Blíží se týden židovského umění, týden plný hudby, divadla, literatury a především příjemné zábavy. Pozitivní na celé akci je, že vstup na všechny akce je již tradičně zdarma.

Stejně jako v loňském roce, čeká i letos na návštěvníky festivalu v průběhu sedmi letních dní bohatý program čítající 6 koncertů, 4 divadelní představení, 2 literární večery, výstavu portrétních fotografií a nebude chybět ani fotografická soutěž určená právě festivalovému publiku. Domovskou scénou je jako každoročně i letos Valdštejnská zahrada. Festival Devět bran se za dobu svého trvání stal neodmyslitelnou součástí pražského kulturního dění. Část z něj bude hostit také Divadlo v Dlouhé, Knihkupectví u Řehoře Samsy či atrium Vysoké školy ekonomické.

Zahájení festivalu Devět bran se uskuteční v pondělí dne 11. června od 18 hodin v prostorách atria Vysoké školy ekonomické u příležitosti slavnostní vernisáže výstavy fotografií německé fotografky Moniky Zucht. Hosté výstavy, připravené ve spolupráci s týdeníkem Der Spiegel, si budou moci prohlédnout 23 fotografií, velkoformátových černobílých portrétů významných světových osobností, které přežily holocaust.

Z osobností zachycených na fotografiích vystavených v atriu VŠE by se slavnostního zahájení dne 11. června osobně měli zúčastnit Ivan Klíma, Lenka Reinerová a Oldřich Stránský. O kulturní program slavnostní vernisáže se postará Schulhoffovo kvarteto, přední komorní těleso složené ze členů Vídeňské filharmonie. Kvarteto se zvláště zajímá o hudbu tzv. Terezínských autorů – Gidona Kleina, Hanse Krásy, Viktora Ullmanna a Erwina Schulhoffa.

Program festivalu devět bran:
O aktuálním dění v rámci festivalu a o programu festivalu se více dozvíte na stránkách www.9bran.cz.

Hlavním tématem dramaturgické linie letošního ročníku bude výročí 70 let od smrti hudebního skladatele, autora klasické i populární hudby, George Gershwina. Skladby tohoto autora první poloviny 20. století zněly na Broadwayi i v Hollywoodu, nechyběly v repertoáru hvězd, jakými byli Ella Fitzgeraldová, Miles Davis nebo Frank Sinatra... Na zahajovacím koncertě festivalu Devět bran 12. června proto nesmí chybět Gershwinova slavná Rhapsody in Blue a Američan v Paříži. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupí pod taktovkou Libora Peška významný český klavírista Pavel Kašpar. Součástí hudební řady je Klezmeromská noc (kapela Létající rabín), ze zahraničních hostů jsou to polská kapela EL – Jazz – Er, Okan Murat Öztürk z Turecka a další.

Přestože slavnostní zakončení festivalu bude patřit koncertnímu provedení Gershwinovy jazzové opery Porgy and Bess v prostorách Valdštejnské zahrady, je pro publikum na nedělní pozdní odpoledne připravena ještě jedna závěrečná třešnička, kterou bude koncert hlavního kantora Petrohradské synagogy Barucha Finkelsteina.

V rámci divadelní řady se na půdě Divadla v Dlouhé představí Divadlo Astorka Korzo ´90 z Bratislavy s inscenací „Pred odchodom na odpočinok“, moskevské Divadlo u Nikitských vorot se scénickým oratoriem „Zpívající Michaels“, dále dvě pražské scény – Divadlo Rokoko s rodinnou komedií „Oddací list“ a Strašnické divadlo s Meyrinkovým „Golemem“.

Stejně jako v minulých letech nebudou chybět literární večery v Knihkupectví u Řehoře Samsy. První z nich vznikl ve spolupráci s Obcí spisovatelů, která vyhlásila pro letošní rok literární soutěž na téma Cikáni. Inspirací k zadání soutěže byla stejnojmenná novela K. H. Máchy. Prostřednictvím scénického čtení budou za účasti autorů představeny dvě soutěžní práce. Druhý večer je věnován literárnímu dílu tureckého spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, Orhana Pamuka, a především jeho poslední knize Istanbul.

O festivalu:
Festival Devět bran vznikl v roce 2000 s cílem oživit v Praze česko – německo – židovskou kulturu. Rostoucí zájem o festival, stejně. Název festivalu je inspirován knihou Jiřího Mordechaje Langera „Devět bran“, která je symbolem tradiční židovské kultury. Právě jejímu šíření se věnuje festival Devět bran, a to ve všech oblastech umění, ať je to hudba, divadlo, literatura či film.

 soutěž - motýl

 

Reklama