Festival Opera je už prakticky u konce, diváky čeká až slavnostní koncert 3. 4., takže všechna představení už byla viděna, dá se srovnávat a hodnotit. Podívejme se tedy, na co se můžete zajet podívat do Opavy, Brna a nebo Českých Budějovic.

Začněme Opavou, která přivezla do Stavovského divadla operu Jaromíra Weinbergera Švanda Dudák. I když prý tato opera byla ve své době velmi úspěšná, zapadla a dnes se skoro vůbec nehraje. Její nastudování se tedy dalo považovat za velmi dobrý a prospěšný tah regionální scény. Až do okamžiku, kdy jste ji neviděli.

Režisérka Andělová-Pletichová předvedla něco nepředstavitelného. Jako by jí nestačilo, že sám Weinberger je dost inovativní a Vocílku ve Švandovi vymění za Babinského, který ubohého dudáka odtáhne do světa, aby ten pak skončil v pekle. Podepsala se výrazně a čerti vypadají jako Hitler, Stalin, Castro a Lenin. Režisérka si možná myslela, že to bude vtipné. Tak trapné představení ale Stavovské dlouho nevidělo. Více ZDE.

Příjemným překvapením byl Křídový kruh dalšího méně známého skladatele Zemlinského v nastudování Jihočeského divadla. Zemlinský působil jako dirigent i v Praze a operu napsal v roce 1933 podle exotického námětu ze staré Číny. Inscenace předvedla asi nejoriginálněji řešenou scénu a také režijně patřila k těm zajímavějším.

Též pěvecká stránka patřila k tomu povedenějšímu, co bylo lze na festivalu slyšet. Zejména Kateřina Hájovská v roli Čang-Hai-Tang má příjemný hlas a dodává opeře další body. Křídový kruh má i zajímavou hudbu, takže toto představení můžeme velmi doporučit. Více naleznete ZDE.

Jako poslednímu se věnujme brněnské inscenaci slavné opery Její pastorkyňa Leoše Janáčka. Představitel Števy Pavel Černoch byl za roli dokonce nominován oprávněně na cenu Thálie, kterou sice nezískal, ale roli zvládá výtečně. Jen bohužel pražské představení ve Státní opeře se jaksi nevyvedlo a v Brně velmi úspěšná inscenace působila až na skvělého Jana Vacíka v roli Laca poněkud rozpačitě.

Brněnští vsadili na osvědčenou tradici a nevymýšleli žádné novoty. Představí divákům moravskou vesnici, a to včetně tanečků, které zejména ve třetím dějství působí poněkud úsměvně. Kvůli pánům Vacíkovi a Černochovi ale nelze operu než doporučit, oba patří k nejlepším současným pěvcům na naší scéně. Více najdete ZDE.

Pokud vám Žena-in pomohla alespoň k jednomu tipu na kulturní zážitek, budeme moc rádi. Poděkování také patří pořadatelům festivalu, kteří se mu věnují s nadšením a umožňují vidět všechny soubory u nás vystupující během krátkého časového úseku na jednom místě, což umožňuje skvělé srovnání.

Soutěž: Sarah Jessica Parker ze seriálu Sex ve městě je dcerou slavného herce. Víte kterého?
 

Reklama