lucerny.jpg

V den Svátku luceren je první úplněk v roce. Po celé Číně jsou rozsvěcovány papírové lucerny všech možných tvarů. Na nich jsou připevněné papírky s hádankami, které lidé luští. Obsahují motivy štěstí, úspěchu, rodiny či lásky. Ve velkých městech jsou k vidění obrovské lucerny například ve tvarech zvířat nebo rostlin.
 
Během Festivalu luceren jsou k vidění také lví tance nebo chodci a akrobaté na chůdách. Samozřejmě k tomuto svátku patří i spousta tradičních pokrmů. Mezi ně patří třeba smažené, vařené či na páře připravované kuličky z lepkavé rýže nazývané tangyuan, což se vyslovuje stejně jako „rodinné setkání“. Jsou plněné sladkou náplní ze sezamu, oříšků či červených fazolek. Existuje však i slaná varianta plněná masem. Kulatý tvar, který mají, symbolizuje celistvost rodiny a rodinný kruh.

tangyuan.jpg
 
A jak svátek vlastně vznikl? Nikdo už přesně neví, ale koluje o tom spousta legend. Některé ho vykládají jako oslavu taoistického božstva štěstí, jiné mluví o památce dávného hrdiny a další o záchraně vesnice před hněvem Nefritového císaře. Vystrašení vesničané tehdy prý na radu moudrého staříka u každého domu rozsvítili červenou lucernu a celý večer udržovali na ulicích malé ohníčky a odpalovali petardy. Nebeské armádě, kterou na ně císař seslal, se při jejím pochodu zdálo, že je celá vesnice v plamenech, a tak se vrátili k Nefritovému císaři se zprávou, že je už vesnička zničena. Císař byl spokojen a vesnice zachráněna.

kun.jpg

pandy.jpg

zelvy.jpg

ptak.jpg

Foto: Shutterstock

Reklama