Deset let po přestěhování do Vídně se Ferdinand Porsche vrací do svého rodiště v Čechách, aby představil rodičům svou snoubenku Antonii. Píše se rok 1903, pár cestuje v autě, které mladý inženýr vybudoval sám: Otevřený vůz, který v sobě spojuje benzínový motor o síle 2,5 koně se dvěma elektromotory, které sedí přímo na nábojích předních kol.

Lohner-Porsche

Lohner-Porsche váží přes dvě tuny a dosáhne rychlosti až 30 km/h. Jde o první hybridní automobil na světě. Ferdinand Porsche považuje spalovací motory za neefektivní a velmi brzy se pokouší kombinovat tyto dvě formy pohonu. Pozdější jmenovec značky Porsche tak předběhne svou dobu asi o 100 let.

Vozidlo samotné vzal dávno čas, ale Porscheho návštěva domova byla zachycena na fotografii. Obrázek ukazuje, jak veze svého otce a bratra libereckým předměstím. Rodina projíždí kolem domku s upravenou zahrádkou v Maffersdorfu, dnešních Vratislavicích. Zde se Porsche roku 1875 narodil, zde strávil své dětství, zde se vyučil v podniku svého otce Antona. Zde jako technický nadšenec poprvé elektrifikoval celou domácnost svých rodičů.

Lohner-Porsche

Společnost Škoda zrekonstruovala nákladně rodný dům a v listopadu 2016 jej otevřela veřejnosti. Je zde umístěna expozice o životě a díle člověka, který ovlivnil vývoj německého automobilového průmyslu jako nikdo jiný.

Výstava představuje pana Porscheho v kontextu své doby, ukazuje všechny fáze jeho životopisu a neskrývá ani léta ve službách Třetí říše. Jednoduchá, ale poučná výstava je rozdělena do tří kapitol.

Lohner-Porsche

První místnost je věnována myšlence pokroku obecně a českému vynalézavému duchu zejména. Tady jsou vidět milníky lidstva od jeskynního muže vidět po solární modul. Zároveň je třeba připomenout, že Čechy patřily v 19. století do průmyslových center střední Evropy.

Lohner-Porsche

Druhá místnost se zaměřuje na téma mobility a inovace Ferdinanda Porscheho, který byl průkopníkem v mnoha ohledech, nejen hybridní technologie. V podstatě také vynalezl pohon na všechna čtyři kola. Jádrem výstavy je plně funkční replika vozu Lohner-Porsche Semper Vivus, která upomíná právě na vůz, kterým cestoval Ferdinand Porsche z Vídně, aby navštívil své rodiče.

Na výstavě v Paříži roku 1900 byl ceněn jako epochální inovace, podle dnešních měřítek je to však stroj jen částečně vhodný pro každodenní použití. Pouze blok baterií hybridu váží 800 kilo.

Třetí místnost dokumentuje rodinu slavného konstruktéra a etapy v jeho životě. Z Vratislavic do do Vídně, z Wiener Neustadt do Stuttgartu, z Wolfsburgu do Gmündu a Zell am See.

Lohner-Porsche

Praktické informace nalezneteZDE.

Reklama