Slovy klasika „A čo je lepčí?“ Mohli bychom společně hledat odborné články a teze na téma, co je pro lidské mozkovno lepší relaxace a která duševní činnost rychleji vrátí kondici naší psychické stránce.

Z mého pohledu by to ale byla ztráta času, protože je to věc evidentně hodně individuální. Někdo má rád holky… a hlavně pokaždé zaúčinkuje něco jiného.

Někdy pomůže kniha, jindy hezký lehký film a někdy má člověk mozek tak uondaný, že ho potřebuje nepotřebovat.

Nabízím tři zcela různé cesty, jak se dopracovat k pohodě řekněme pasivním způsobem.

Leháro pro tři čtvrtiny mozku

Pokud jste duševně tak unaveni, že reagujete už jen na světlo, pomůže vám určitě Kobra!

Gerchán s kolegou v supervoze budoucnosti, odolném proti nárazu, na podvozku ze slitin používaných doposud jen německou dálniční policií a NASA. Leháro pro půlku mozku.

Kobra 11 je skvělou možností bez obav odpojit tolik namáhanou, racionální část mozku, kterou pro tento typ pořadu vskutku netřeba.

Vystačíte se zrakem a částí pravé hemisféry. I u Krtečka je třeba více myslet.

Je třeba se jen dívat…

Postavou drobný, leč duchem velký policista visí na zcela hladkém kusu skály, když se mu podařilo vyskočit z vybuchnuvší cisterny s náplní do zbraně hromadného ničení.

Za letu ještě uhasil vlastní záda v oblasti mezi lopatkami. Zachytil se za kus šutru díky své schopnosti za letu změnit kurz prudce doprava.

k

Jeho výkon v několika bodech sejmul učení pana Newtona i dosavadní lékařské znalosti o schopnostech lidského organismu přežít.

Gerchán se drží za kluzký kámen. Prší. Celá váha jeho těla je soustředěna do hladkého podkladu a několika čtverečních centimetrů. Pan Newton bledne.

Přibíhá kolega. Gerchán se pouští jednou rukou, aby zachytil paži kolegy. Zázrak. Buďto tento muž váží jen několik deka, nebo má spodek dlaně pokryt lepidlem doposud neidentifikovatelné přilnavé síly. Dobře to dopadlo. Přežili oba. Zahoďte knihu fyziky!

Osobně si občas potřebuji přesně takto odpočinout. Tuto terapii aplikuji zpravidla ve všední den, kdy mám jistotu, že po celodenní námaze bude můj mozek bez vyrušení v hlubokém spánku.

Pohoda u dobrého filmu

Na druhou stranu výtečnou relaxací, kdy má člověk ještě tolik sil, aby zapojil i hlavu, jsou kvalitní filmy, vybrané například v půjčovně či zakoupené přesně podle momentální chuti a nálady.

Pro ty z vás, kteří byste měli chuť na něco kvality naší i světové kinematografie, si dovolím doporučit například náš velice podařený snímek „Grandhotel“, který je z mého pohledu doslova hereckým koncertem našich mladých hereckých nadějí.

Nebo ze světových, vskutku kvalitní, trochu art-komický model „Blbec k večeři“, který člověka donutí se zamyslet nad tím, jak vlastně ve skutečnosti klasifikovat lidskou blbost.

n

Hezká podívaná v obou případech.

Na tohle je dobrá sobota večer, kdy se člověku trochu revitalizují mozkové závity.

Neděle je dnem na dobrou knihu

Taková neděle odpoledne, přesněji po obědě, může být skvělou dobou na společnost věrné přítelkyně – knihy, kávu, deku a oříškovou bábovku.

Nedávno jsem pojala za přítelkyni věc od Dana Browna Anatomie lži.

a

Velice doporučuji těm, kdo od knihy očekávají, na rozdíl od Kobry 11, že obohatí jejich duchovní krajinu a někam je posune.

Jak to máte vy?

Reklama