Nejen pro milovníky jídla budou od 11. do 17. července v Centru Chodov připraveny netradiční gastronomické zážitky v rámci Festivalu chutí. Jeho návštěvníci se v průběhu celého týdne vžijí do role degustátorů a okusí vybrané pokrmy, ovšem za překvapivých podmínek. Vyzkouší si díky tomu, jak jejich vnímání chutí ovlivňují například zvukové kulisy, odlišné vůně či různě barevné odstíny nádobí.

Festival chutí

Centrum Chodov připravilo pro své návštěvníky multismyslovou degustační akci, během níž si vyzkouší, jak vnímání chuti ovlivňují vjemy dalších lidských smyslů. Překvapivé kombinace barev a chutí i další netradiční doprovodné prvky budou na všechny čekat 11.–15. července od 15 do 19 hodin a 16.–17. července od 14 do 20 hodin. Celkem šest degustačních stanovišť doplní ochutnávky
a speciální gastronomicky zaměřené nabídky vybraných značek Centra Chodov. „Festivaly jídla se obecně těší velké oblibě. Centrum Chodov tuto tematiku ale pojalo netradičním způsobem, který umožní návštěvníkům vžít se do role degustátorů a vyzkoušet na sobě během ochutnávek současné působení hned několika vjemů. Doufám, že si tento hravý program užijí všemi smysly, “ uvedla Marcela Hrdličková, ředitelka Centra Chodov.

Chodov

Věděli jste, že …

  • …existuje souvislost mezi barvou nádobí a vnímáním chuti? Barva totiž může zintenzivnit některé atributy, jako je chuť a vůně.
  • …barvy stimulují chuť k jídlu? Aby potraviny ovlivňovaly apetit, musejí být nejen chuťově a aromaticky, ale i barevně přitažlivé. Určitá škála odstínů je spojena s představou jídla. Existují i barvy, jež vyvolávají pravý opak, například modrá. Je dokázáno, že tato barva funguje jako faktor chuť potlačující.
  • …kombinace doprovodu určitého hudebního nástroje s určitým jídlem podporuje chuť? Zvuk klavíru souzní s konzumací ovoce, například ostružin, meruněk a malin, a to pravděpodobně díky přirozené sladkosti. Francouzské jídlo pak údajně lépe chutná za doprovodu francouzské tahací harmoniky.
  • …oblíbenost hudby ovlivňuje míru vychutnání pokrmu? Jedná se o tzv. smyslový přenos, kdy se pozitivní vztah k dané hudbě promítne do ohodnocení konzumovaného jídla a pití.

Více informací naleznete na www.centrumchodov.cz nebo na www.facebook.com/centrumchodov.

Reklama