Možná si řeknete, že je to málo, ale pro mne to bylo dost podstatné. Na film o Janu Saudkovi jsem se moc těšila, ale zároveň se trochu „bála“. I když Karel Roden a Irena Pavlásková mohli být určitou „zárukou“ kvality. A s tím jsem se na film vypravila.

m

Jaké jsou mé bezprostřední dojmy? Všechny mé představy předčil Karel Roden. Upřímně řečeno, nedokázala jsem si ho v „těle“ Saudka představit. Hrát žijícího autora, který je navíc mediálně známý, musel být tvrdý oříšek. Ale Roden je prostě „démon“, který si s touto nevděčnou rolí poradil skvěle. Šel na to přes humor a půvabný cynismus, který je Janu Saudkovi vlastní (a mně sympatický).

Jsem mu vděčná i za to, že jsem ani na okamžik nepocítila náznak trapnosti. Ani při erotických scénách (kterých nebylo málo).

Karel Roden dal roli ještě jeden rozměr, který u Jana Saudka (tak, jak ho znám z médií) nepociťuji. Osamělost a bezmocnost člověka, který za svou upřímnost a důvěru tvrdě zaplatí. Nejen penězi.

A můžete hádat, kdo za tím vším stojí. Samozřejmě že žena. „Kdo s čím zachází, tím také schází,“ říká se…

Asi vám svítá, kdo je ta zrzavá dáma, která Janu Saudkovi musí ležet v žaludku dodnes.

A možná si s ní právě tímto filmem vyřizuje účty.

Ale kdo ví, je to jen můj pocit a filmu to rozhodně neškodí. Naopak. Fotograf není popisem nevázaného života bohémského fotografa, ale je především příběhem člověka plného vášně i běsů.

V každém případě byste si měli udělat obrázek sami.

I vy, kteří svérázného Jana Saudka zrovna nemusíte

Premiéra v kinech bude 8. ledna 2015.

Reklama