Bývaly součástí každé domácnosti. Postupem času je ale vystěhovaly různé slazené limonády, které byly pro naše mlsné jazýčky prostě lákavější. Ovšem v dnešní době si opět získávají srdce mnohých z nás, a to především díky svým benefitům. Kvalitní ovocné sirupy jsou totiž plné ovocné chuti, bez umělých aromat, barviv a konzervačních látek.
Ani kapka nazmar
Každý, kdo poctivě pečuje o své zdraví, ví, že pro zachování rovnováhy organizmu je třeba pít. Denní příjem tekutin by se měl pohybovat v rozmezí 2 - 3 litrů. Vybírejte však pečlivě, jaké tekutiny do svého pitného režimu zařadíte. Ono to totiž není tak docela jedno, čeho se napijete, a dodržování pitného režimu by pak nemuselo mít ten výsledný efekt. „Voda je pro lidské tělo nezastupitelnou tekutinou. Díky příjmu vody v těle probíhají životně důležité fyziologické děje, jako je například látková a energetická přeměna. Navíc působí také jako rozpouštědlo a má podíl na osmotickém tlaku. Je významná pro stopové prvky a minerály, které tuto tekutinu využívají kvůli tělesnému transportu. Nejpřirozenější tekutina je čistá voda bez bublinek, ať už se jedná o pramenitou vodu nebo vodu z kohoutku, která je dostupná všem. Tu můžeme využít pro přípravu čajů, naředit s ní ovocnou šťávu nebo džus,“ říká odbornice na zdravou výživu Sandra Miloševičová.
Voda z kohoutku
Kohoutková voda, která teče ve většině našich domácností, pochází z povrchových i podzemních zdrojů. Následně se různými filtracemi a chemickými procesy upravuje tak, aby při konzumaci nebyla zdravotně závadná. Nejznámější a nejcitelnější úpravou je chlorování, jehož hlavní funkcí je odstranit nežádoucí mikroorganizmy a zabránit jejich dalšímu množení. Ovšem i přes to, že jde o proces, který nám zaručuje bezpečnost a zdravotní nezávadnost vody, mnozí z nás ji začnou pro svoji nepatrně změněnou chuť odmítat.
Když je obyčejná voda moc obyčejná
Kudy z toho ven, když je bohatý zdroj vody - tedy kohoutková voda - moc obyčejná? A i přesto byste si však ve svém pitném režimu chtěli dopřát chuťově obohacené tekutiny, které nebudou zbytečně zatěžovat váš organizmus. Jednoduchým řešením mohou být ovocné či bylinné sirupy. Jejich výroba sice není náročná, ale mnohem pohodlnější je jejich koupě v obchodě.
„Koncentrované ovocné sirupy jsou dobrou volbou pitného režimu pro toho, kdo nemá rád samotnou vodu. Jsou totiž bez umělých barviv a konzervantů, což se o sladkých limonádách říci nedá. Navíc si přesně zvolíme, jakou míru sladkosti a chuti chceme. Levné limonády, které často obsahují velké množství umělých i klasických sladidel, nejsou pro náš organismus přínosné. Nejenže jsou příčinou zubních kazů, ale také často mají dopad na zvýšený výskyt nadváhy, která často vede spolu s nedostatečným pohybem a nesprávnou životosprávou k obezitě.“
Myslete na kvalitu i na kvantitu
Při výběru sirupu se zaměřte především na jeho kvalitu. „Pokud vybíráme kvalitní sirup, je vhodné sledovat složení. Měl by obsahovat vysoký podíl kvalitní ovocné složky, neobsahovat žádné konzervanty, umělá aromata a barviva, přitom je nutné, aby byla zachována skvělá chuť. Tyto podmínky splňují třeba ovocné sirupy Relax. Navíc nabízí mnoho zajímavých chutí, jako je jahoda, malina, pomeranč , višeň a lesní směs, takže každý den můžeme zvolit variantu, na kterou máme zrovna chuť, a bez výčitek,“ vysvětluje Sandra Miloševičová.
A na co je důležité pamatovat? Ovocné sirupy jsou koncentrované, při jejich spotřebě se tedy předpokládá s jejich naředěním s vodou. Pokud si tedy dopřejete sirupy Relax přesně podle doporučeného dávkování, naředíte z jedné láhve až 10 litrů ovocné šťávy, která i po zředění zůstane plná ovocné chuti.
Sirupy Relax višeň, lesní směs, malina, jahoda a pomeranč (0,7 l) jsou k zakoupení v hypermarketech a supermarketech a v běžných obchodních sítích za doporučenou prodejní cenu 59,90 Kč.
Více informací najdete na stránkách www.relax.cz nebo www.facebook.com/dzusy.relax.
Nový komentář
Komentáře
datura — #41jé, to jste mi připomněla a dostala jsem na dobrou pramennou vodu chuť, už ať je tepleji a zorganizuju výlet za vodou
Plníme i do pár lahví, jenže nikdy nemá chuť jako ta čerstvá
Sice se tak uchová kouzlo vody z pramene...ale chuť je chuť 
Marcela Jelínková — #42 kofola je pro mně taky "oslavová", stejně jako cola a spol., ale moc je nemusím, je mi po nich jakoby těžko. Proto je vlastně mám i jen jako ozvláštnění. A člověk se nejvíc přepije, když je taková kofola v akci a doma čeká po vypití jedné lahve dalších 5 kamarádek
a já zas nejraději piju čaj
ale je pravda,že sirupy jsou "fenomén mládí", alespoň toho mého jo
a teď se k nim vracíme víc a víc, příchutí je určitě víc, než kdysi a na ozvláštnění vody je výběr víc než bohatý. Nepohrdnu ani čistou vodou, ale je fakt, že semtam "přislazení" šťávou není na škodu. A přijde mi lepší koupit sirup, než balené pet lahve (i když ty pijeme taky, ale snažím se více je vyeliminovat a přecházet na šťávy, když už něco sladkého)
Já nejraději piju čerstvou vodu, ale občas si nějaký sirup nebo čas udělám.
kobližka — #26 Já jsem na tom jako ty - pijeme vodu se šťávou, ale občas mám chuť na kofolu. O vánocích jsem se těch col a kofol přepila a musela si koupit zase džus. Občas dám i minerálku, ale musím opatrně - kvůli kamínkům v ledvinách. Ostatně mi urolog pravil, že to mám střídat.
Pro vodu si jezdíme k pramenu, já a manžel ji pijeme čistou, vnoučata mají k ochucení šťávu z malin na zahradě
Kupuji tyto i jiné, pro děti. Většina je lepší než různé limonády.
Já piju jen ovocné čaje bez cukru. Je to dobré, voňavé , dietní a levné
free — #28 Bezinka je potvora, stejně jako maliny. Skladovat v lednici, u nás v práci do toho přidávali jakýsi konzervant v prášku, ale to už je chemie. Dělám ji jen 2-3 flašky a by se to vypilo tak do měsíce.
Jinak kupujeme Jupí ve velkém balení - ale teď sirupy všeobecně hodně podražily. A já nejradši vodu z kohoutku
Já těm sirupům z obchodu nevěřím. Dělám si svoje ze své zahrady. A nebo piji vodu přímo z kohoutku.
Šťávu vůbec nekupuji
Trefa:stavu kupuju moc malo,jen kdyz prijdou vnoucata.
sirup si dam malokdy, piju vodu z kohoutku,tady mame vodu chutove dobrou
jsou dobré
já kupuju jedině YO sirupy, vždycky, když je na ně akce, tak jich nakoupím víc
kupujem prevažne inú značku a hlavne vo vratných fľašiach -láhve
Všechny ty šťávy vypadají lákavě,ale nekupuji je,máme hodně svého ovoce,tak si dělám šťávy doma.
ja si dělám sirup sama...
Piju čistou vodu, ale kdyby někdo chtěl máme domácí sirupy _ jahoda, malina, višeň, kiwi, josta. Ještě sem dělala mátový a bezinkový, no bezinkový mi zkvasil. Nevím čím to.
hubajda — #18 Můžu tě poprosit,dělej čárky tam,kde mají být,já se takhle v tom špatně orientuju.Díky.Není to žádná výtka.
Jak vidím v regálech všechny ty zelené,žluté,oranžové a jinak šíleně barevné limonády,mám chuť do něj praštit golfovou holí.A nechápu maminky,jak dětem dávají všechna ta barevná pitíčka.....u nás doma voda se šťávou,ale jednou za čas dostanu šílenou chuť na coca-colu (originál),tak zhřeším.