moon

Zítra vypukne premiéra filmu Moon, jeden z nejočekávanějších sci-fi filmů letošního roku. Byla jsem na projekci – film je přinejmenším zajímavý.

Astronaut Sam (Sam Rockwell) je sám na měsíční základně, se kterou uzavřel smlouvu na 3 roky. Jeho úkolem je kontrola těžby helia, které je na zemi používáno jako palivo. Jediným Samovým druhem je robot Gerty, který mu radí, stará se o jeho denní harmonogram a konverzuje s ním. Spojení se Zemí selhalo, Sam je zcela izolován. Proto si Sam nepřeje nic jiného než se vrátit zpátky na Zem ke své ženě a malé dcerce. Náhle se ale prudce zhorší jeho zdravotní stav, začíná trpět halucinacemi, nakonec se při jednom výjezdu mimo základnu zraní… Gerty dělá, co může, aby se Sam do odletu na Zem dal do pořádku.

Pak ale Sam zjistí něco nepředvídatelného. Na lodi není sám, a přece je to stále on. Při pátrání po pravdě dojde k poznání, že se stalo něco, co by si nedokázal představit ani v té nejbujnější fantazii.

Víc o ději vám prozradit nemůžu, zkazila bych vám napětí a moment překvapení.

moon

Na filmu je zajímavé to, že ho vlastně skoro celý odehraje jediný herec, a přesto se nenudíte ani chvíli. Film získal mnoho ocenění včetně ceny za nejlepší britský nezávislý snímek. Debutující režisér Duncan Jones je synem hudebníka Davida Bowieho. Zkrátka umělecké geny se nezapřou.

Podívejte se na krátkou ukázku

Reklama