Nedávno jsem objevil několik serverů, kde lidé cestující autem nabízejí za úplatu nebo i zdarma volná místa ve svém autě. Takže zatímco ze silnic stopaři pomalu mizí, přestěhovali se na internet. Zajímavá myšlenka...

cestování

Když člověk někam cestuje, může jít pěšky, jet na kole, vyrazit vlastním autem, využít konvenční hromadné dopravy, anebo stopovat. Poslední jmenovaná možnost je považována za nebezpečnou, a navíc nikdy nevíte, zda se do cíle dostanete včas. Co by se naopak dalo stopování přičíst k dobru, je fakt, že jde o dopravu ekologickou, ježto se v autě využijí místa, která by jinak zůstala nevyužita. Snad proto stopaři z našich silnic mizí. Donedávna jsem si myslel, že se stopování vytrácí zcela, ale mýlil jsem se. Přestěhovalo se na internet! Zde dostalo stopování nové jméno: spolujízda.

Kde se stopuje na internetu?

Existuje hned několik webových stránek, kde můžete najít auto s volnými místy a zároveň zde i své vlastní auto nabízet ke spolujízdě, když někam cestujete. Stránky najdete na následujících odkazech...

Toto jistě není vyčerpávající seznam. Když si do vyhledávače zadáte heslo „spolujízda“, najdete i další stránky. Mě osobně se nejvíc líbí server Jízdomat.cz, kde jsou i fotografie řidičů.

Za peníze i zdarma

Asi vás zajímá, jak to celé funguje. Na každých stránkách trochu jinak, ale základ je v tom, že člověk někam plánuje cestu a ví, že bude mít X volných míst. Tak je nabídne ke spolujízdě, a to buď zdarma (to je méně častá varianta), nebo za peníze, tedy za podíl na pohonných látkách. Výsledná cena pro spolujezdce většinou bývá o mnoho příznivější, než kdyby jel již zmiňovanou konvenční hromadnou dopravou.

Nutno ještě podotknout, že spolujízda zdarma je velice řídká a prakticky okamžitě rozebraná.

Kam se můžete jako spolujezdci dostat?

V podstatě kamkoli dojede auto. Ve stokorunových hodnotách se pohybuje spolujízda po naší republice, v tisícikorunových pak po Evropě.

Čtěte také...

Reklama