Pražské kino Světozor bude patřit festivalu La Película od 18. do 23. února 2020, španělština následně zazní od 24. do 26. února také v brněnském kině Scala a od 25. do 27. února v ostravském Kině Art. Ve dnech 26. a 27. února si filmy nejen z Pyrenejského poloostrova budou moci vychutnat diváci v Biu Central v Hradci Králové. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Instituto Cervantes a kino Světozor.

madre.jpgMatka

Sekce SOUČASNÝ ŠPANĚLSKÝ FILM / CINE ESPANOL CONTEMPORÁNEO přináší psychologická dramata a silné příběhy, jako jsou již zmíněná Matka (Madre) režiséra Rodriga Sorogoyena nebo Bolest a sláva (Dolor y gloria) Pedra Almodóvara, ale také bláznivé komedie zvané espanolada. Představiteli specifického a nepřenositelného španělského humoru jsou letos filmy Abrakadabra (Abracadabra) Pabla Bergera a Než to shoří (Antes de la quema) nestora pyrenejské kinematografie Fernanda Coloma. Druhý z filmů byl natočen během masopustního karnevalu v Cádizu. Úspěšný debut talentovaného Aritze Morena Výhody cestování vlakem (Ventajas para viajar en tren) představuje současnou tragikomickou až absurdní linii španělské filmové produkce.

Bunuel v želvím labyrintu (Bunuel en el laberinto de las tortugas) režiséra Salvadora Simóa je originální animovaný dokument, který rekonstruuje natáčení Bunuelova filmu Země bez chleba (1933). Snímek kombinuje animaci s reálnými záběry. Zaujme jistě i svěží filmový experiment Dopisy pro Paula Morrisseye (Letters to Paul Morrissey) Armanda Roviry či psychologická studie o duši dospívajících ve filmu Dvakrát tolik a patnáct navrch (El doble más quince) režiséra Mikela Ruedy. Žánr kriminálního thrilleru reprezentuje na letošní La Películe 70 binládinů (70 binladens) baskického režiséra Kolda Serry. Postupy dokumentu a hraného filmu propojil ve svém posledním díle Mezi dvěma vodami (Entre dos aguas) jeden z nejpozoruhodnějších současných španělských režisérů, Isaki Lacuesta.

thumbnail-Bunuel-inthe-labyrinth-ofthe-turtles-PROMO-03-m.jpgBunuel v želvím labyrintu

ŠPANĚLSKÝ NEZÁVISLÝ FILM ANEB MODERNÍ CINEFILIE / CINE ESPANOL INDEPENDIENTE O NUEVAS CINEFILIAS je sekce pro filmové nadšence, kteří zrovna neholdují žánru espanolada či mainstreamové klasice. Jistě je potěší blok čtyř filmů nabízející na festivalu poprvé exkurzi do světa nezávislých filmařů s kořeny v různých částech Španělska. Vedle možnosti setkat se s netypickým dílem Vidět ženu (Ver a una mujer) i jeho autorkou, katalánskou umělkyní Mònicou Rovirou, může zaujmout Divoké období (A estación violenta), film mladé režisérky Anxos Fazáns, rodačky z galicijského Pontevedra, nebo Velké dítě (Ninato) Adriána Orra, vtipná sonda do života rappera starajícího se o své tři děti, ale žijícího stále u rodičů.

chveni.jpgVidět ženu

LATINSKOAMERICKÉ POHLEDY / MIRADAS LATINOAMERICANAS nabídnou kvarteto filmů z Chile, Argentiny a Guatemaly. Vedle dvou již zmiňovaných koprodukčních děl nadaného Guatemalce Jayra Bustamenteho Chvění (Temblores) a na Berlinale 2015 oceněného filmu Ixcanul má šanci zaujmout i film Přijde smrt a bude mít tvé oči (Vendrá la muerte y tendrá tus ojos), jehož režisérem je jeden z největších talentů současného chilského filmu José Luis Torres Leiva. V psychologickém dramatu Naprostá láska (La Quietud) argentinského režiséra Pabla Tropera jsou tři ženy nuceny postavit se tváří v tvář emocionálním traumatům a temné rodinné historii, která se odehrávala na pozadí argentinské vojenské diktatury.

VZPOMÍNKY NA KUBU / MEMORIAS DE CUBA přinesou dva odlišné pohledy na emigraci, původ i dějiny Kuby. Poslední z vážených hostů festivalu, režisér Haliam Pérez, představí film Marina. Francouzský dokument Kuba, osvobozené vzpomínky (Mémoire libérée) hledá s režisérkou Ghislaine Graillet osud její rodiny a mapuje tak působení Francouzů na ostrově i dějiny tamního cukrovarnictví.

marina.jpgMarina

Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz. Vstupenky jsou již v předprodeji.

Reklama