Trojhranná kola, kinetičtí panáci a elektromagnetické dělo obsadili Petřínskou věž
&
„Fenomén IGRÁČEK“ - interaktivní výstava

Interaktivní výstava „Fenomén IGRÁČEK“ našla svou stálou expozici v Praze přímo v prostorách pod Petřínskou rozhlednou. První děti mohou navštívit výstavu IGRÁČKA - fenomenální figurky českého výrobce společnosti Efko - od 30. března do konce roku 2012. Česká společnost EFKO tak přispěla k záchraně této kultovní hračky. Vývojem vlastních her a hraček přesahuje samotný rámec her jako takových. Snaží se o vzdělávání těch nejmenších prostřednictvím hry. Otevření výstavy předcházela slavnostní vernisáž 29. března, na kterou přijali pozvání vedle původních designérů IGRÁČKA Jiřího Kaliny a Marie Krejchové i soudobý designér IGRÁČKA Miloš Hába a řada hostů. Mezi nimi byl například Ivan Mládek, jehož hru Blábol společnost Efko zpracovala a uvedla na trh, nebo Agáta Hanychová a její syn Kryšpín Dopita, první dětský návštěvník výstavy, a řada dalších. Výstava je doplněna o interaktivní exponáty vyvíjené ve spolupráci s Ing. Vítězslavem Prokopem. Ty děti nejenom pobaví, ale zároveň jim umožní vyzkoušet si a pochopit základní principy fyziky a mechaniky. Nadšenci IGRÁČKA mohou nahlédnout prostřednictvím bohaté textové a fotografické dokumentace do historie, současnosti a budoucnosti této legendární funkční figurky. Součástí expozice jsou mimo jiné výrobní formy nebo kreativní vize vývojářů. Cílem výstavy je poodhalit výrobu české hračky, inspirovat a ukázat širokou škálu variant IGRÁČKA a motivovat děti zábavnou formou k poznávání nových věcí. Vedle stálé výstavy v Praze bude probíhat výstava i v regionech, kde o ni je a byl nebývalý zájem. Jen v brněnském Technickém muzeu ji shlédlo patnáct tisíc dvě stě třicet sedm návštěvníků.

IGRÁČEK„Jsem opravdu rád, že putovní výstava, kterou jako první hostilo Technické muzeum v Brně, a dále ji převzalo Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem, našla i svou stálou expozici, a to v Praze pod Petřínskou rozhlednou,“ uvádí Miroslav Kotík, jednatel a majitel společnosti Efko. „Výstava vedle té stálé na Petříně bude souběžně putovat i po českých a moravských městech. A to proto, abychom dostali IGRÁČKA za všemi dětmi, tedy i těmi, které se do Prahy nedostanou. Díky podpoře ze strany organizátorů výstavy bude Fenomén IGRÁČEK podpořen v míře, kterou si jistě zaslouží. Za to bych velice rád poděkoval,“ dodává Miroslav Kotík.

IGRÁČEKVýstava důkladně dokumentuje IGRÁČKOVU minulost i současnost a představuje cestu, kterou se bude v budoucnu ubírat. K vidění na výstavě jsou i první návrhy a původní sady IGRÁČKA, výrobní formy, jednotlivé díly, velká maketa města, kde jsou umístěni inovovaní IGRÁČCI kolekce 2011 a 2012.

Prostory pod Petřínskou věží dětem představí i interaktivní exponáty, jako například Optický klam nebo Trojhranná kola, Kinetické panáky, Elektromagnetické dělo, Plexihranol či Elektrický jeřáb. Tyto exponáty byly vyvíjeny ve spolupráci s Ing. Vítězslavem Prokopem z Brna. Jde o maximální zapojení dětí v rámci výstavy tak, aby si vyzkoušely některé základní principy fyziky a mechaniky. IGRÁČEK je právě takový. Efko ho vyrábí především proto, aby dětem přinášel vedle zábavy i ponaučení, tedy rozměr edukativní.

IGRÁČEKInovované IGRÁČKY vyrábí český výrobce her a hraček společnost Efko, která přispěla k záchraně této kultovní hračky. Výroba je soustředěna do Nového Veselí na Vysočině. V současnosti je uvedeno do českých obchodů celkem 70 položek nových Igráčků. Jedná se o 19 postaviček inovovaných IGRÁČKŮ představujících různá povolání a 9 členů jeho rodiny. Vybrané profese jsou k dostání v různých variantách (celkem se jedná již o 37 různých variant), jakými jsou základní či rozšířené vybavení spolu s figurkou IGRÁČKA, auto nebo praktický přenosný kufřík vytvářející pracovní prostředí dané profese. Novinka v podobě produktu „Řekni to IGRÁČKEM“ je vyhotovena ve 3 edicích a dohromady pojímá 24 různých IGRÁČKŮ.

IGRÁČEK

„Fenomén IGRÁČEK“ v Petřínské rozhledně; Interaktivní exponáty z výstavy „Fenomén IGRÁČEK“

IGRÁČEK

„Fenomén IGRÁČEK“ ukázky IGRÁČKŮ; Interaktivní exponáty z výstavy „Fenomén IGRÁČEK“

IGRÁČEK

Zleva: Ivan Mládek, Kryšpín Dopita, Agáta Hanychová, Jiří Lopata, Miroslav Kotík, Marie Krejchová, Miloš Hába a Jiří Kalina

Reklama