Pražské orgie vás od první chvíle velmi sugestivně zatáhnou do šedé atmosféry sedmdesátých let socialistického Československa. Není to film o sexu, jak by se z názvu nezasvěcenému člověku mohlo zdát. A není to ani film o disidentech. Na druhou stranu je řada figur inspirována skutečnými postavami. Pražské orgie jsou fascinujícím pohledem na tehdejší situaci v Československu očima cizince na základě vlastního prožitku. Nehodnotí, jen popisuje stav věcí a snaží se pochopit, jak se jednotlivé postavy vyrovnávají s tehdejším režimem.
Pražské orgie
Když muž se ženou snídá a ví, že jsou odposloucháváni, tak to poněkud ztrácí na romantice. Ale teď vážně. V hlavní roli Nathana Zuckermana se představí Kanaďan Jonas Chernick a osudovou ženu Olgu famózně ztvárnila rodačka z Petrohradu Ksenia Rappoport (oba skutečně čekají na snídani na fotografii níže). Pavel Kříž hraje vyhozeného režiséra, který ví o každém šustnutí v Praze. Klára Issová a Jiří Havelka vytvářejí milenecký pár českých emigrantů, na jejichž popud se vlastně hlavní hrdina vydá do Československa. V dalších rolích září Miroslav Táborský, Martin Stránský a Jan Hrušínský. Viktor Dvořák a Jakub Wehrenberg se mihnou v rolích inspirovaných Václavem Havlem a spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem. 
Pražské orgie
Jeden z legendárních dekadentních večírků a prý nejkrásnější nohy v celé Praze. „Olga prožívala tu dobu v té podobě, která byla vlastní její extravagantní povaze, její ženské podstatě. Organizovala divoké večírky v domě svého vlivného milence, kde si vytvořila malé území svobody alespoň v oblasti volných vztahů, což ji udržovalo nad hladinou. Když Olga říká větu, že „svoboda v sexu je jediná svoboda, kterou nám nesebrali,“ – to nejsou slova nějaké zhýralé či příliš odvázané ženy, ale slova plná bolesti,“ vysvětluje těžký život své postavy herečka Ksenia Rappoport.
Pražské orgie
Američanův pobyt plný bizarních setkání s různorodými lidmi se mění až v nečekané dobrodružství, kdy hlavní hrdina absolutně netuší, zda mu něco hrozí, kdo jej sleduje, a kdo nikoliv. Má věřit vyplašenému studentovi, který ho varuje, že musí okamžitě opustit Československo, nebo může věřit svému ostřílenému průvodci normalizačním peklem, který pracuje jako údržbář, a přesto se účastní pompézních večírků?
Pražské orgie
Video - nejznámějším filmové adaptace předloh Philipa Rotha v jedné minutě:

Režisérka Irena Pavlásková získala od Philipa Rotha, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii a dalších významných ocenění, práva na zfilmování Pražských orgií před sedmi lety. K jejich spolupráci řekla: „Philip Roth je literární klasik a byl jím již za svého života. Jenom získání práv od takové literární veličiny je zázrak, který s sebou nese velkou zodpovědnost. Adaptovat knihu pro film je vždycky těžké, protože literatura už z principu pracuje s jinými vyjadřovacími prostředky. Již od počátku se mi líbilo, že jde o pohled cizince, Američana, který proniká do české mentality. Proto pro mě bylo důležité ve filmu udržet jeho podhled na tehdejší československou společnost, na to, jak se jednotliví lidé byli schopni zachovat a vyrovnat se situací, která zde v 70. letech panovala." A my dodáváme, že už i fakt, že se Irena Pavlásková s tak slavným spisovatelem setkala v jeho domě v Connecticutu a že si vyžádal její filmy a nakonec jí práva pro zfilmování dal, je velká čest. Škoda, že se premiéry nedožil...  Zemřel vloni v květnu. Věřím, že by byl spokojen.

Technická poznámka: Film je natočen v angličtině pro zachování autenticity, kdy přijede cizinec do Prahy a místní lidé s ním komunikují v jeho řeči. Do kin půjde film ve dvou jazykových verzích – originální anglická verze s titulky a verze s českým dabingem, kdy hlavního hrdinu jako vždy skvěle nadaboval herec Jiří Dvořák.

foto: BIOSCOP

Přečtěte si také: 

Reklama