shutterstock-1491552416.jpg
Foto: Shutterstock

Zdravý spánek, ze kterého se probudíte do nového dne svěží a odpočatá, má mnoho atributů. Jako rušící element je například prokázané modré světlo, takže koukání na seriály v posteli nepřipadá v úvahu. Tedy pokud vám je více než dvacet a potřebujete druhý den podávat výkon. Prospěje vám naopak pravidelný režim zahrnující i večerku před půlnocí. Jenže ne všem lidem se daří rychle usnout, převážná většina lidí se převaluje minimálně hodinu, jiní jsou schopní probdít polovinu noci.

Mezi aspekty, proč nemůžeme usnout jsou i úzkosti vyvolané zbytečným bilancováním předchozích dnů, roků, ale i přemýšlením nad budoucností. Přitom na takové myšlenky je doba před spaním nejméně vhodná. Stejně jako dětem připadá pod rouškou tmy vše mnohem děsivější, i dospělí dokážou před usnutím vidět problémy strastiplnější, než ve skutečnosti jsou.

Na počítání oveček už jsme dávno příliš mentálně vyzrálé, a tak není divu, že nás představa ovcí chodících přes most spíše nudí a irituje. Mozek se ale potřebuje nějak zaměstnat. Pokud opravdu trpíte často úzkostí anebo se vám nedaří rychle usnout, rozhodně nejsou vhodné ani podcasty s příliš složitou nebo příliš vzrušující tematikou. Důležitým aspektem je, že ve vašem mozku nesmí dojít k rozproudění adrenalinu, jinak je blahodárný spánek ten tam. K poslechu slouží právě bedtime story. 

Ty jsou určené převážně pro dospělé a psychologové se shodují na jejich přínosu nejen v oblasti špatného spaní, ale i pro celkové zbavení se úzkosti. Jde o příběhy existující (Hobit), ale i smyšlené, někdy doprovázené relaxační hudbou. Vybrat si můžete z několika hlasů, pohádky totiž čtou běžní lidé s příjemnou tóninou, ale i celebrity jako bývala bond girl Eva Green, ale i Harry Styles. Nejznámější aplikací je Calm, stáhnout si ale můžete pro iOS i Android třeba Bedtime Sleep Stories nebo Sleep. V Čechách zatím celebrity namluvily bedtime story celebrity pouze pro českou verzi Vogue, a tak je česká aplikace s příběhy zatím dírou na trhu.

Čtěte také:

Reklama