Ženy můžeme obdivovat pro jejich sílu, úspěchy, lásku, péči, něhu, inteligenci, mateřství, přátelství, humor, odvahu, krásu, porozumění a empatii… vyberte si. A určitě je toho mnohem víc, každá má přece něco. No, a kromě těchto zmíněných důvodů je tady ještě jeden speciální, který najde uplatnění nejen v domácnostech napříč celým světem, ale také ve filmovém průmyslu. Je to jejich talent.

604202ac42e07MDZ-Netflix-Holky-na-drate.jpgFoto: Netflix

První žena, která...

Někdy dokážou ženy něco, co vás zkrátka ohromí a co si zaslouží obdiv. O některých takových ženách, konkrétně o těch, které byly v něčem dokonce úplně první, si můžete pustit hned několik životopisných filmů nebo dokumentů.

Mezi ty patří třeba dokument Lehkonohá Lorena. V necelé půlhodince zhlédnete inspirativní a obdivuhodný příběh Loreny Ramírez, která jako první žena z mexického kmene Tarahumarů zaběhla evropský ultramaraton. Pro doplnění, Lorena je z venkova a trénuje jen tak v sandálech.

Další je příběh chudé černošské pradleny, která to dotáhne až k vlastnímu kosmetickému impériu, a navíc se stane vůbec první ženou, která se sama vypracovala na milionářku. To je zase životopisná minisérie Vypracovaná: Podle života Madam C. J. Walker.

Gunjan Saxena, která se do historie zapsala jako první indická bitevní pilotka během kárgilské války, se stala námětem bollywoodského filmu Vojenská pilotka.

MDZ-Netflix-Vypracovana-Podle-zivota-Madam-C.-J.-Walker.jpg

Foto: Netflix

Příběhy o ženách nejen pro ženy

Samozřejmě existuje nespočet titulů, kde hrají hlavní roli ženy nebo dívky. Někdy jsou to bezstarostné komedie, někdy jde o příběh, ze kterého mrazí. Nebo vás inspiruje, dojme nebo možná i šokuje. Patří mezi ně například český film Milada. Film inspirovaný osudem a životem Milady Horákové, političky a bojovnice za lidská práva. Morální principy pro ni byly tak významné, že za ně nakonec zaplatila svým životem.

Neveselou, ale o to silnější podívanou je nedávná novinka Střípky ženy. Vanessa Kirby exceluje v roli ženy, která se musí po tragickém domácím porodu vyrovnat s návalem emocí i velkým smutkem. Zároveň se pustí do soudního sporu, ve kterém je předmětem právě ten smutný domácí porod.

Francouzský dobový film Madam J popisuje plán pomsty, který vymyslí bohatá vdova s pomocí mladší ženy po tom, co románek s chlípným markýzem nabere nečekaný obrat.

Španělský seriál Holky na drátě zasazený do 20. let 20. století v Madridu ukazuje příběhy čtyř žen z národní telefonické společnosti. Žonglují s prací, vztahy i přátelstvím na moderním pracovišti té doby. Převážně romantická vztahovka plná dramat, nečekaných zvratů a vypjatých situací s možná trochu netradiční atmosférou starého Madridu.

O pořádném odhodlání a odvaze je pak český oblíbený film Ženy v běhu. Tři sestry se rozhodnou splnit otcovo poslední přání a spolu s ovdovělou matkou začnou trénovat na maraton. Romantická komedie, která je určitě příjemnou oddechovkou.

MDZ-Netflix-Zeny-v-behu-foto-Cinemart-.jpg

Foto: Netflix

Reklama