Fair traid podnikání vám asi není třeba představovat. Férové zboží je k dostání už i v našich obchodech. Pod tímto označením si většina z nás vybaví spíše čokoládu, čaj či kávu. Markéta Nešporová se pustila do prodeje férového oblečení a její internetový obchod TukTuki hledá své místo na slunci.

Začít podnikat s férovou módou není zrovna nejlehčí začátek. Jak vás to napadlo?
To jsem si dlouho taky myslela, bála jsem se toho a nevěděla jsem, jak začít. Studovala jsem obor Mezinárodní humanitární a sociální práce a měla jsem spoustu naivních snů o tom, jak budu jednou bojovat s chudobou v rozvojových zemích. Postupně jsem ale přicházela na to, že tou nejlepší pomocí je vlastně obchod založený na principech spravedlivého podnikání. Lidé mají díky němu možnost vydělat peníze a neztrácí při tom svou důstojnost ani se nestávají závislí na zahraničních dárcích.

švadlena

Abych si prostředí fair trade výroby oblečení trochu oťukala, rozhodla jsem se jet na školní stáž do Bangladéše. Během tří měsíců, které jsem strávila v organizaci Thanapara Swallows věnující se fair trade produkci pro nejprestižnější světové fair trade značky, jsem zjistila, že je to vlastně úplně jednoduché. Výrobci oblečení jsou lidé jako vy, až na to, že jsou někde na druhém konci planety a ne vždy jim funguje internet. Stačí se s nimi domluvit a je to. Když jsem odjížděla, nakoupila jsem v místní „podnikové prodejně“ několik tašek a šátků, a tím vlastně moje podnikání začalo.

taškaJak váš obchod funguje?
Mou filosofií, stejně jako filosofií celého férového obchodu je minimalizovat prodejní řetězec – dostat zboží od producentů co nejrychleji a nejjednodušeji až ke koncovému zákazníkovi. Kromě toho, že zákazník ušetří, protože nemusí platit několika překupníkům, se tím také zvyšuje podíl ceny pro výrobce a snižuje zátěž pro životní prostředí. Mou činností je tedy nákup věcí přímo od producentů a jejich prodej v Česku. Jako dodavatele si vybírám organizace, které fungují na neziskovém principu a dodržují zásady fair trade. Mezi ty patří především vyplácení důstojné mzdy zaměstnancům a zaměstnankyním, zákaz dětské a nucené práce, šetrnost k životnímu prostředí, vzdělávání zaměstnanců a zaměstnankyň, jejich možnost podílet se na chodu organizace a také spolupráce podniku s místní komunitou.

Momentálně spolupracuji se šesti dodavateli z Kambodži, Maroka, Ghany a Bangladéše. Jedná se většinou o neziskové organizace zaměstnávající takové skupiny obyvatel, které by na běžném trhu práce jen stěží našly uplatnění – vesnické ženy, lidi se zdravotním postižením nebo oběti obchodu s lidmi. Klasický nákup a prodej věcí je pro mě tedy okořeněný špetkou dobrého pocitu a taky špetkou dobrodružství – v každém balíku, který mi přijde odněkud z dálky, se skrývá kromě oblečení také mnoho příběhů konkrétních lidí, kteří za jeho výrobou stojí.

šatyVáš obchod nakupuje přímo od výrobců. Znamená to, že jezdíte po světě a navazujete kontakty přímo třeba v Bangladéši?
Nebudu předstírat, že jezdím naslepo do nepoznaných končin světa a objevuju dosud neobjevené. Většinu svých dodavatelů jsem našla díky internetu – snad všechny certifikované fair trade organizace mají své webové stránky, ty menší, které certifikaci nemají, se sdružují v národních asociacích, které jsou schopné zprostředkovat kontakty na své členy. Někteří z mých dodavatelů však doposud cílili jen na místní trh, a tak bylo docela dobrodružné domluvit se s nimi na podobě zboží a způsobu jeho doručení. První balík z Bangladéše za mnou putovat čtyři měsíce a vlastně jsem vůbec netušila, co v něm bude – chtěla jsem prostě nějaké „pěkné šátky“.

Když jsem obchod TukTuki rozjížděla, měla jsem za sebou návštěvu organizací z Bangladéše a Maroka. Dala jsem si při tom předsevzetí, že navštívím postupně všechny své dodavatele. Od té doby jsem zvládla navštívit Kambodžu, zbývá mi ještě Ghana. Vidět výrobu na vlastní oči, potkat se s producenty i lidmi, kteří za tím vším stojí, je pro mě vždycky silný zážitek. Zároveň se pak můžu kupujícím zaručit za to, že u oblečení, které nabízím, skutečně znám původ. 

šičkysinger

Nosíte i vy sama pouze férovou módu?
Udělat svůj šatník férovější se snažím už dlouho. Asi před rokem jsem si definitivně řekla, že nemůžu „kázat vodu a pít víno“. Od té doby kupuju jen oblečení, které mi přijde udržitelné -  fair trade, věci ze second handů nebo produkci od českých tvůrců. Občas se pokouším i šít, to ale většinou končí fiaskem. Najít něco „stoprocentně férového“ je samozřejmě hodně těžké – málokdy zná člověk původ látky, původ komponentů nebo způsob barvení – snažím se ale o každém kousku oblečení, který si pořizuju, přemýšlet.

Samozřejmě je v mé skříni velká spousta neférových věcí, které jsem si během života nakoupila, nebo které stále občas dostávám od babičky k Ježiškovi. Můj šatník se ale stává férovější, a to samozřejmě i proto, že nosit TukTuki věci je prostě nejlepší reklama.

http://tuktuki.cz/

tuktuki

 

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama