Veřejné tvůrčí dílny, představení, diskuse, prezentace či pohybové hry, jejichž společným tématem je zapojení dětí, popřípadě i rodičů do víru tance a pohybu, nabídne festival TANEC PRAHA 2012 DĚTEM. Jeho pátý ročník proběhne jako prolog festivalu TANEC PRAHA od 28. května do 2. června v pražském divadle Ponec, Studiu ALTA a Domě dětí a mládeže Praha 3 - Ulita. „Hlavní myšlenkou letošního ročníku je podpořit dětskou hravost, vnímavost pohybu a prostředí kolem nás a v nás. Děti se zapojí do tvůrčího procesu a vyzkouší si své tanečně-pohybové schopnosti spolu s profesionálními umělci,“ říká Dana Nekardová, koordinátorka projektu TANEC PRAHA 2012 DĚTEM.

tanec_praha_detem

Festival zahájí 28. května10 hodindivadle Ponec tvůrčí dílna k připravované interaktivní tanečně-pohybové inscenaci Karneval zvířat, vznikající na motivy stejnojmenné hudební suity francouzského skladatele Camille Saint-Saënse. Premiéra Karnevalu zvířat, jehož producentem je divadlo Ponec, se uskuteční 2. října 2012 v divadle Ponec. „Hudební, pohybová a výtvarná dílna nabízí pohled do tvůrčí `kuchyně` – jedinečné setkání s principy a postupy pohybového a tanečního divadla. Děti se stanou součástí tvořivého, inscenačního procesu, vyzkouší si nejen, jak pracuje choreograf, dramaturg, tanečník či hudební skladatel, ale zároveň se spolu s tvůrci zaměří na pohyb jednotlivých zvířat, jejich rytmus a rozehrají příběh světla – stínu – ticha – zvuku – nehybnosti i tance,“ lákají tvůrci představení.

O den později v 18 hodindivadle Ponec festival pokračuje vystoupením souborů z celostátní přehlídky dětských skupin scénického tance Kutná Hora 2012, která je nejvýznamnější akcí v ČR v oblasti dětského scénického tance od roku 1968. Výběr a prezentace děl probíhá ve spolupráci s Nipos Artama.

Zájemci o konkrétní výsledky výuky taneční a pohybové výchovy na ZŠ budou vítáni na veřejných prezentacích dílen – 30. května od 11 hodindivadle Ponec (ZŠ Havlíčkovo nám.).

30. května od 16 hodin opět v Ponci proběhne závěrečná hodina Dětského studia divadla Ponec určená především rodičům a novým zájemcům o jeho činnost. Od 19 hodin bude následovat veřejná diskuse s odborníky z ČR i zahraničí o možnostech přínosu výuky předmětu Taneční a pohybová výchova na základních školách.

Velice zajímavý vhled do pohybové práce vycházející z techniky Body-Mind Centering (BMC) nabídne 31. května od 9.30 ve Studiu ALTA otevřená hodina pod vedením lektorek Anny Caunerové a Andrey Opavské. Hodina ve formě pohybových her je určená dětem od 14 do 24 měsíců a jejich rodičům. BMC je pedagogický a terapeutický přístup analyzující vztah mezi pohybem, dotykem, tělem a vědomím. Cílem této metody je podpora psychomotorického vývoje dítěte. „Zaměříme se na prohloubení vzájemného vztahu mezi dítětem a rodičem, využijeme dotek, pohyb a cílenou stimulaci pomocí hraček,“ vysvětlují lektorky. Po skončení hodiny bude následovat diskuse otevřená i široké veřejnosti.

Vrcholem festivalu TANEC PRAHA DĚTEM jsou tři uvedení (1. června – 10.00, 17.00, 2. června – 15.00 / divadlo Ponec) představení Zig Zag francouzského souboru étantdonné. Tvůrci představení charakterizují jako „sólo pro děti od tří let a všechny ty, kteří v sobě stále mají kus dítěte, inspirované prvními dětskými pohyby, od lezení po čtyřech, až po první kroky, skoky a žabáky“. Pojďte si s námi hrát, chvíli se potloukat po krajině animovaného filmu, zapojit fantazii a inteligenci a pomoct tanečnici nalézt nové způsoby, jak se dostat do cíle. V prostoru, v němž se zároveň odehrává svérázný animovaný film, na vás čekají mnohá překvapení.

Více informací na www.tanecdetem.cz. Vstupenky na představení v divadle Ponec jsou k dostání na pokladně divadla.

Ceny vstupenek:

Zahraniční představení: 150 Kč dospělý
 / 120 Kč dítě (od 4-15 let), student, senior, ZTP, ZTP/P
 / 340 Kč rodinné vstupné (2x rodič + 1x dítě) / 390 Kč rodinné vstupné (2x rodič + 2x dítě)
Veřejné prezentace: 40 Kč dospělý / děti zdarma
Představení ZUŠ v divadle Ponec: 40 Kč jednotné vstupné
Ostatní program ve Studiu ALTA: vstup volný (na program 31. 5. ve Studiu ALTA - nutná rezervace na detem@tanecpraha.cz nejpozději do 28. 5. 2012)


TANEC PRAHA 2012 DĚTEM / 28. 5. - 2. 6. 2012

Po / 28. 5. / 10.00 / Ponec / pro školy
Velká zvířecí fantazie

Út / 29. 5. / 18.00 / Ponec
Vystoupení souborů z celostátní přehlídky dětských skupin scénického tance Kutná Hora 2012

St / 30. 5. / 11.00 / Ponec
Veřejná prezentace dílen taneční a pohybové výchovy ZŠ Havlíčkovo nám., Praha 3

St / 30. 5. / 16.00 / Ponec
Závěrečná hodina Dětského studia divadla Ponec - pro rodiče a zájemce o Dětské studio divadla Ponec

St / 30. 5. / 19.00 / Ponec
Veřejná diskuse k výuce taneční a pohybové výchovy na školách v ČR a zahraničí

Čt / 31. 5. / 9.30 / Studio ALTA
Pohybové hry pro rodiče s dětmi od 14 do 24 měsíců

Čt / 31. 5. / 11.00 / Studio ALTA
Otevřená diskuse pro účastníky dílny a veřejnost

Čt / 31. 5. / 18.00 / Ponec
Veřejná prezentace dílen taneční a pohybové výchovy v ZŠ V Zahrádkách, Praha 3

Pá / 1. 6. / 10.00 + 17.00 / Ponec
Compagnie étantdonné (FR) - ZigZag
představení a workshop pro děti od 3 let

So / 2. 6. / 15.00 / Ponec
Compagnie étantdonné (FR) - ZigZag
představení a workshop pro děti od 3 let

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama