Většina televizních divaček zaregistrovala pohledného talentovaného herce Filipa Tomsu (24) díky roli egoistického fracka Filipa, nevlastního bratra MUDr. Prokopa Hrubého v seriálu Ordinace v růžové zahradě, nebo jako studenta Davida Ráčka v seriálu Dobrá čtvrť. Filip má podle svých hereckých kolegů před sebou velkou budoucnost.

Hrajete jak v divadle, tak i ve filmu, co tedy upřednostňujete, co je vám bližší?

Jak se to vezme, finančně samozřejmě film, protože divadlo není moc na uživení, to člověk dělá pro radost nebo z lásky. U divadla mám rád, že je to neopakovatelný, že je to pokaždé o něčem jiném, mám tam kontakt s divákem a musím nějak reagovat, nedá se nic vrátit... Ale není to tak, že bych preferoval jedno před tím druhým, snažím se dělat obojí. Natáčení mě živí a divadlo je můj koníček, myslím si, že je to větší profese, protože člověk se tam musí více zdokonalovat a pracovat na sobě.

 

Míváte někdy trému?

Nemívám trému. Občas jsem měl při nějakých těžších věcech, když byla premiéra. Tak je člověk trochu nejistý, ale nějak to u mě vymizelo. Uvědomil jsem si, že svět se nezboří.

 

Stalo se vám někdy, že jste dostal okno?

Okno jsem snad ani neměl, nebo nějaký menší asi jo, ale vždycky jsme se z toho vylhali bez problémů, aniž by to měl divák šanci poznat, nebo aniž by to nějak zásadně narušilo představení.

 

V jakých představeních teď vystupujete?

Jsem zaměstnaný ve stálém angažmá ve Vinohradském divadle, kde mám několik inscenací, spíš ale menší role, potom hostuji v divadle v Mladé Boleslavi, kde jsem měl dříve angažmá a teď jsem měl nedávno premiéru s komedií To byl teda Silvestr od Zbyška Pantůčka.

 

V nějakých muzikálech vystupujete?

Ne, muzikály já nedělám. V tom byla Kvaska trošku výjimka, že je to film z muzikálového prostředí, ale žádný muzikál na divadle nedělám.

 

Ani vás to neláká?

Já se na to moc necítím. Myslím si, že ani moc zpívat neumím, spíš se jedná o takový herecký zpěv než o něco lepšího, ale v jednom muzikále teda zpívám ve sboru.

Filip Tomsa

Pochází z Bezna, ale narodil se 20. dubna 1984 v Mladé Boleslavi. Na Konzervatoři v Praze studoval hudebně dramatický obor. Momentálně je druhým rokem v angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Kromě toho hostuje v Divadle na Vinohradech. Již během studia na Konzervatoři si zahrál na scéně Národního divadla ve Smrti Hippodamie a v divadle Kolowrat ve hře Ruce Venušiny. Hostoval také v Černém divadle Jiřího Srnce v představení Petr Pan.

Před kamerou stál poprvé v České televizi v inscenaci Adam a Eva 2001. Na obrazovce se objevil v inscenacích  O víle Arnoštce (r. D. Klein), Vůně vanilky (r. J. Strach), Dědictví slečny Inocencie, Slečna Julie (r. J. Krejčík), v seriálu Dobrá čtvrť a můžeme ho vidět i v seriálu Poslední sezóna a Ordinace v růžové zahradě, hlavní roli ztvárnil ve filmu Kvaska.

Zdroj: www.kvaska.cz

 

Ve sprše si zpíváte?

Ve sprše ani tak ne, v autě si hodně zpívám, to hodně, ale jenom když jezdím sám. Nikomu jinému bych to nedělal (smích).

 

Jak se vám podařilo uspět na castingu Kvasky?

To bylo trošku jinak. Já jsem vlastně žádný casting nedělal, protože jsme s Miriam spolupracovali už dřív na jiných věcech, a v důsledku toho mi nabídla tu roli, takže to už bylo na základě dřívější spolupráce. Už jsme se znali, takže věděla, co ode mě může čekat.

 

Jaké to bylo v porovnání s vašimi seriálovými rolemi?

Bylo to něco úplně jiného, protože to natáčení bylo velmi kompaktní. Jednalo se o nízkorozpočtový film, to znamená, že všechno se muselo točit poměrně svižně a celé se to točilo dvacet dní v kuse, čili od rána do večera. V tomhle byla Kvaska nezapomenutelná, protože během natáčení vzniklo hodně pevných přátelství a já se s těmi lidmi do dneška vídám. Byl to pro mne jeden velký hezký čas, ani to nebyla práce, spíš zábava.

 

Hlavní postava, kterou jste ve filmu ztvárnil, je specifická tím, že si jde za svým cílem. Věříte v tuto filosofii?

Věřím tomu, myslím si, že to je základ. Dokud si člověk neuvědomí, co vlastně přesně chce, tak toho nemůže dosáhnout. Já si myslím, že fakt důležité je si uvědomit, co je mojí prioritou, co bych chtěl dokázat, a za tím si jít, a když člověk bude poctivý a upřímný v tomhle směru, tak se mu to splní. 

 

Zmínil jste se, že berete život tak, jak přichází, věříte tedy v osud?

Věřím, já věřím na věci, jako je karma, že to, co napácháme v tomto životě, se nám vrátí v tom dalším, proto říkám, že jsem v minulým životě musel být hodný, protože mám docela štěstí, tak se snažím si toho vážit a předávat to i dál, ale rozhodně si nemůžu stěžovat na nějakou nepřízeň osudu, protože mám opravdu štěstí.

 

Původně nepocházíte z Prahy, tak jaké to pro vás bylo přejít z venkova do hlavního města?

Pro mě to byla hodně důležitá změna, protože jsem z vesnice a do patnácti jsem žil u rodičů, chodil tam do školy a neměl jsem ani důvod odtamtud odcházet, byl jsem takový maminčin mazánek. Nic jsem nemusel, byl jsem doma v bezpečí, a pak jsem se dostal do Prahy na konzervatoř, šel na internát a byl to myslím nejvyšší čas trochu se osamostatnit, začít žít sám svůj život.

A co na to rodiče říkali, že jste šel místo na gymnázium na hereckou školu?

No, moc nadšení z toho nebyli, protože to je takové nejisté povolání. Táta se to snažil brát s klidem a řekl, že se to teda zkusí, a máma když se dozvěděla, že jdu na konzervatoř, tak dostala žlučníkový záchvat.

 

Co chystáte v nejbližší době?

Na podzim poběží třetí série Zdivočelé země, kde jsem hrál syna Martinovi Dejdarovi. Jinak v současné době točíme s Jirkou Strachem takovou dobrodružnou detektivku, jmenuje se Ďáblova lest.

 

V té detektivce hrajete koho?

Já tam hraji mladého studenta archeologie, který zkoumá různý vykopávky a řeší záhady.

 

Většinou hrajete prince, nebo jste spíš tak zaškatulkován, jaká je tedy vaše nejoblíbenější pohádka?

Mám moc rád S čerty nejsou žerty, to je moje oblíbená pohádka.

 

Existuje nějaká postava, kterou byste rád ztvárnil, kterou máte rád?

Tím, že jsem chtěl létat, tak bych si hrozně rád někdy zahrál pilota.

 

Třeba v Top Gun?

Ano, to by se mi líbilo určitě. Protože by mi to bylo blízké a dostal bych se do toho prostředí a určitě bych se dostal často i do letadla. 

 

Nemrzí Vás tedy někdy, že jste se nedal na dráhu pilota?

Ani ne, ale se stíhačkou by mě bavilo lítat. Zase jsem si ale říkal, že abych mohl pilotovat stíhačku, tak bych musel vstoupit do armády a poslouchat něčí rozkazy, a to já nemám rád, a představa, že mi někdo dá rozkaz teď tohle sestřelíš, tak nevím... mám na to svoji hlavu.

 

Měl jste v nějakém filmu nebo seriálu kaskadérské scény?

Ano, nejvíc asi v seriálu Poslední sezóna, kde bylo slaňování, nějaké pády, střílení, naskakování do auta, nebo jsem ležel pod rozjíždějícím se vlakem. Vždy jsem se snažil si prosadit, abych to dělal osobně a ne, aby to za mne dělal kaskadér. Protože kdy si člověk může zkusit lehnout pod jedoucí vlak se zárukou, že se mu nic nestane?

 

Existuje ještě nějaký sen, který byste si rád splnil?

Rozhodně ten pilot, mám takovou zálibu taky v tom, že sbírám různá oprávnění, jako řidičáky. Takže od potápění přes skákání s padákem, řidičák na všechno včetně autobusu, kapitánský a další zkoušky mám. Všechny tyhle věci jsem si postupně vyzkoušel a udělal. Jediné, co mi v tomto ohledu chybí, je ještě ten pilotní průkaz.

 

Jak si představujete svou budoucnost?

Představuji si ji tak, abych žil nějakým způsobem smysluplně, hodnotně, abych se za sebe nemusel stydět, abych si života vážil, měl na co vzpomínat a abych byl pro některý lidi přínosný. Chtěl bych, aby celkově můj život měl konkrétní a kladný význam. A jestli budu dál hrát, nebo budu dělat něco úplně jiného, to není až tak důležité. Pokud člověk bude žít s vizí nějakého dobra, tak si myslím, že je v podstatě jedno, v jakém odvětví pracuje.


Reklama