když hlavní postavou je samozřejmě ten první člověk, jenž stanul na Měsíci, mě fascinovala postava jeho manželky Janet. Jak silná to musela být žena! Kde vzala sílu, aby po tragické ztrátě malé dcery řekla s úsměvem svému manželovi něco ve smyslu: Vezmi to, bude to dobrodružství, nový začátek. A zatímco Neil Armstrong se s jejich společným smutkem vypořádával každodenní prací zkušebního pilota, Janet musela zvládnout vyloženě pozemské záležitosti sama. Navíc si nedělala iluze o tom, že to ti „kluci ve vedení“, jak sama říká, mají vůbec pod kontrolou. A měla pravdu...
Film První člověk, CinemArt a.s.
To, co ti lidé podstoupili, bylo v dobrém smyslu slova šílené. Létali v nesmírně křehkých strojích, čelili spoustě otázek, na něž neexistovaly odpovědi, podstupovali nezměřitelné riziko a každý jejich krok přitom sledoval celý svět,“  říká režisér filmu Damien Chazelle.
Film První člověk, CinemArt a.s.
Neil Armstrong začal létat jako pilot ve válce v Koreji. Pak  se stal zkušebním pilotem pro letectvo a nakonec i pro NASA. V té době mnoho zkušebních pilotů umíralo, přesto Neil vytrval a stanul na Měsíci.  „V zachycení prvních kroků na Měsíci jsme se snažili být co nejpřesnější i v malých detailech, které dělají původní záběry tak vzrušující, ale zároveň tento okamžik doplnit o emoce, které film provázely. Když Neil Armstrong vystupuje z modulu, je to natáčeno 16mm kamerou, díky které, když vidíte, jak se třese, máte pocit, že jste přímo u toho,“ poodhaluje něco z filmařské práce režisér.  O tom, zda je pravda, co vše na záběrech uvidíte, pak můžete ještě dlouho přemýšlet...  
Film První člověk, CinemArt a.s.
Příběh se odvíjí mezi „kuchyní a Měsícem„. Právě to mu dodává naprosto jiný rozměr. Není to „mužský“ film o velkém dobrodružství v kosmu. Je to o tom, co je v pozadí tohoto dobrodružství – co prožívají rodiny mužů, jež se rozhodli riskovat svoje životy. A také o ně velmi často přišli.  
Film První člověk, CinemArt a.s.
Samotný snímek startuje  v roce 1962, kdy Armstrong začal pracovat jako pilot pro NASA. A kdy se musel vyrovnat se smrtí malé dcery, jež podlehla těžké nemoci. To byla aspoň pro mě naprosto nová informace. Možná právě tato osobní tragédie totiž přispěla k tomu, že Armstrong nepanikařil v situacích, kdy jde o život. Jeho základním charakterovým rysem byl klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem nebo když odpovídá malému synovi na otázku, zda se z mise na Měsíc vůbec vrátí.
Film První člověk, CinemArt a.s.
První člověk je natočený podle knihy Jamese R. Hanbena. Ten poprvé požádal Armstronga v roce 2000, aby mu vyprávěl svůj příběh.  Slavný kosmonaut, jenž zřídkakdy souhlasil s rozhovory a ještě mnohem méně se mu líbila myšlenka celoživotního dokumentu,  po dvouměsíčním váhání nabídku zdvořile odmítl. Po dalších dvou letech ovšem souhlasil. Autora knihy údajně nejvíce fascinoval ten kontrast: „Člověk, který se v kokpitu musel rozhodovat během setin vteřiny, byl, když přišla řeč na věci v jeho životě, neuvěřitelně opatrný a nad věcmi dlouho přemýšlel.“ A přesně takový je ve filmu zobrazený třeba během tiskové konference. „Byl to jen obyčejný člověk,„ říká Armstrongův syn Rick: „Ti, kteří ho viděli jen ve zprávách, to možná neví, ale byl to vtipný chlap. Když jste ho viděli v kruhu přátel, byl to úplně jiný člověk než jeho obraz na veřejnosti. Doufám, že to film pomůže změnit.“
Film První člověk, CinemArt a.s.
Pro režiséra bylo prý důležité, aby ukázal nebezpečí vesmírných průkopníků. Dalo by se říct, že letěli ve vystřelených cínových plechovkách. A ve filmu to tak skutečně vypadá. “Do toho bych nevlezla ani na cestu do supermarketu," říkáte si, když vidíte, jak vypadaly ony legendární rakety. 
Film První člověk, CinemArt a.s.
Víte, že …

  • Projekt Gemini byl nezbytnou přípravou na program Apollo, aby byla NASA připravena na přistání na Měsíci.
  • Deset posádek odstartovalo v letech 1965/66 na dvoumístných kosmických lodích na dráhu okolo Země, kde kosmonauti ověřovali nové technologie, nacvičovali manévry lodí a zkoumali vliv dlouhodobého pobytu ve vesmíru.
  • Cílem mise Apollo 11 bylo dokončení národního cíle, který stanovil prezident John F. Kennedy 25. května 1961: Přistát na Měsíci a vrátit se bezpečně na Zemi.
  • Aby se tři piloti Apolla 11 zapsali do historie, museli vykonat cestu, jež trvala od startu k přistání na Zemi 8 dní, 3 hodiny, 18 minut a 35 sekund.
  • Synové slavného kosmonauta Neila - Mark a Rick - se nejen podíleli na filmu od úplného počátku, ale také měli role ve scénách z řídící místnosti.

    foto: CinemArt a.s. 

Přečtěte si také: 

Reklama