Letní prázdniny sice neúprosně spějí ke své polovině, ale léto samotné, ač se počasí v posledních dnech tváří jinak, ještě zdaleka nekončí. Vypovídá o tom také velké množství hudebních i divadelních letních festivalů.

Sezona je v plném proudu a možná i vy se rozmýšlíte, jaký festival by stál za vaši návštěvu. Právě pro vás tu máme krátký přehled těch, které by vás mohly zaujmout.

Vážná hudba

prague promsPrague Proms

Pro příznivce vážné hudby je ve dnech 17. 7.–2. 8. otevřen festival Praque proms. Jak už název napovídá, místo konání je v Praze. Konkrétně ve Smetanově síni Obecního domu. Na festivalu, jenž pořádá agentura Českého národního symfonického orchestru, vás čekají nejen ukázky významných skladatelů (Dvořák, Vivaldi), ale také hudba filmová, například 29. 7. Se můžete těšit na James Bond night, kde zahrají známé písně z ještě známějších „bondovek“.

Více o festivalu zde.

Dvorakova PrahaDvořákova Praha

Další z hudebních zážitků nabízí Praha ode dneška do 4. srpna. Festival Dvořákova Praha, kde se představí známí zahraniční i čeští hudebníci (např. klavíristka Anna Vynnitskaya, houslista Pavel Šporcl), se odehrává na třech různých místech – pražské Rudolfinum, Sál České Národní Banky a senát ČR – Valdštejnský palác.

Více o festivalu zde.

Folk a country

folkova nocFolková noc

Po čtyřiadvacáté rozezní festival Folková noc okolí obce Dolánky u Turnova. Akce proběhne ve dnech 17. 7.–18. 7. Na programu je velký country bál, ale i představení jednotlivých interpretů jako Pavel Bobek, Pavel Dobeš, Sestry Steinovy a Banjo band Ivana Mládka.

Vstupné: 250 korun, děti a ZTP zdarma.

Více o festivalu zde.  

PortaPorta

Severočeští příznivci tohoto hudebního směru by si určitě měli udělat cestu do Ústí nad Labem ve dnech 23. 7.–25. 7., kde proběhne mezinárodní finále Porty (hudební soutěže). Kromě nových tváří si můžete poslechnout také staré legendy jako Pavel Bobek, Petr Kocman, Naďa Urbánková. Festival bude probíhat v prostorách letního kina, domu kultury a v případě teplého počasí na pláži lázní v Brně. Pokud bude počasí zamračené, přesune se vedlejší scéna do parku na Severní terase.

Více o festivalu zde.

Mohelnický dostavnikMohelnický dostavník

Milovníci folku a country si přijdou na své i v Mohelnickém autokempu ve dnech 27. 8.–30. 8., kdy probíhá 35. ročník festivalu Mohelnický dostavník. Hlavní součástí programu je soutěž kapel, ale můžete se také těšit na hvězdu české country. Mohelnický dostavník má totiž navštívit i Wabi Daněk.

Vstupné: Na celý festival stojí vstupenka 400 korun, děti do deseti let, vozíčkáři a ZTP mají vstup zdarma.

Více o festivalu zde.

Rock a punk

Benatska nocBenátská noc

Převážně rock a beat rozezní Malou Skálu ve dnech 24. až 26. 7., kdy se představí i zahraniční hvězdy, například němečtí Guano Apes nebo finská exzpěvačka kapely Nightwish Tarja Turunen. Z českých interpretů jmenujme alespoň Chinaski, Divokýho Billa, Čechomor, Clou či Support Lesbiens a Ewu Farnou. Ubytovat se můžete v blízkém kempu. Na festival se dostanete nejlépe vlakem. Zastávka je asi deset minut chůze od hlavního areálu.

Vstupné: Vstupenky zakoupíte v předprodeji za 1150 korun na celý víkend nebo za 600 na jeden den. Můžete využít i speciální VIP vstupenky za 2100 korun, která zahrnuje vstup na celý festival pro jednu osobu zvláštním vchodem bez front, vstup do VIP zóny za hlavním podiem s barem a krytým sezením, 1x festivalový welcome drink, 15x pivo nebo nealko zdarma, balíček suvenýrů BN /tričko, přívěšek, samolepka, dárky od partnerů atd., uschování zavazadel během festivalu zdarma. Děti do 12 let mají vstup za stovku, děti do šesti let, vozíčkáři a ZTP zdarma.

Více o festivalu zde.

czech rock blockCzech Rock Block

Už název zní dost rockově. Již 16. ročník Czech Rock Blocku se koná ve dnech 31. 7.–1. 8. v obci Plasy, kam bude přímo z Plzně jezdit speciální rocková linka. Na programu jsou kromě vystoupení kapel jako Arakain, UDG, Imodium, The Switch, Škwor a dalších připraveny také autogramiády vybraných interpretů. Ubytovat se můžete samozřejmě ve stanu na přilehlé louce.

Vstupné: V předprodeji seženete vstupenku za 499, na místě za 599 korun.

Více o festivalu zde.

keltska nocKeltská noc

Rock, punk a punkrock – to jsou hudební styly, které oslovují především mladší generace. Pokud je to ale i váš šálek kávy, pak neváhejte a vydejte se třeba na Keltskou noc. Keltská noc v Harrachově (na doskočišti mamutího můstku) se protáhne na tři dny, a to od 6. do 8. 8.  Na programu bude vystoupení kapel Horkíže Slíže, Wohnout, Lety Mimo, UDG, Tři Sestry a dalších. Ubytovat se můžete bezplatně v přilehlém stanovém městečku. „Budou připraveny i stany, pro nešťastníky pod širákem v případě nepříznivého počasí, o kapacitě až 1000 člověků,“ píše se na stránkách festivalu.

Vstupné: Za permanentku na celé tři dny zaplatíte 550, na místě pak 650 korun.

Více o festivalu zde.

Multižánrové festivaly

sazavafestSázava Fest

Od 30. 7. do 2. 8. se areál Malá Strana obce Kácov promění v útočiště všech návštěvníků Sázava Festu. Velkým tahákem letošního ročníku je zahraniční zpěvák a DJ Moby. Blýskne se i německá rocková kapela Die Happy s českou zpěvačkou Martou Jandovou v čele. Za tuzemské interprety zaskočí Air fare, Clou, Dan Bárta, Kamil Střihavka,  Monkey Business a další.

Vstupné: Za permanentku zaplatíte 1200 korun.

Více o festivalu zde.

TrutnovTrutnov

Ve stylu hippies a ekologicky laděný multižántrový festival Trutnov poskytne od 20. do 23. 8. přístřeší zahraničním (Primal Scream, Big City Indians) i tuzemským kapelám (Monkey Business, Skyline, Visací zámek). Už týden předem bude otevřen blízký kemp, kde se budete moci ubytovat.

Vstupné: Lístky stojí 880 v předprodeji, 990 na místě.

Více o festivalu zde.

Kam ještě se dá zajít?

Protože festivalů je opravdu hodně a zdaleka je nemůžeme vyjmenovat všechny, podívejte se ještě na několik dalších tipů.

Další zajímavé festivaly: z multižánrových festivalů určitě stojí za návštěvu České hrady a Okoř, rockeři můžou navštívit Rock Shock nebo Doprčic fest. Pro milovníky hudby taneční je připraven Mácháč a Summer Of Love, reggae nabídne Reggae area a hip-hopoví vyznavači se určitě vydají na již tradiční Hip-hop kemp. Na své si přijdou také příznivci keltské hudby, a to na festivalech Keltská noc  (nezaměňovat s tou rockovou) a Vyšehradské keltování. Celou sezonu open air festivalů pak oficiálně ukončí Zavírák, stejně jako bratříček Votvírák je zdarma a koná se ve středočeských Milovicích. Podrobnosti zatím nejsou známy.

Navštěvujete letní festivaly? Máte nějaký oblíbený? Kam vyrazíte letos?