Začalo to poměrně nevinně. Kontaktovala nás společnost Hornschuch na pražském veletrhu, jestli bychom nezačali prodávat její ucelený sortiment a nestali se tak jejich distributory pro internetový maloobchod. Jednalo se o tapety, fototapety a v neposlední řadě samolepky a bordury na stěny v designu společnosti Disney. Tedy Myšák Mickey, Bob Builder, Winnie the Pooh a další… Byli jsme ujištěni, že toto pro nás téměř legrační zboží je poměrně značně žádané.

 

Uzavřeli jsme tedy dohody a vložili sortiment do naší nabídky. Ještě předtím však volalo několik klientů, převážně zákaznic, zda také budeme mít Bořka stavitele (v té době ještě nebyl nabídnut). Vůbec jsme netušili, o čem je řeč, a až po nějaké chvíli nám došlo, že je řeč o Bobu Builderovi. Všichni ve společnosti jsme vyrostli na Krtečkovi a Rákosníčkovi, a tak jsme v těchto novinkách dost pozadu. Dokonce musíme přiznat, že Medvídka Pú asi nikdo z nás zrovna nemusí.

 

Nicméně se stalo to, oč společnosti Hornschuch šlo, a zboží šlo velice na dračku. Brzy jsme čelili tlaku zákazníků o další zboží, které bylo vyobrazeno na propagačních letáčcích společnosti Disney. Proto jsme se rozhodli s tím něco udělat. Nejdříve jsme nalezli společnost, která je dovozcem koberců ve stejném designu a spojili se s ní. Koberečky se začaly ihned prodávat spolu se samolepkami. To nejdůležitější, co nás ale začalo trápit, bylo povlečení. Asi jediný sortiment, který v Česku zatím nikdo neviděl, přitom se stačilo podívat do jakékoliv země okolo a všude toho bylo až moc. Začali jsme se po tom trochu „pídit“, ale jediné, co jsme se dozvěděli, bylo to, že zákazník, který má zájem koupit si povlečení s Medvídkem Pú nebo Mickey Mousem, musí pro něj do ciziny. Dokonce nás jedna paní překvapila tím, že tento sortiment mají v Belgii a že ho má odtamtud. To nás už opravdu trochu mrzelo, že zrovna naše republika jako jediná v Evropě, nemá takový (pro nás dospělé i dost nezajímavý) sortiment.

 

Začal tedy náš boj o povlečení s Medvídkem Pú.

 

Nejdříve jsme zjistili, že ložní prádlo v Evropě má jiné rozměry než v Česku. Tedy museli jsme začít řešit variantu vlastní výroby. Obrátili jsme se tedy přímo na společnost Disney a ve velice krátké chvíli nás navštívil přímo ředitel obchodu této třetí největší společnosti na světě. Poté, co jsme mu vysvětlili náš problém, nebyl zprvu schopen pochopit, proč by vedle Turků, Francouzů a Němců měl ještě někdo v Česku vyrábět ložní prádlo s jejich designem. Po krátkém rozhovoru na téma jiné rozměry ale nakonec uvolil. Měli jsme dokonce i domluveného výrobce, a tak nám stačilo jen kývnout a trh by dostal to, co asi (dle četných telefonátů) potřebuje. Jenomže pan ředitel vytáhl desky s licenčními podmínkami, a to jsme se nestačili divit. Za výrobu cca 5 kusů povlečení si společnost Disney představuje zhruba 6 000 000 Kč ročně a k tomu co tři měsíce návštěvu naší společnosti jejich vlastním „berňákem“, jejich vlastní policií atp… Prostě bylo vidět, že společnost Disney je americká firma se vším všudy. Vysvětlili jsme tedy milému řediteli, že něco takového by šlo pouze, kdyby už u nás bylo euro a tato částka by byla 30krát nižší, jako je třeba pro Němce a ne naopak.       

 

Nakonec jsme se tedy rozhodli kontaktovat výrobce z celého světa včetně tureckého Zorlu. Po dvou měsících se neozval nikdo. Naopak nám náš další partner společnost Praktic zavolal s tím, že někde na Moravě je obchůdek, který prodává záclony s Medvídkem Pú a další designy Disney. Okamžitě jsme se začali o tento kontakt živě zajímat, ale jaké bylo naše překvapení, že daná prodejna nevlastní telefon, a přitom (jak se ukázalo později) je dovozcem tohoto sortimentu do Česka z Maďarska. Sehnali jsem tedy i záclony. Poté nám zase jiný spolupracovník prozradil jméno českého výrobce dek, který také začal s Medvídkem Pú. Opět jsme navázali kontakt a celý sortiment nabídli zákazníkům. Mezitím jsme se pomocí internetového telefonu (skype) zkoušeli domluvit s výrobci osobně. Společnost Zorlu nás šokovala tvrzením, že žádné licence pro náš trh nevlastní a že se Disney plete. Nakonec nám ještě zavolala společnost Hornschuch, abychom povlečení sehnali za každou cenu, že poptávka je přímo každodenní. V té chvíli jsme už ale nedoufali. Všichni čeští dovozci se shodli na tom, že povlečení je nedosažitelné a tím to vypadalo jako uzavřená záležitost.

 

Před týdnem nám ale naprosto nečekaně odpověděl jeden německý výrobce a na náš dotaz ohledně držení licence odpověděl kladně. Okamžitě jsme požádali o podklady a týden na to již nabízíme na našich stránkách první kolekci „slavného“ Medvídka Pú a ostatních Disneyho potvůrek… Ceny jsme uvedli doporučené a dodací termíny s pochopitelných důvodů zatím nemáme prověřeny. Nicméně po více než 6 měsících se nakonec podařilo sortiment ucelit a nabídnout.

Snad jsme nic nepodcenili a ti z Vás, kterým Vaše děti nedají spát a mají tu moc Vás přemluvit, mrkněte na náš obchod…

(Bytový textil - horní menu)

 

Reklama