Na televizních obrazovkách ho můžete pravidelně vídat v populárním seriálu Ordinace v růžové zahradě, za sebou však už tento mladý herec má i hezkou řádku filmových a divadelních rolí. Se skromností sobě vlastní o sobě tvrdí, že není nijak zajímavý, a pověstný bohémský herecký život  ho nijak neláká. S Filipem jsme se sešli v klubu Vinohradského divadla a strávili příjemnou hodinku povídáním o herectví, vyhýbání se bulváru i balení...

Filip Tomsa

Máme sice duben, ale já se tě teď budu ptát na listopad, přesněji řečeno na film Listopad, který se natáčí a ty v něm hraješ jednu z hlavních rolí.
Film je už ze tří čtvrtin natočený. V červnu bychom ještě měli dotáhnout zbytek natáčení. Kdy ale film bude zcela hotový a půjde do kin, to v této chvíli říct nedokážu.

Přiblížíš film trochu více?
Je to příběh několika mladých lidí v době převratu. Prožívají své lásky a řeší typické problémy dospívajících lidí, takže listopadová revoluce není tím jediným stěžejním bodem děje.

V době revoluce ti bylo teprve pět, pamatuješ si něco?
Můj jediný zážitek z té doby pochází z mateřské školky, kde jsme jako děti oslovovali naše vychovatelky „soudružko učitelko“ a najednou, ze dne na den, jsme jim měli říkat „paní učitelko“. To jsem tehdy vůbec nechápal. Nicméně je to minulost poměrně nedávná, takže dost věcí samozřejmě vím od jiných a z dokumentů, které jsem o té době viděl. Postavy filmu navíc mají své předlohy podle skutečných osob, s nimiž jsme měli možnost strávit nějaký čas a nechat si od nich vyprávět.

Film Listopad už se ale natáčí delší dobu, je to tak?
Ano, točíme to už nějaký rok a půl a první zkoušky probíhaly už před dvěma lety. Je to takový běh na dlouhou trať a několikaletý projekt, se kterým žijeme a snažíme se vypadat plus mínus pořád stejně.

Filip TomsaJak myslíš, že film přijme kritika?
To nedokážu odhadnout a je mi to celkem jedno. Pro mě je hlavní, aby se film líbil mně, a abych měl pocit, že může lidem něco dát a nějak je oslovit. Hodně mi také záleží na tom, aby s tím byl spokojený Gary (Gary Griffin, režisér filmu, pozn. red.), protože jsme s ním strávili hodně času, a protože jsem během té doby pochopil, že pro něj to není práce, ale splnění snu. Hrozně dlouho si takový film přál natočit, celý ho financuje a věnuje tomu projektu maximum.

Američan točící film o české listopadové revoluci, nebojíš se, že to dopadne stejně neslavně jako americký film o kněžně Libuši?
Ne, protože Gary v době listopadové revoluce v Československu žil a prožil některé věci na vlastní kůži. Ten film není finančně nijak výnosný a všichni na něm pracujeme za symbolické honoráře, ale pro mě to má naprosto jedinečnou atmosféru a snažím se tomu dát co nejvíc ze sebe.

Už jsi někdy odmítl nějakou roli a pak toho litoval?
Párkrát už jsem roli odmítl, ale vždy to bylo spíš z finančních důvodů a taky hodně dám na přístup lidí. Nemám rád arogantní jednání.

Je typ role, do které bys nikdy nešel?
Necpu se do muzikálu, protože to není moje parketa a pro mě je muzikál ta nejtěžší disciplína. Musíte umět dobře zpívat, tancovat i hrát. A já se za tak multifunkčního jedince nepovažuju.

Jak jsi na tom s nahotou při natáčení?
Je pravda, že nahota mi vadí. Nemám problém natočit erotickou scénu, která je vkusná a zapadá do děje. Vadí mi spíš zbytečná, přílišná a neopodstatněná nahota. Kdybych měl hrát postavu, která půl filmu bude pobíhat jen tak, protože z toho má nějaké potěšení, měl bych s tím asi velký problém.Filip Tomsa

Můžeme tě tedy označit za stydlivku?
Já jsem poměrně stydlivý, ale teď už natáčení erotických scén tolik neprožívám. Snažím se to vždycky nějak zlehčit a udělat si z toho legraci. Rozhodně nemívám z erotických scén deprese a nebojím se s nimi před kameru.

Nejsi vidět na titulech bulváru, jak se opíjíš a řádíš, proč?
Když člověk nechce, tak tam není. Nejsem ani natolik velká celebrita, abych musel řešit, že mě někde někdo bude sledovat…

A víš, že někteří si právě na tom postavili kariéru?
Vím, ale já o takovou kariéru nestojím. Nemám potřebu se takto profilovat. Ne že bych nechodil na večírky, ale je to spíše výjimečné. Když už jdu na večírek, kde bulvární novináři jsou, tak se raději ani na přivítanou nelíbám s hereckými kolegyněmi, protože mi je jasné, že bych si tím mohl vysloužit titulky, o které nestojím. Já ale vlastně ani nejsem tak zajímavý, abych to musel tolik řešit. Jsem rád, že mám klid. Všichni jinak víme, že jsou lidi, kteří do bulváru sami zavolají, aby je přišli nafotit tam a tam. Já na to asi nemám povahu. Myslím, že tohle bych nikdy nedělal, i když vím, že to může hodně pomoct ke zviditelnění.Filip Tomsa

Takže jsi nejen stydlivka, ale ještě ke všemu slušňák?
Řekl bych, že celkem asi ano. Myslím, že jsem poznamenaný výchovou z domova.

Tak si to zrekapitulujeme, nepaříš, neopíjíš se po barech ani po klubech… Kde tě tedy může člověk potkat?
No… tak ono to zase tak úplně není pravda. Předevčírem jsem se opil tak, že mě druhý den až do pěti odpoledne bolela hlava. Jinak ale chodím pravidelně na squash, taky mě baví horolezectví a létání.

V seriálu Zdivočelá země hraješ syna Martina Dejdara, jaké to je spolupracovat s Dejdarem?
Pikantní na tom je, že mu hraju syna už potřetí ve třech různých projektech (seriál Poslední sezona, cyklus Ach, ty vraždy!) Je to skvělý herec a profesionál. Vzpomínám si, že když jsme spolu natáčeli poprvé v seriálu Poslední sezona, Martin mi v jedné scéně měl jako svému synovi nafackat. Dostal jsem od něj tedy pár facek, scéna se natočila a pak mi Martin řekl: „Teď když jsem tě zfackoval, tak bychom si mohli konečně tykat, co říkáš?“ A tak jsme si potykali.

Filipe, co holky, ženy?Filip Tomsa
Dobrý (smích).

To je málo.
Tak potom, hodně dobrý.

Dobře, tak já vím, že jsi teď poměrně čerstvě zadaný…
Ano, mám přítelkyni.

Co nesmí ženě chybět, aby tě zaujala?
To je strašně těžké, protože když porovnám své bývalé přítelkyně, tak každá z nich byla úplně jiná a já z toho nejsem schopen najít nějaký klíč. Když někoho člověk miluje, tak takovou, jaká já, alespoň já jsem to tak vždycky měl.

Co je u tebe ve vztahu konečná?
Lež. Když přijdu na to, že mi partnerka lhala v nějakých zásadních věcech, tak s tím se jen velmi těžko dokážu srovnat.

 

Jak jsi na tom s balením? Jsi balič, nebo jsi raději balen?
Přiznám se, že jsem balit nikdy moc neuměl. Když jsem o nějakou dívku usiloval, tak se mi to většinou nepovedlo. Pokud už ale s nějakou holkou jsem, tak pro mě ostatní neexistují. Jsem věrný partner.

Vraťme se do tvého dětství. Jaké jsi byl dítě?
Myslím, že jsem byl hodně velký mamánek. Když jsem v první třídě jel na tábor, tak jsem ho celý probrečel a rodiče si pro mě museli přijet. To se zlomilo, když jsem šel v patnácti do Prahy studovat.

O hercích se ví, že po představení rádi vysedávají v divadelních klubech u skleničky a cigaret…
K těm jsem nikdy nepatřil. Já se po představení většinou seberu a jedu domů. Možná to člověka může připravit o navázání určitých kontaktů a přátelství, ale já jsem nikdy neměl potřebu to dělat jen proto, že je to zvykem. Pro mě je daleko příjemnější strávit ten večer s přítelkyní.  

Co tedy děláš ve volném čase?
Když mám volno celý den, tak jedu za rodiči na venkov, kde strašně rád chodím se psem na procházky, pomáhám s pracemi okolo domu, štípu dříví, kutím něco v dílně a tak podobně. Prostě takové obyčejné věci. V Praze se zase ve volném čase hodně věnuju sportům – squash, golf, výlety na motorce... Je spousta věcí, které rád dělám, ale příliš málo volných večerů. Pro mě je hezký večer i to, když třeba v půl desáté večer skončíme představení, já jdu od desíti na squash, o půl noci přijedu domů, uděláme si večeři a v jednu ráno večeříme.Filip Tomsa

Jsi gurmán?
Řekl bych, že ano. Dobrému jídlu nedokážu odolat.

Takže i vaříš?
Ne, já jenom jím. To mi připadá jako naprosto ideální stav a musím říct, že přítelkyně se o mě v tomto směru stará velmi dobře. Jím totiž strašně rád, klidně si jdu něco dát i ve tři hodiny ráno, když dostanu chuť.

A co domácí práce?
Peru si sám. To jsem se naučil před časem, když jsem se rozešel s bývalou přítelkyní.

Ty ses naučil používat pračku až po rozchodu s přítelkyní?
Ano, došlo mi, že je na čase se to naučit, tak jsem ji požádal o instruktáž na pračku a o tom, jak se má třídit prádlo. Rozešli jsme se v dobrém, takže mi ráda poradila. Teď jsem hrozně hrdý na to, že si sám peru, a nechápu, že jsem to nedělal už dřív.

U nádobí a žehlení jsi se taky zdokonalil?
Prádlo věším tak, abych nemusel žehlit, a nádobí myju raději hned po jídle, protože dřívější systém, kdy jsem ho myl, až když už jsem neměl žádné čisté, nebyl asi úplně ideální. Na domácí práce asi fakt moc nejsem (smích). Filip Tomsa 

Vizitka:

  • Pochází z Bezna u Mladé Boleslavi.
  • Narodil se 20. dubna 1984
  • Vystudoval hudebně dramatický obor
  • Má o pět let starší sestru, která je mentálně postižená
  • Poprvé se objevil před kamerou v roce 2001 v inscenaci Adam a Eva. Dnes je ve stálém angažmá v Divadle na Vinohradech, zahrál si hlavní roli po boku Lucie Vondráčkové ve filmu Kvaska, Veni, vidi, vici nebo například Ďáblova lest. Na televizních obrazovkách se objevil také v seriálech Poslední sezona, Zdivočelá země či Cukrárna.
  • Kdyby prý nebyl hercem, rád by byl pilotem. Má průkaz na ultralehké letadlo a s ultralighty létá pravidelně.
  • Volný čas nejraději tráví sportem, s přítelkyní nebo v přírodě.
  • Poté co nedávno ukončil dlouholetý vztah, se po jeho boku jako oficiální přítelkyně objevila mluvčí seriálu Ordinace v růžové zahradě Eva Měšťáková (31).
Reklama