Ondrej-Sekora-seznam.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Ondřeje Sekoru známe právě kvůli postavám mravence a jeho kamarádů. Ferda Mravenec ale není zdaleka to jediné, co nám po sobě Ondřej Sekora zanechal.  Pojďme se podívat, čím vším vlastně za svůj život byl a do jaké míry je podobný své nejznámější kreslené postavě.  

Ondřej Sekora byl český spisovatel, novinář, kreslíř, grafik, ilustrátor, autor loutek, karikaturista, entomolog a milovník sportu a hudby. Vlastně by se dalo říct, že dělal práci všeho druhu. Tato povolání se mu pak často prolínala, a to právě tehdy když maloval brouky, nebo když ilustroval pravidla ragby v časopise Sport, který založil a redigoval. Sám byl trenérem ragbyových družstev a obecně je považován za zakladatele československého a českého ragby.

Jeho první seriálovou postavou byl pes Voříšek, následovali lovec a cestovatel Animuk, sportovci Hej a Rup, dobrý voják Vendelín nebo kuře Napipi. Původní verze Ferdy Mravence byla pro dospělé, protože obsahovala i drastické válečné scény. Teprve později, v následné prozaické úpravě, byla komiksu o Ferdovi dána podoba, kterou známe dnes. Po úspěchu s Ferdou Mravencem se Ondřej Sekora dostal také ke spolupráci s divadlem, rozhlasem a filmem. První filmový Ferda Mravenec byl natočen v letech 1941 -1942.

To už byl ale Ondřej Sekora kvůli židovskému původu své manželky bez práce. Na konci války byl potom sám vězněn v pracovních táborech.  Po válce spoluzaložil satirický týdeník Dikobraz a v časopise Mateřídouška se vrátil k příběhům o Ferdovi. Také spoluzaložil dnešní Albatros. Zemřel roku 1967.

Pokud si chcete prohlédnout Sekorovy slavné i méně známé knižní ilustrace, jeho novinové kresby a karikatury, nebo třeba loutky vytvořené podle jeho návrhů, navštivte výstavu Ondřej Sekora – známý i neznámý v Galerii Villa Pellé od 28. února do 14. května 2023.

Zdroj informací: villapelle.cz, wikipedie.cz, autorka článku, instagram @galerievillapelle