Maminek (a tatínků) přepravujících své malé děti na místo v kočárku v šátku na těle, je v České republice čím dál tím více. Kde se vlastně šátky na nošení miminek vzaly? Proč po nich maminky sahají? A jsou pro děti dobré?

šátekŠátky nejsou ničím novým – rodiče takto své potomky nosili od nepaměti. Kočárky tak, jak je známe, jsou záležitostí 18. století. Dnes své děti rodiče nosí odhadem zhruba ve dvou třetinách světa. Do západních zemí tento tradiční způsob nošení znovu pronikl v 60. letech 20. století, kdy začaly vznikat moderní šátky. K nám trend pronikl po roce 2000.

Příběhy maminek, které se do šátkování pustily, často začínají podobně - nedůvěrou. Denisa Písaříková, zakladatelka české značky šátků Mamalatté, se dlouhodobě věnuje poradenství ohledně šátkování a šátky také půjčuje k vyzkoušení. Postoj většiny čerstvých maminek označuje jako „Tak mi to teda ukaž a uvidíme“: „Celá řada maminek, které se přijdou poradit nebo si šátek půjčit, je nejprve skeptická, často přijdou jen z čisté zvědavosti nebo v krajním zoufalství, zkusit vyřešit nespavost svého miminka. Většinou však následuje pocit úlevy a radosti, že šátek funguje,“ vysvětluje Denisa. Najdou se samozřejmě i takové, kterým šátek ani přes veškerou snahu a „chuť nosit“ po vyzkoušení nevyhovuje. V těchto případech odborníci doporučují nic nelámat přes koleno, šátkování „na sílu“ nebude fungovat. „Pokud se s miminkem v šátku na těle necítíte a není vám to příjemné, nenuťte se, miminko vycítí, že jste nervózní a bude na to reagovat. Miminko je na nošení fyziologicky připravené, ale šátek musí vyhovovat i vám,“ upozorňuje Denisa Písaříková.

Hlavním důvodem počáteční nedůvěry většiny maminek jsou veřejností často zažité mýty:

●      Miminko v šátku nemá klid a nemůže usnout

Řada lidí se při pohledu na miminko choulící se v šátku domnívá, že mu šátek nedovolí v klidu spát. Opak je pravdou. Studie i praxe ukazují, že šátkované děti jsou klidnější, méně plačtivé a lépe spí. „Odstranění problémů se spánkem byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se odhodlala šátek vyzkoušet,“ říká Denisa Písaříková z Mamalatté, sama maminka dvouletého Vojty: „Vojta od narození přes den velmi špatně spal. Když už zabral, věděla jsem, že do 30 minut bude opět vzhůru, unavený a protivný. Nepomáhalo nic. V šátku od začátku spal klidně i dvě hodiny v kuse, po probuzení byl veselý a i další usínání bylo lehčí,“ říká Denisa. Kouzlo je především v těsném kontaktu a také ve vyplavování oxytocinu – „hormonu lásky“ (který mimochodem pozitivně ovlivňuje laktaci) - miminko uklidní a odbourá nervozitu.

●      Miminku je v šátku nepohodlně a deformuje se

Miminko v šátku nemá prostor jako v kočárku, což přirozeně vede k obavám, že je utiskované a nemůže se správně vyvíjet. Při uvázání do jednoduché ergonomické polohy je tomu ale přesně naopak – je pohodlná a navíc podporuje správný vývoj kyčlí. V ergonomické poloze jsou nožičky v pozici písmene “M”, kolínka výše než kyčle, zádíčka do písmene “C” (toho se dosáhne dostatečným posazením zadečku) a hlava je opřená o hruď maminky. Nožičky by se v kolenou měly volně hýbat kvůli prokrvení. Podle pediatrů má tato poloha i další prospěšné účinky – pomáhá miminkům, která mají problémy s odříháváním a díky neustálému tlaku a teplu na bříško působí blahodárně na břišní problémy.

●      Šátek se s miminkem pořád houpe, z čehož mu musí být špatně

Miminko v šátku při matčině pohybu vnímá všechny otřesy a hýbe se s ní, v podstatě se tedy stále „pohupuje“. Nám dospělým to může připadat nepředstavitelné, ale miminkům je to příjemné, připomíná jim to pohyby, na které byly zvyklé v  děloze. Miminka v šátku navíc při matčině chůzi neustále vyrovnávají její pohyby, čímž posilují tělíčko. Pohyby v šátku jsou pro malé dítě mnohem přirozenější, než klasické houpání a drncání v kočárku. S dítětem v šátku se tedy můžete bez obav pohybovat, pozor dejte jen na to, ať neuklouznete/nezakopnete/nenarazíte a podobně.

●      Nošení v šátku dítě rozmazlí, bude nesamostatné

Ano, miminko je sice v šátku v těsném kontaktu s maminkou, ale ta se mu dále nemusí nijak zásadně věnovat, jelikož v šátku má dítě vše, co potřebuje - kontakt, pozici pro pozorování a zábavu, sleduje, co maminka dělá a učí se od ní, poslouchá ji v hovoru s ostatními a tím se rozvíjí. S dítětem v šátku můžete v klidu doma uvařit, nebo si zajít na kávu s přáteli… Studie navíc potvrzují, že nošené děti bývají samostatnější než ty z kočárku, protože mají naplněnou touhu po kontaktu a nesou si v sobě pocit bezpečí a blízkosti matky.

●      Šátek mamince deformuje záda

Ženám trpícím skoliózou nebo většími problémy se doporučuje, aby šátek předem konzultovaly s lékařem, je však dokázáno, že právě proti skolióze může pravidelné a správné nošení šátku pomoci. Stejně tak je šátek po konzultaci s lékařem vhodný pro ženy po císařském řezu a je doporučován pro maminky s poporodní depresí.

šátek

Správné šátkování přirozeně posiluje svalstvo zad i břicha. Navíc díky tomu, že zátěž se zvyšuje postupně s přibýváním dítěte na váze, mají svaly dostatek času zesílit a celý proces je pro ně přirozený a zdravý. Dobře navázaný šátek a jeho pravidelné nošení tak funguje jako přírodní posilovna. Základem je samozřejmě dobrý šátek a správný úvaz, který rovnoměrně rozloží váhu na ramena, lopatky i bedra a nebude škrtit. Například české šátky Mamalatté ze 100% bavlněné příze jsou natkané v tzv. atlasové vazbě, díky níž jsou velmi pevné a zároveň měkké a rovnoměrně tažné v obou směrech, takže se zádům dokonale přizpůsobí a nikde neškrtí.

Co byste měli mít na paměti, rozhodnete-li se pro šátek?

●      Vždy miminko uvazujte do ergonomické polohy.

●      Neoblékejte miminko tolik jako do kočárku – díky neustálému kontaktu je mu tepleji.

●      Hlídejte, aby miminko mělo dostatečný přísun vzduchu a nepadala mu hlavička

●      Miminko je zcela závislé na vaší stabilitě, zvažte proto nošení šátku ve špatném terénu a vždy volte stabilní obuv.

●      Neomezujte se v pohybu, ale buďte opatrní – pozor především na nárazy do nábytku, dveří, či manipulaci s horkou tekutinou. U starších miminek, kterým koukají ručičky ven, pamatujte, že i oni mají určitý dosah.

●      Nenechávejte miminko v šátku celý den, nošení je dětem pohodlné, nemůže však nahradit jejich spontánní pohybovou aktivitu – dbejte na to, ať má miminko přes den i dostatek spontánního pohybu.

●      Při pořizování šátku buďte nekompromisní. Látka musí být pevná a zároveň dobře tažná, prodyšná a samozřejmě nezávadná. Šátek pravidelně kontrolujte. Opravdu kvalitní šátek by vám při správném zacházení měl vydržet roky.

Reklama