Žijeme v rozpolcené době. Na jedné straně vycházejí desítky knih, které by se daly stručně popsat větou „život začíná ve čtyřiceti/padesáti/šedesáti“ – zkrátka dle věku autorky.  Na druhou stranu jsou ženy určitého věku den co den konfrontovány s přesným opakem. Od třiceti výš je v mnoha případech jasné, že „lepší už to nebude“.  Ovšem i zde platí ono známé, jaké si to uděláš, takové to máš. A jak moc člověk podlehne tlaku okolí. O to optimističtěji vyznívá nový film režiséra a producenta Billa Holdermana Dámský klub. Vousatý sympaťák, jenž se na snímku podílel i jako spoluautor, říká: „Ve společnosti  existuje věková diskriminace, přesvědčení, že v určitém okamžiku vaše uplatnění končí. Na to zapomeňte. Věřte, že existuje další kapitola. Jedinou překážkou je vaše myšlení.“ Takže teď už stačí jen uvěřit, že i když nevypadáte přesně jako slavné herečky, budete mít aspoň z poloviny takové štěstí jako ony. Při pohledu na ně je ovšem jasné, že štěstí přeje JEN připraveným. Tak jen do toho!  Ostatně i tvůrci filmu si museli obsazení zralých hereček vybojovat, což trvalo dva roky! Všichni po nich chtěli, ať obsadí mladší herce, což byl samozřejmě vzhledem k poselství filmu absolutní nesmysl. Podívejte se na Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen a Mary Steenburgen. Samozřejmě, jsou to hvězdy, které za sebou mají neskutečné úspěchy. Ale také žijí své životy naplno a přijímají se takové, jaké jsou. Nebylo by hezké, kdybychom i my zkusily mít takový pocit?
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Na držitelku Oscara Diane Keaton si tvůrci mysleli už při psaní scénáře. A je to znát. Dokonce i jméno její postavy je Diane.
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Kandidát na Oscara Andy Garcia (Kmotr III) jako letec a velký romantik. Jeho kouzlu by podlehla i třicetiletá...
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Stárnoucí rodiče se většinou bojí nezájmu svých dětí. Také ovšem opak a určité řízení jejich životů však může být nežádoucí. Nenechte si ujít, co vše jsou ve filmu schopné podniknut dospělé dcery své matce, jež cítí, že má ještě právo být šťastná.
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Postava Vivian (Jane Fonda) bojuje s něčím, co se stává lidem všech věkových kategorií, a to je zranitelnost a strach z potenciálního zklamání, které život - rozumějte VZTAH - může přinést.
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Ten pocit, když náhodou potkáte svého bývalého a jeho přítelkyně vypadá jako vaše dcera a chová se jako vaše vnučka.
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Romantika po čtyřiceti letech manželství. Tanec? Ne, muž to má tak, že vám koupí krásné špunty do uší, abyste se při tom jeho chrápání vyspala. Škoda, že to neumíme moc ocenit.
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
Jen jsem stál vzadu a sledoval tu magii, která se děla a snažil se jen ujistit, že kamera míří správným směrem, aby to zachytila. Měl jsem štěstí,“ říká o svém výběru herců režisér Bill Holderman. Ve filmu zazní také řada vtipných hlášek. Mimochodem, víte, proč si někteří lidé myslí, že letecká doprava je bezpečná? Protože jim stačí, že neznají nikoho, kdo by jim vyprávěl, že prožil nehodu letadla... Na fotce vidíte režiséra filmu (vlevo).
film Dámský klub, foto: BIOSCOP
foto: PARAMOUNT PICTURES, BIOSCOP

Film o ženách po šedesátce, jenž boří zažité předsudky a bariéry, se pyšní nejen oscarovými hereckými legendami, ale také úchvatným scénářem. Na filmu režisér spolupracoval se svou přítelkyní a kolegyní Erin Simms, pro kterou je Dámský klub také debutem. A já mohu říct, že se povedl na sto procent. Soudím i podle reakcí ostatních diváků v kině při novinářské projekci. A to si některé dámy přivedly i partnera. Palec nahoru.  Tak příjemnou zábavu a kapesníky s sebou! Budete brečet dojetím i smíchem.

Přečtěte si také: 

Uložit

Uložit

Reklama