Právě pro ty, kteří pro množství zajímavých filmů, které jsou každý rok v distribuci, nestihli film, o kterém si říkali, že se na něj musí každopádně vypravit, je tu Palace film festival. Na něm budete mít možnost setkat se všemožnými filmy, které byly oceněny na světových filmových festivalech.

Mimo to na něm budou k vidění i filmy premiérové. K nejzajímavějším z nich patří nový hraný film známého dokumentárního režiséra Roberta Sedláčka. Ten se po několika dokumentech z prostředí léčeben drogově závislých lidí rozhodl pro film ze stejného prostředí.

Do filmu Pravidla lži obsadil mimo jiné i Jiřího Langmajera, který v něm vytvořil hlavní roli člena komunity, pacienta Milana. Příběh zachycuje pouhý jeden týden v komunitě lidí, kteří se na opuštěném statku na Šumavě dobrovolně vzdali svobody, aby překonali sebe i svojí minulost. Nejde o pionýrský tábor, panují tvrdá pravidla.

Vše ve filmu je autentické, podobně jako Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilové zachycují praxi psychologickou, Pravidla lži přibližují život terapeutů a jejich dlouhodobých pacientů. Režisér Robert Sedláček se sám „nechal zavřít“ kvůli natáčení na čtyři týdny do komunity a ve svém filmu se především snažil zachytit náladu, která v podobných zařízeních panuje.

Podobnou přípravou prošli i herci. Sedláček říká, že ani jeden z dokumentů s tímto zaměřením nevystihuje ani zdaleka tolik jako jeho nový film. Příběh je poskládán z desítek životů jednotlivých pacientů, tak, aby ale nevznikala žádná podobnost, a nikomu nebylo ublíženo.

I přes to ale vznikl film, který přímo dýchá atmosférou alternativního léčebného zařízení, ve kterém minulost dožene ty, kteří se zde před ní uzavřeli.

To je ale pouze jediný z desítek filmů, které na festivalu v Praze a v Brně můžete vidět. Mimo úspěšné filmy letošní sezony (např. Capote, Děkujeme, že kouříte, Gejša, Domino, Libertin, Mnichov, Zkrocená hora) se můžete těšit i na filmy z korejské provenience – a to zejména na Kim Kiduka (Jaro, léto, podzim, zima, jaro… Ostrov, Luk)

Festival proběhne v Brně 8.-15.11.2006 ve Velkém Špalíčku a v Praze 16.-22.11.2006 ve Slovanském domě. Pochopitelně se jedná o kina Palace Cinemas. Pravidla lži budou zahajovat obě části festivalu.

(soutěž: klíšťová encefalitýda)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama