Náročný životní styl, stres, koupání v bazénech či rybnících, užívání antibiotik, neprodyšné oblečení nebo častější střídání partnerů – to vše může narušit rovnováhu vaginální mikroflóry a vyvolat pomnožení škodlivých bakterií. Následkem bývá nepříjemný výtok, svědění a další komplikace. Proti všem těmto potížím jsou nejlepším lékem užitečné mléčné bakterie, které likvidují bakterie nebezpečné a nežádoucí. Obsaženy jsou například v přípravku Fermalac Vaginal, jenž je schopen přirozeným způsobem udržet normální poševní flóru, čímž dojde k zamezení nežádoucích patologických změn. Fermalac Vaginal - poševní tobolky obsahují kultury živých přirozených mléčných bakterií, které se v pochvě pomnoží a dojde k fermentaci mléčného cukru na kyselinu mléčnou a výsledkem je zabránění růstu infekčních patogenních mikroorganismů.

 

Fermalac Vaginal doporučil našim čtenářkám v Poradně i gynekolog MUDr. Tomáš Řádek – zde je několik nejzajímavějších dotazů a odpovědí na ně:

 

„Mohu se výtokem nakazit při sexu? Jak tomu předcházet? Můžu pak otěhotnět?“

„Některé druhy poševních zánětů se přenášejí pohlavním stykem. Při recidivách vždy vyšetřuji a léčím i sexuálního partnera, někteří muži mohou být i tzv. bezpříznakoví přenašeči. Na plodnost až na výjimky tyto záněty většinou negativní vliv nemají. Svým pacientkám po léčbě dlouhodobě doporučuji preventivní terapii laktobacily.“

 

 

„Je potřeba při každém slabším výtoku vyhledat lékaře? Jaké prostředky můžeme jako ,,první pomoc" použít (bylinky, masti, čaje)?“

„Záleží na tom, jak velké obtíže máte, samozřejmě existuje a je volně v prodeji celá řada tzv. přírodních preparátů, jejichž užití je bezpečné, ale účinnost většinou sporná. Preventivně u svých pacientek doporučuji preparát Fermalac Vaginal 2x týdně - dlouhodobě (neaplikovat během menstruace), nebo jako první pomoc výpachy pomocí roztoku tantum rosa.“

 

„Trpím opakovanými kvasinkovými záněty. Po přeléčení se za týden opět objeví příznaky. Zkoušela jsem hodně preparátů ale účinek je krátkodobý, někdy i bez efektu. Zkoušela jsem i nejíst sladké, vysadit antikoncepci. Manžel je také přeléčený.“

„K Vašemu dotazu týkajícího se léčby kvasinkových infekcí a jejích recidiv Vám sděluji, že po přeléčení akutní fáze obtíží, ať už lokálními nebo systémovými antimykotiky, je z preventivního hlediska výhodné používat lokálně lactobacily (Fermalac) na úpravu poševního prostředí a to dlouhodobě. Aplikace může být i řadu měsíců a v podstatě jedinou kontraindikací je eventuelní alergická reakce na některou složku přípravku, což jsem však zatím ve své gynekologicko-porodnické praxi nezaznamenal, a to Fermalac u svých pacientek používám již několik let včetně pacientek gravidních. Takže tento lék se jeví jako bezpečný bez prokazatelných nežádoucích vedlejších účinků a lze jej aplikovat i po řadu měsíců. Až budete bez obtíží, zkuste na 2-3 cykly lék vynechat a eventuelně jej pak aplikovat pouze při zhoršení zdravotního stavu (např. infekce léčené antibiotiky, celkové oslabení organismu při virosách apod.) V případě neúspěchu tohoto postupu používám ve své praxi laserotherapii, nechám vyšetřit u pacientek imunitní systém apod.

 

„Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejednodušeji mohu sama bojovat s kvasinkovou infekcí. Vím, že je normální mít nějaký výtok z pochvy, ale když se to přemnoží jsou to vesměs kvasinky... Od doktorky sem tam dostanu antibiotika, ale nedělá mi po tom žádné vyšetření... A pak mám pocit, že je to stejné pořád. Na prohlídce mi třeba dělá výtěry; zajímavé je, že mi nejdříve sestra řekla, že je vše ok, ale já jsem měla dotaz ještě na p.doktorku a ta najednou řekla, že musíme přeléčit kvasinky. Setkala jsem se i s názorem své předešlé doktorky, která mi řekla, že výtoky moc neléčí, že to nemá cenu. Jak tedy co nejlépe bojovat. Mám totiž pocit, že ty antibiotika mi víc škodí, než pomohou. A pakliže jsme po léčbě antibiotik, co používat pro obnovu přirozeného poševního prostředí?“

„Léčba kvasinkových infekcí a jejích recidiv je kříž pro každého gynekologa, protože jak sama píšete tento druh infekce může neustále recidivovat. Takže v kostce: vyšetření obou sexuálních partnerů, při recidivě podrobné kmenové kultivační mycotické vyšetření, eventuelně imunologické vyšetření a systémové vyšetření (diabetes, interní chor., anaemie atd.) Po přeléčení akutní fáze obtíží lokálními nebo systémovými antimykotiky je z preventivního hlediska výhodné používat dlouhodobě lokálně lactobacily (Fermalac Vaginal - zpočátku ob den, po dvou týdnech stačí 2x týdně, ne v období menses!) na úpravu poševního prostředí. Aplikace může být i řadu měsíců. Při akutním zhoršení na čas přerušit, znovu použít cílená antimykotika, výplachy tantumem rosa, slabým roztokem hypemanganu apod. Až budete bez obtíží, zkuste na 2-3 cykly lék vynechat a eventuelně jej pak aplikovat pouze při zhoršení zdravotního stavu (např. infekce léčené antibiotiky, celkové oslabení organismu při virosách, cca týden před mesnes, apod.)

 

 

Pravidelné užívání Fermalac Vaginalu pod lékařským dohledem ženu od nepříjemných pocitů a situací osvobozuje. A nejen to. Péče o zdravou vaginální mikroflóru snižuje rizika jiných onemocnění, má pozitivní vliv na sexuální život, v některých případech zabraňuje onemocnění partnera.

 

Užívání přípravku by se mělo stát součástí života moderní ženy.

 

Fermalac lze podávat i preventivně, 1-2 týdně po dobu 2–3 měsíce.

 

Jeho použití je velmi jednoduché – pomocí přiloženého aplikátoru je také časově nenáročné.

Přes veškerá pozitiva je však nutné užívání konzultovat s lékařem. Fermalac Vaginal je při tom částečně hrazen zdravotními pojišťovnami.

TÉMATA:
ZDRAVÍ