S papoušky zkušenosti nemám, ale při přečtení příspěvku čtenářky Pálivky jsem si vzpomněl, jak jsme jednou zachraňovali straku se zlomenou nožičkou. Budila nás ta mrška - říkali jsme jí Kirké - každé ráno v pět spolehlivěji než budík. Br - hrozná vzpomínka. Ale milovali jsme ji, myslím, že nám dodnes na chtě létá ukázat svá mláďata...


ferdaDobrý den,

vyhlášené téma mně připomnělo onemocnění našeho anduláka Ferdy. Měli jsme ho doma asi rok, byl velmi krotký a přičinlivý, naučil se mluvit během necelých dvou měsíců. U Ferdy jsem najednou pozorovala, že rohovina zobáku je jakoby proděravělá četnými dírkami, takové bublinky se mu šířily až k očím a podobné změny byly zřejmé i na prstech, kde se objevovaly šupinky. Nejdříve jsem si toho moc nevšímala, Ferda stál vždy na jedné noze, byl spokojený, pěkně nám „kecal". Když stojí na jedné noze, to je vždy známka toho, že je zdravý a že mu nic nechybí. Ale když jsem zjistila, že se mu to šíří k očím, tak už jsem dostala strach. Rozhodla jsem se jít s ním k veterináři. Ten seškrábnul vzorek z nožičky a odeslal do laboratoře, měl podezření na „vápenku".

V té době manžel dostal lupénku, která se mu projevovala suchou kůží na hlavě. Když jsem se vrátila od veterináře se zprávou, že je Ferda nemocný, ihned mi začal tvrdit, že tu lupénku má od něho a že se musí nechat utratit.

S těžkým srdcem jsem si šla za několik dnů pro výsledky. Ferdu jsem si brala s sebou a opravdu jsem měla strach, jestli ho nebude muset pan doktor uspat. V té době jsme měli tři vnoučátka a čtvrté bylo na cestě, a pokud by byla nemoc přenosná na člověka, nic jiného by mi nezbývalo, než nechat Ferdu utratit. Manželovi jsem ale hned řekla, pokud to přenosné nebude, tak ho donesu domů!

Vápenka u Ferdy se opravdu potvrdila. Řekla jsem veterinářovi o problémech manžela a ten mne ujistil, že tato nemoc není na člověka přenosná, že je to vyloženě nemoc andulek. Upozornila jsem ho na to, že jsme klec dávali s Ferdou někdy ven na balkón na háček, na kterém přes zimu zase bylo zavěšeno krmítko pro ptáky. Jestli náhodou toto nemohl chytnout ze stěny. I toto mi pan doktor vyvrátil. Doporučil mi, aby se manžel na toto zeptal jeho kožní lékařky, a ta mu také potvrdí, že to nemohl dostat od našeho Ferdy. A tak se také stalo a i jeho kožní lékařka mu řekla, že vápenka je na člověka nepřenosná.

A tak začala léčba, která spočívala v tom, že jsem Ferdu musela mazat přes den slunečnicovým olejem a to jak zobáček, nožičky a také jsem musela pomalu jít až k očím. Z toho jsem měla velký strach. Ferda byl od oleje splihlý, přestal mluvit, ke mně vůbec nešel, byla jsem jeho nepřítel, který mu jenom ubližoval. Až mne začal okřikovat i manžel, abych ho už nechala, ať se na něho podívám, jak vypadá a že nám umře.

Opravdu na něm bylo vidět, jak je nešťastný, smutný a jak mu to vadí.

Bylo mi ho líto, ale chtěla jsem ho vyléčit. A světe div se! Najednou mu šupinky začaly ustupovat jak na nožičkách, zobáku a i u očí. A bylo vyhráno! Olejová kůra trvala asi čtrnáct dnů, ale opravdu pomohla. Klec a příslušenství jsem musela vydesinfikovat Savem. Ferda ze mne měl strach ještě další dva měsíce, ale postupně viděl, že už mu nebudu ubližovat a začal se se mnou kamarádit. Samozřejmě i mluvit začal.

A tak nyní ho bedlivě sleduji, pokud by se zase něco podobného objevilo, vím už jak na to. Myslím si, že si tuto nemoc donesl už od chovatele, protože jsme měli několik andulek, ale nikdy neměli tento problém, dožívali se u nás asi 8 let. Jen předcházející Ferdíček se připletl manželovi pod nohy a on mu tu jeho nožičku přišlápl. Chudáček, měl ji zlomenou. Také jsme s ním byli u veterináře, který mu nožičku zafixoval a dal ho do síťky, ta se mu samozřejmě nelíbila a síťku ze sebe trhal. A tak jsem vzala kousek zápalky, přiložila ji k nožičce, zalepila náplastí a nožička mu také srostla, sice byla potom trochu křivá, ale vůbec mu to nevadilo.

Posílám fotku našeho Ferdíčka, který je zdravý, zábavný a je radost ho poslouchat, co toho napovídá. Samozřejmě všechno, co jsme ho naučili. Už jsem jednou o něm psala.

Pálivka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou

Mazlíčkové téma

Potřebujeme povzbudit, protože Charonek na tom neí poslední dobou zdravotně nejlíp, posílejte mi proto dnes příspěvky do Mazlíčkovho tématu! Příspěvek musí obsahovat fotku mazlíčka, o kterém píšete a nějakou historku, kterak mazlíček stonal a jak to dobře dopadlo!

Hádanka druhá: Zvířátkovo-hádanková soutěž!

Kde přichází včerejšek vždycky až po dnešku?

  • a) v rovníkové Africe (indicie: tento týden, rubrika Magie)
  • b) ve slovníku (indicie: rubrika Zdraví, 7. ledna 2000)
  • c) ve sci-fi filmu Avatar (indicie: rubrika Styl, 27. ledna 2010)

 

Reklama