Fialové květy jsou oblíbené a na našich zahradách i celkem časté. Fialová je směsí barvy červené a modré a láká nás svou nenásilností vůči ostatní zeleni. Navíc přináší po létě toužebný chlad a hloubku.

 

Excentrická fialová

Fialová totiž představuje líbeznost a poezii, tvořivost, excentričnost a ezoterii. Uklidňuje mysl a používá se při meditacích. Má ji ráda většina dětí, avšak dospělí ji buď milují, nebo nenávidí.

Fialová barva  je u řezaných květin poměrně vzácná, vyniká jí například eustoma (Eustoma russellianum „Kyoto Pyrole“), šeřík, česnek či exotická orchidej Vanda, kterou za dobrých podmínek lze dokonce pěstovat v domácích podmínkách.

 

Fialová v zahradě

Fialovou barvou se mohou chlubit surfínie, pelargonie či verbeny. Na zahradě nám mohou v srpnu fialově kvést venkovní syrské ibišky, levandule, šalvěj, oleandr, adenium, levkoje, klematisy, astry či slézové růže. Na jaře i v létě můžeme vidět fialové koberce lobelek, mezi prvními rozkvétají malé fialové formy kosatců, ocúnů či voňavých fialek. Za pár týdnů po voňavých fialkách rozkvétají jemněji zbarvené nevonící fialky lesní, které se liší tvarem svých listů, mají je ostřeji řezané.

Krásné jsou svlačce, někdy zvané povijnice, které lze pěstovat jako letničky a dorůstají až dva metry do výšky, zdobí je barevné a často i fialové květy. Odrůda „blue tint“ má sytě fialové jen okraje, vnitřek líbezného kvítku je žlutý a mezi nimi je fialově žíhané mezistřeší.

 

Neznámá kráska

V teplém létě výborně rostou i fialové popínavky, u nás zatím málo známé, se zajímavým názvem Clitoria ternata, které se pěstují ze semen. Kvítek inspiroval přírodovědce objevitele k tomuto zajímavému názvu rostliny pocházející z Asie a ostrova Ternate. Pokud vás zajímá, jak vypadá, nejsnazší bude asi přirovnání ke kvítku hrachoru, který je možné pěstovat také ve fialové formě.

 

Podzim ve fialové

Překrásné je projasnění prvních podzimních dnů od nádherných fialově hrajících macešek, které se hodí do dekorací interiéru. Raději tedy mají venkovní chladnější prostředí, ale krátkodobě je lze přenést i do bytu.

Je to také barva podzimních květů, vřesy a vřesovce hrají ve fialovorůžových odstínech.

 

Fialová v domě

V zimě a na jaře kvete popelivka, která je mimo jiné nádherná v temně fialových odstínech, a jaro nám přivolá i fialový hyacint či frézie. Zapomenout však především nesmíme na klasickou africkou fialku, tořivku, jednoletou rostlinu broválii, zvonek stejnolistý či eustomu velkokvětou. Krásné fialové květy má i mučenka odrůdy „ametyst“, která nás může těšit celý rok. A což takhle okrasné papričky ve fialových barvách? Krásné chomáče květů tvoří hortenzie, které se dají s úspěchem pěstovat na zahradě, nebo jimi můžeme ozdobit pokoj.

Z pokojových rostlin je fialový například hořepník, který je však spíše sezonní záležitostí od března do října, těžko ho po odkvětu udržíme v dobré formě. Chcete-li fialovou každý den, pak vybírejte begónie s fialovými listy, různé draceny s fialkově panašovanými listy či zajímavou protažitku, chlupatou rostlinku s fialovým sametovým nádechem.

 

Informace o barvě a řezaných květinách: Holandská květinová kancelář