Josefa Baču jsem poznala v Divadle Kámen, kde jsme spolu hráli ve dvou úspěšných hrách Mlejnek a Marmeláda. V té poslední jej režisér obsadil do jedné z hlavních rolí, kde představoval extrémně ambiciozního mladého muže. To nebyla náhoda: Josef je takový i doopravdy!

Jezdí se svou unikátní vlastní show pro děti, kterou vymyslel a režíruje. A tak jsem ho požádala o rozhovor. Přišel ke mně domů a přivedl i Petru, která pracuje s ním.

1

Jména vašich postav jsi vymyslel ty. Proč zrovna Fešák Píno? Souvisí s tvým jménem, že?
Josef:
Myslím, že je to pro děti dobře zapamatovatelné spojení. Píno = jako Pepa, Pepíno. No, a Fešák byl zvolen proto, protože nic podobného žádný dětský bavič v ČR nedělal a projekt měl být unikátní i ve své image. Jméno Bóňa BON Bóňa charakterizuje takovou sladkou, milou, hezkou kamarádku Fešáka Pína, která kromě mlsání bonbonů miluje tanec na všechny způsoby.

Původní kostýmy:

3

4

Jak byste charakterizovali své postavy lidsky?  

Josef: Fešák má hodně ze mě a já z něj taky... jsme si hodně podobní. Oba jsme “střelení.“ Avšak Fešák asi víc.
Petra: Bóňa je hodná holka, má ráda děti a je s ní vždycky sranda. Je to Péti lepší já. :))

Současné kostýmy::

5

6

Jak dlouho spolu vystupujete a co jste dělali předtím? Máte vystudovanou nějakou uměleckou školu?

Josef: Pocházím z Karlových Varů a tam jsem absolvoval herecké kurzy a hodiny zpěvu, ve kterých jsem pokračoval také tady v Praze.

Petra: Já studovala v Praze na Vyšší odborné škole herectví a moderování.

Jak jste se seznámili a co jste dělali před tím? Jste partneři jen na jevišti, nebo i v životě?

Josef: Jo, tak to bylo vtipné: Podal jsem si inzerát, že sháním tanečnici. Když jsme se spolu sešli, zjistil jsem, že jsme oba střelení a že by to mohlo fungovat. No a pracujeme spolu už 7 - 8 let. Teď se blížíme k tisícímu vystoupení… Prošel jsem zhruba 11 různými hudebními skupinami (ale vždycky jsme brzy skončili), hrál pár let divadlo. Čekal jsem na nápad a taky na Péťu! Ale partneři jsme pouze na pódiu - i když moje babička vždy říkala, že si na sebe stejně zbydeme (smích).

Petra: Zrovna jsem skončila školu, a tak jsem na inzerát odpověděla, což už ale nikdy neudělám! (smích) Neřekl mi totiž, že shání také kulisáka a bedňáka a že budu pořád dřepět v autě. Kdybychom byli spolu i v životě, tak to se asi zblázníme (smích).

11

Jaké byly vaše dětské sny, čím jste chtěli být?  

Josef: V pubertě jsem chtěl stát na pódiu a být známý a slavný, zpívat, hrát a dělat blbinky… Můj sen se vyvíjel a měnil až do podoby Fešáka Pína, kdy na tom pódiu stojím skoro denně, takže dnes si vlastně žiju svůj sen.

Petra: Já chtěla být na pouti u střelnice …(smích), anebo akrobatka v cirkuse. A to se mi vlastně splnilo, i když v trochu jiném provedení.

Proč zrovna show pro děti a ne pro dospělé? Ani jeden z vás přitom nemá děti… 

Josef: Fešák Píno měl být nejprve projektem pro mládež a širší spektrum věkových skupin, ale zároveň jsem chtěl dělat zábavné programy pro děti. Péťa přišla s nápadem, že bychom dětské akce mohli moderovat rovnou v kostýmech Fešáka a Bóni, čímž se program vyprofiloval, takže jsme se zaměřili už jen na dětské  publikum. Původně měl být Fešák jen zpěvák, ale Petra mě přivedla i k tancování.

Petra: Vyplynulo to celé ze situace, neboť oba s dětmi pracujeme, máme k nim hezký vztah. Taková ulítlá show je atraktivní hlavně pro dětského diváka.

7

Předpokládám, že dnešní děti závislé na PC hrách pobaví něco jiného, než jejich rodiče či prarodiče…

Josef: Přesně tak. Strýček Jedlička si vystačil se zvuky, dnes udržet pozornost dítěte je mnohem těžší a náročnější.

Petra: Děti vám dají jasně najevo, když je něco nebaví. Proto naše programy obsahují spoustu vychytávek, od moderních písniček, až po taneční choreografie, laserové a ohňové efekty, kouzla, komické triky a gagy. 

9

Josef: Naštěstí se nám nikdy nestalo, že by děti s námi ztrácely pozornost. Naopak! Skvěle nás přijímají i mentálně postižení, pro které pracujeme. Jsou to vlastně v dospělosti normální děti, jen více spontánní. Když jsem jednou začal zpívat úvodní písničku, okamžitě sami od sebe přišli na pódium. To by zdravé děti neudělaly.

Vaše vystoupení je výhradně zájezdové, vystupujete prakticky kdekoliv, ale potřebujete pořadatele: Musí vlastnit technické zázemí? A co když se vracíte – obměňujete scénář?

Josef: Kostra je pevná, ale dává prostor pro improvizaci. Přizpůsobujeme program tomu, kde vystupujeme, od MŠ či ZŠ až po venkovní pódia a vše potřebné si přivezeme, vč. dárků pro děti.

Petra: Často se i sami odbouráme, právě při té improvizaci. S dětmi je vždycky legrace.

2

Co konkurence? Kolik podobných programů existuje?

Petra: Jsme jediní tohoto formátu – chlap a ženská, poměrně mladí.

Josef: Nejsme normální klauni s nosy, jsme postavičky – kamarádi dětí.

10

Josefe, dočetla jsem se, že jsi vydal samostatné CD, kde pro Tebe skládá písničky Viktor Dyk, známý zpěvák, muzikálový herec a skladatel. Jak si se k němu dostal? A Ty Petro, tam zpíváš taky?

Josef: Byla to náhoda. Hledal jsem vhodného textaře a skladatele a kamarád měl náhodou kontakt na “nějakého“ Viktora Dyka. Tak mu říkám: „To si děláš srandu, ten kontakt sháním už pěkně dlouho!“. Viktorovi se myšlenka projektu líbila. Slovo dalo slovo a stále spolupracujeme.

Petra: Nezpívám tam, ale mluvím.

Vystupujete i na Slovensku, rozumí vám děti? Uvažujete o vystoupení i v jiných státech?

Josef: Slovenské děti nám rozumí, protože znají z TV české programy a pohádky. Do budoucna uvažujeme i o Polsku, Německu a Rakousku. 

Petra: Ale je vtipné, že my jim často nerozumíme, když něco zamumlají. (smích)

Chystáte něco nového do budoucna?

Josef: Teď připravujeme velké letní turné s názvem Kolotoč bláznivin, kde budeme mít nového kamaráda. Bude to velká loutka v životní velikosti – takový rošťák a zlobivý kluk. S ním zažijeme nejednu legrácku. Dále chystáme úplně novou písničku, která celé turné bude provázet, nové dekorace…. no, bude toho hodně. V plánu je také nové CD, další nová turné a nejedno z nich bych chtěl časem vsadit do sportovních hal a připravit mega show Fešáka a Bóni.

Petra: Připravujeme také vydání knížky o Fešákovi a Bóně. Dále Komixovánky – to budou omalovánky s komiksem Fešáka a Bóni. A určitě také naše DVD pro děti. 

12

A co TV – tam vás neuvidíme?

Josef: Zvítězit v TV je naším velkým cílem. Ovšem dostat se zejména do České televize představuje věčný boj. Něco se nám rýsuje v jedné komerční TV, ale o tom zatím mluvit nebudeme. Ať je to nějaké překvapení. :) 

A kde mají čtenářky se svými dětmi či vnoučaty vidět vás nejdříve?

Josef: V nejbližší době se na nás mohou těšit děti  28. 4. v Jablonci nad Nisou, 29. 4. v Praze a 30. 4. v Mladé Boleslavi, kde vystupujeme s programem Roztančené Čarodějnice. Naše letní turné startuje 8. května při otevírání lázeňské sezóny v Karlových Varech na hlavním pódiu u hotelu Thermal. Kompletní rozpis lze nalézt na našem webu a Facebooku. Budeme se těšit na všechny malé i velké fešáky a fešandy. :) 

Tak co, jste zvědaví, co všechno umí Fešák Píno a jeho partnerka na jevišti předvést? Chcete vyhrát dárek pro své děti či vnoučata? Pokud ano, vyhledejte si jejich web, odpovězte na otázku a odpověď zašlete na mail:

SOUTĚŽ UKONČENA

Otázka zní: Kde bude vystupovat Fešák Píno a Bóňa BON Bóňa ve dnech 29. 5. 2016, 18. 6. 2016 a 3. 7. 2016? 

Která z vás odpoví jako první, vyhraje dárkový balíček s CD Bambilión Fešáka Pína. Druhá a třetí odpověď získává CD Bambilión Fešáka Pína.

Čtěte také:

Reklama