Pro cizince je to dobrý způsob, jak si pojistit trvalý pobyt, pro svobodnou matku s dítětem to bývá zdánlivě slušný kšeft. Fiktivní otcovství.

Čtyřiadvacetiletému Nguyenovi před několika týdny cizinecká policie zamítla i přes odvolání žádost o trvalý pobyt, není mu prodloužen ani dočasný. Během pár dní tedy nastoupí do letadla a odletí směr rodná zem. Nad tím asi není ještě nic k pozastavení. Smutné však je, že tu zanechá českou přítelkyni s jejich šestiletým synem. Úřad totiž nevěří, že se nejedná o fiktivní otcovství. Nguyen je zoufalý, stává se obětí snahy svých krajanů, a nejen jich, o zakotvení v českých vodách.

Zatímco dříve byl oblíbený způsob k zajištění trvalého pobytu falešný sňatek, v posledních letech se cizinci „rozvzpomínali“ na své děti, a tak se stávalo, že matka na úřadě vysvětlovala, že otec neznámý byl uveden jen proto, že s tím skutečným byla rozhádaná. A to už je minulost. Tak proč by přece dítě nemělo svého tátu v rodném listě, že?

Většinou jde o ženy ze sociálně slabšího prostředí, které ucítily závan rychlého přilepšení, aniž by jim došly následky. Bývaly nespokojeny s výší alimentů biologického rodiče či se zaradovaly nad tím, že mít potomka s otcem neznámým kapsu zas až tolik neobohacuje.

Mnohým z nich se dost možná otevřely oči díky procesu s pětadvacetiletou Plzeňačkou, první ženou v Česku souzenou za fiktivní sňatek. Ta se za 35 000 korun provdala za Pákistánce, aby získal trvalý pobyt v ČR, pomohla i dalším dvěma Vietnamcům. Nechala je uvést do rodného listu svého tříletého i šestiletého dítěte. Za každé vyinkasovala 10 000 korun.

„Šlo o občany Vietnamu, jednoho z Opavy a druhého ze severu Čech, které jako otce svého dítěte následně uvedla na matrice. Za jedno dítě dostala 10 000 korun. Prostě to rozjela ve velkém na všechny strany,“ popsal situaci Pavel Pospíšil z plzeňského ředitelství cizinecké policie. Oba muži, kteří se stali rodiči českých dětí, automaticky získali trvalý pobyt v Česku.

Podvod s falešným otcovstvím tehdy ženě ještě prošel, tatínky dětem pořídila na přelomu let 2006 a 2007. Za trestný čin to totiž považuje novela zákona o pobytu cizinců v ČR, která ovšem vzešla v platnost až v červenci 2007.

U „otců“ podnikavé matky se okamžitě rozjela procedura rušení jejich formálního nároku na děti. Po vymazání jejich jmen na matrice už jen mohlo následovat zrušení povolení k pobytu a následné vyhoštění.

Málem se svezl Fond ohrožených dětí…

Reakce na vyšlapávání nové pěšinky cizinců na cestě k trvalému pobytu však neudělalo vrásky jen jejich krajanům, skutečným otcům. Zhruba před dvěma lety byl ze zprostředkovávání fiktivních otců osočen Fond ohrožených dětí. Ten však pouze usnadňoval rodičům toužícím po adopci zkrátit jejich nekonečné čekání.

Spekulace, že tuto aktivitu mohou zneužívat i cizinci, odrážela ředitelka Fondu Marie Vodičková tím, že noví rodiče bývají vždy prověření žadatelé o osvojení. A že jde spíše o pomoc těm, kteří, ač již prověřeni, museli by na osvojení ještě dlouho čekat.

Navíc v těchto případech nešlo o zisk. „Myslím, že tohle o nás někteří lidé tvrdili jen proto, že nemohli pochopit, že by to někdo mohl dělat bez peněz,“ vysvětlila Vodičková.

A co na to zákon?

…není příliš složité představit si, že lze obejít zákonný postup, podle kterého si lze osvojit dítě. Po dohodě s matkou tak fiktivní otec může souhlasně prohlásit, že je otcem dítěte. Stane se tak jeho otcem v souladu se zákonem a nabude vůči dítěti rodičovskou zodpovědnost…
…pokud se podaří prokázat, že matka přijala za tento svůj čin úplatu, jde o trestný čin obchodování s dětmi.
…pokud se tento postup uskuteční bezplatně anebo se úplatnost tohoto činu nepodaří prokázat, jsou účastníci této transakce nepostižitelní. Fiktivní otec ale riskuje (v praxi velmi časté) vydírání ze strany biologické matky, která může skutečnosti, že zná pravdu, využívat…
(redakčně upraveno)

Matky zaúpěly a raději se doznaly

Cizinecká policie díky nárůstu žádostí o trvalý pobyt pokus cizinců prohlédla. A drtivou většinu těch, které jsou podložené právě tímto důvodem, zamítne. A že v řadě případech nebyli jen zbytečně bezcitní, potvrzují samy hlavní aktérky.

Mnohé matky totiž teprve dodatečně pochopily svou naivitu a došlo jim, že pár desítek tisíc vyplacených na ruku za zapsání dítěte do rodného listu nemůže vyvážit kdysi možná malé, ale pravidelné alimenty skutečného biologického otce nebo sociální dávky v případě otce neznámého. Ti fiktivní se totiž velmi často po společné návštěvě matriky vypařili. A vidina výživného od nich se rozplynula.

Soudy evidují nemálo případů, kdy ženy, které pochopily, že si tím jen nadělaly komplikace, se dožadují opětovného vymazání účelové zapsaného rodiče z rodného listu.

A i přes sebelépe zamaskované důvody bývá zjevné, že se tím snaží napravit svoji neprozíravost. Podle novely zákona je jejich jednání trestný čin, tyto jsou však ještě z obliga. Tedy pokud jejich potomek získal „nového otce“ do července 2007. Zákon totiž nemůže trestat zpětně.

…..

Nguyen, kterého ale s českým dítětem pojí opravdové otcovské pouto, se nevzdá. Cesta do Vietnamu ho nemine, nicméně už podal žalobu, kterou napadl rozhodnutí cizinecké policie. Byl sice varován, že soudy odůvodněné podobných rozhodnutí této složky ministerstva vnitra berou za bernou minci. Svědectví přítelkyně či testy DNA by je ale měly přesvědčit. Nguyen tedy věří, že svého syna zase brzy uvidí. Je o tom přesvědčen, jak jen SKUTEČNÝ otec může být…

Slyšeli jste o případech, kdy žena legalizovala trvalý pobyt cizince sňatkem či jeho zapsáním jako otce do rodného listu svého potomka?

Reklama