Festival španělské kultury Ibérica 2012 představí své umělce na koncertech v Praze, Brně, Boskovicích a letos poprvé i v Letovicích. Tématem letošního ročníku je kulturní bohatství Iberského poloostrova, reprezentované tentokrát umělci nejmladší generace. Také proto nese letošní ročník festivalu název Arte Joven (Mladé umění). Pro devátý ročník se pořadatelům jako hlavní hvězdu podařilo získat fenomenální tanečnici Belén López s její skupinou. Ta se blýskne svým vystoupením v pražském divadle Hybernia 17. srpna i o den později na závěrečném galakoncertu v Boskovicích.

iberica

Pravou španělskou atmosféru Ibériky navodí úvodní Sangría party v zámeckém skleníku v Boskovicích, kde účastníky čeká tradiční fiesta s ochutnávkami španělských specialit včetně jedinečné domácí sangrie. Program doprovodí plzeňská salsová kapela Mediterian s kubánským zpěvákem Franciscem Hernándezem.

Po loňském úspěchu se návštěvníci festivalu Ibérica opět mohou těšit na komponovaný pořad „Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 76 let. „Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta,“ upřesňuje dramaturg festivalu a zároveň jeden z protagonistů představení Petr Vít. „Básnický text F. G. Lorky v podání Tomáše Hanáka dodává tomuto představení nový, neočekávaný rozměr a barvu.“

„Paralelně s úvodním komponovaným pásmem v Letovicích se mohou milovníci klasické hudby těšit na další pokračování série Ibérica Clásica,“ zve dramaturg Petr Vít na špičkové klavírní duo bratří José Enriquea a Juana Fernanda Morena Gistaínů. Jejich projekt „Španělská inspirace“ představí díla světových autorů (Ravel, Debussy, Glinka, Falla), jejichž vznik byl inspirován kulturou Iberského poloostrova.

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena výstava fotografií (14.-31.8.) z časosběrného projektu „Flamenco po česku“ fotografa Romana Muchky. Jedná se o výstavu, vypovídající o nesmírné přitažlivosti flamenkového fenoménu, získávajícího stále víc nadšených obdivovatelů i daleko za hranicemi své kolébky, Andalusie. Milovníky filmového umění jistě potěší několik ukázek ze španělské kinematografie v boskovickém kině Panorama.

Součástí festivalu budou již tradičně hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, ale také salsy a argentinského tanga si v Boskovicích opět přijdou na své. Tanečníci a tanečnice se mohou těšit na dvě úspěšné protagonistky předchozích ročníků Anu Cali a Lucíi Guarnido, které tentokrát přijíždějí na Ibériku v roli lektorek. Novou tváří mezi lektory bude také italský kytarista Dario Piga, skvělý interpret a pedagog, jenž studoval flamenkovou kytaru na córdobské konzervatoři.

Milovníky módy čeká opět módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART.

ibericaTaneční kariéra flamenkové hvězdy nejmladší generace Belén López začala ve věku, kdy jiné děti skotačí na pískovišti. Již v pěti letech poprvé tancovala na vystoupení věnované památce jedné z největších tanečnic v historii flamenka, Carmen Amayi. V publiku tehdy nechyběl ani význačný tanečník Antonio Ruiz „El bailarín“, který ji tehdy motivoval k tomu, aby se tancem začala zabývat profesionálně. V sedmi letech vyhrála Belén televizní soutěž „Bravo Bravissimo“ a o čtyři roky později se stala žačkou madridské taneční konzervatoře. Po dokončení školy navázala spolupráci s italským režisérem Franciscem Zeffirellim a čtyři roky vystupovala jako primabalerina v Zeffirelliho operních inscenacích v proslulé Arena di Verona. Jako sólistka tančila Belén López rovněž v ansámblu Il Camborio a ve slavném madridském tablau El Corral de la Morrería.

V roce 2004 získala prestižní ocenění „Premio Mario Maya“ v soutěži Concurso Nacional de Córdoba. V lednu 2005 debutovala tehdy devatenáctiletá Belén s vlastním projektem „Atrapados por el arte“ v metropolitním divadle v Tarragoně a díky úspěšné premiéře se tento projekt reprízoval ve význačných španělských i evropských divadlech hned několik sezón. Přes své relativní mládí vystupovala Belén už na mnoha prestižních festivalech: Festival de Jerez, Inturfest v Petrohradě či La Biennale danza e Italia. Jak sama přiznává, jejím největším vzorem je geniální tanečnice Carmen Amaya, jedna z největších postav flamenkové historie. Není tedy náhodou, že dechberoucí  taneční projev této mladé umělkyně připomíná atmosféru, kterou dokázala na pódiu navodit legendární Carmen. Od její smrti uplyne příští rok už celé století.

Pětadvacetiletá Belén López je jednou z významných představitelek mladé flamenkové generace. Ve svých projektech se nebrání inspiracím z jiných žánrů, avšak její taneční projev vždy respektuje esenci a kořeny autentického flamenka.

IBÉRICA 2012

PROGRAM KONCERTŮ A DÍLEN

  • 14.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 13.00: Zahájení festivalu a festivalových dílen

Boskovice, Zámecký skleník, 18.00: Vernisáž fotografií z časosběrného projektu „Flamenco po česku“ fotografa Romana Muchky.

Boskovice, Zámecký skleník, od cca 19.00: Inaugurační festivalová fiesta – Sangría party s kapelou Mediterian včetně ochutnávek nefalšované Sangríe, španělských vín a specialit

vstupné (předprodej/na místě): 120,- Kč/180,- Kč

  • 15.8.

Brno, Konvent Milosrdných bratří, 19.30: Klavírní duo José Enrique a Juan Fernando Moreno Gistaínové - „Španělská inspirace“ - díla světových autorů (Ravel, Debussy, Glinka, Falla)

vstupné (předprodej/na místě): 190,- Kč/250,- Kč

  • 15.8.

Letovice, Zámecká jízdárna 19.30: Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky, Vracím se pro svá křídla - Vuelvo por mis alas (Komponovaný pořad poezie s hudbou a tancem), Tomáš Hanák – recitace, Virginia Delgado – tanec, Petr Vít – kytara

vstupné (předprodej/na místě): 150,- Kč/200,- Kč

  • 16.8.

Brno, Divadlo Bolka Polívky, 19.30: Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky, Vracím se pro svá křídla - Vuelvo por mis alas (Komponovaný pořad poezie s hudbou a tancem), Tomáš Hanák – recitace, Virginia Delgado – tanec, Petr Vít – kytara

vstupné (předprodej/na místě): 250,- Kč/300,- Kč

  • 17.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 19.30: Módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere

vstupné: zdarma

  •  17.8.

Praha, Divadlo Hybernia, 19.30: Belén López y su grupo, Belén López – tanec a doprovodná kapela složená z muzikantů, kteří vedle Belén doprovázejí také flamenkové legendy Paca De Lucíu nebo Saru Baras

vstupné (předprodej/na místě): 490,- Kč až 1990,- Kč/600,- Kč až 1500,- Kč

  •  18.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 12.00: Ukončení festivalových dílen – závěrečná fiesta

vstupné: zdarma

  • 18.8.

Zámek Boskovice - nádvoří, 19.30: Belén López y su grupo, Belén López – tanec a doprovodná kapela složená z muzikantů, kteří vedle Belén doprovázejí také legendy Paca De Luciu nebo Saru Baras, Závěrečný festivalový galakoncert v podmanivé atmosféře boskovického zámku.

vstupné (předprodej/na místě): 290,- Kč stání a 390,- Kč sezení/350,- Kč stání a 450,- Kč sezení

Od cca 17:30 ochutnávky španělských vín a specialit v prostorách Zámku Boskovice

Boskovice, Zámecký skleník, po skončení hlavního programu: Závěrečná festivalová afterparty, včetně ochutnávek španělských vín a specialit

vstupné: zdarma

Předprodej vstupenek v síti TICKETPORTAL, Divadle Hybernia a běžných předprodejích v Praze, Brně , na pokladně Zámku Boskovice a v Městském informačním středisku Boskovice

Reklama