Svého pejska jste si přivezla z útulku, co Vás k tomu přimělo?
České i slovenské útulky praskají ve švech, to je známá věc. Je mi líto, že lidé si často vyberou plemeno, které je zrovna moderní a vůbec se nezamyslí nad tím, jestli se k nim hodí povahou, temperamentem nebo vrozenými vlohami. Navíc si pejska raději koupí na „bazoši" za pár korun a vyzvednou si ho někde na benzínce od pochybného chovatele, než aby zašli do útulku, který je v každém větším městě. Já jsem chtěla parťáka na výlety do přírody, psího kámoše, který se mnou bude všechno sdílet a bylo mi celkem jedno, jestli bude takový nebo makový a jestli je to zrovna moderní plemeno nebo ne. Útulek byl tedy jasná volba.
5c6fe60778736obrazek.png

Proč se Marvel ocitla v útulku?
Marvel pochází z romské osady na východě Slovenka. Tam pejsci žijí opravdu v krutých podmínkách. Potulují se na skládce a živí se odpadky. Takhle žila i Marvel. Ze smečky byla vyloučena, protože trpěla demodikózou, což je onemocnění kůže. Naštěstí existuje organizace Československý kastrační program, který se snaží pomáhat zvířatům v těch nejhorších lokalitách. V rámci jedné akce přišli i do zmiňované osady, kde přežívala Marvel. Aby ji odchytili, museli ji uspat. Tak moc se bála lidí, že na sebe nenechala sáhnout. Po uspání ji převezli do útulku, kde byla podrobena veterinární kontrole a dostala veškerou možnou péči, kterou do té doby nezažila.
5c6fe6140577dobrazek.png

Jaké bylo vaše první setkání?
Já jsem Marvel poprvé uviděla jen na fotkách webových stránek útulku. A upřímně vůbec netuším, čím si mě to na pohled opelichané zvířátko získalo. Nicméně s lidmi v útulku jsme mluvili o tom, jestli mám pro Marvel doma vhodné podmínky, a když jsme se dohodli, že ano, vyrazila jsem pro ni. Při prvním setkání naživo už neexistovala možnost, že bych odjela domů bez ní. Byla mezi námi láska na první pohled.
5c6fe62534e07obrazek.png

Co nové začátky? Jak se Marvel zadaptovala v novém prostředí?
Nebudu lhát, že začátky byly jednoduché a zalité sluncem. Jak jsem již zmínila, Marvel trpěla demodikózou a léčba byla zdlouhavá a nepříjemná. Musely jsem pravidelně docházet k veterináři, kde Marvel dostávala injekce, doma každý týden koupat ve smradlavém roztoku a chodit na kožní testy. Tohle všechno trvalo půl roku, než se Marvel uzdravila. Navíc se její nemoc i zážitek z romské osady podepsaly na její psychice. Každá věc i situace pro ni byly nové. Když jsem ji například první týdny venčila, držela se mě zuby za nohavici a nechtěla se vzdálit ani na metr. Neuměla si hrát s pejsky ani s hračkami. Vše se musela naučit a k tomu je potřeba obrovská trpělivost, laskavé slovo i pamlsky za odměnu.
5c6fe632797bbobrazek.png

Míšo, hodně cestujete, jak jste naučila Marvel, aby se cestování nebála?
Je pravda, že Marvel nebyla zvyklá cestovat autem a celkem pravidelně se hned ve třetí zatáčce pozvracela. V autě jsem tedy jezdila pomalu, opatrně a často jsem zastavovala, abych Marvel vypustila na vzduch. Na konci cesty na ni vždycky čekalo něco pozitivního, nějaká odměna, díky které si Marvel auto spojila s pozitivními emocemi a postupně i to zvracení odeznělo.

Máte nějaké triky, jak vycvičit psa, aby se jízdy v autě nebál?
Je to především o důvěře mezi člověkem a psem. Sice nejsem psí psycholog, ale z vlastní zkušenosti vím, že si musíte se psem vybudovat takový vztah, ve kterém vám bude pes věřit. Pokud přijde nová situace, kterou pes nezná, může ho to stresovat. Ale pokud si vytvoříte mezi sebou důvěru, bude váš pes v klidu, dokud budete v klidu i vy. Proto se rozhodně nebojte zkoušet nové věci. Se svými psy cestujte a mějte radost z každé společně strávené chvíle.
5c6fe64654450obrazek.png

Jaké dopravní prostředky máte vyzkoušené?
Většinou cestujeme autem, ale Marvel už jela na lodi, v rolbě, na sněžném skútru nebo na lanovce. Chybí nám už snad jen letadlo, ale myslím si, že k tomu se také brzy dopracujeme.

Jak Marvel během cest stravujete?
Když jsme doma, tak krmíme BARFem, tedy syrovým masem a kostmi. Tento způsob krmení se mi osvědčil nejvíc. Na cesty jsme ale museli najít nějakou alternativu. Po mnoha pokusech a omylech jsem zakotvila u značky Fitmin a jejich masových vaniček. Jsou v nich kvalitní ingredience, což potvrzuje i rychlost, za jakou jídlo z misky zmizí. Používáme i pamlsky Purity Snax, které jsou zdravou a rychlou odměnou při náročnějších výletech. Při výběru jídla pro Marvel jsem přestala experimentovat a na cesty vozím Fitmin vždycky s sebou.
blobid0.png

Jak jste se o značce Fitmin dozvěděla?
Značku Fitmin jsem objevila opravdu náhodou v rámci testování toho, co bude dobrou náhražkou za maso. Krmím jí asi dva roky a nemám už potřebu zkoušet něco dalšího. Navíc je skvělé, že kromě krmiva vyrábí i potravinové doplňky pro zdravé klouby a srst. A abych nezapomněla, můj nejoblíbenější produkt je doplněk stravy Sport, pro psy ve zvýšené fyzické zátěži, kterému pracovně říkám „psí ionťák“. Ten přidávám do krmení celou zimu a možná i díky němu je Marvel vždycky na kopci dřív než my.
5c6fe66a098f1obrazek.png

Jste velice aktivní člověk. Věnujete se nějakým sportům?
Ano. S přítelem Vítkem vyrážíme v zimě do hor, kde jezdíme na splitboardu. Což je něco jako snowboard, na kterém se dá stoupat nahoru, podobně jako na skialpech. V létě se pak věnujeme horolezení a paraglidingu. Všechny aktivity ale děláme společně s Marvel.
5c6fe6765f49dobrazek.png

Jak jste zkombinovala adrenalinové sporty se psím mazlíčkem?
Když se chce, tak jde všechno. A když se dá někam dojet autem, není důvod, aby Marvel zůstala doma. Navíc i na cestách jí věnujeme stejnou péči a pozornost jako doma. Vždycky se dá skloubit sport s péčí o psa. Během surfování si Marvel prostě chvíli poleží na pláži. Mě stejně každá větší vlna vyplaví na břeh, tak se jí chvíli věnuji a pak zase skočím do vody. Když jdeme lézt, tak Marvel prohání veverky v okolí nebo nás pozoruje ze stínu stromu. A na splitboardu s námi drží krok celý den. Běží vedle nás, přes noc dobije baterky a ráno už zase letí ven. Největší rozruch ale budíme, když vyrážíme létat. Vítek je tandemový pilot na paraglidu a vždycky nám bylo líto, když byl krásný den, my jsme vyrazili létat a Marvel zůstala doma. Tak jsme se rozhodli, že to zkusíme ve třech. Vítek má na starosti pilotování a já mám na sobě v postroji připoutanou Marvel. Lidé jsou hodně překvapeni, když nás vidí ve vzduchu všechny tři, ale můžu vás ujistit, že bychom nikdy nedělali něco, co by se Marvel nelíbilo. Cestou na kopec se vydovádí a když letíme, tak klidně leží a pozoruje krajinu.
5c6fe68596d45obrazek.png

Je skvělé, že je Marvel součástí všeho, co děláte. Jak jste ji cvičila, aby s vámi sportovala?
Tady se ani nedá mluvit o výcviku. Marvel není rozhodně žádný šampion v počtu vykonaných povelů za minutu. Běhání a pohyb venku je pro psy naprosto přirozený a dělají to dobrovolně a rádi. Navíc za maso nebo dobrý pamlsek by udělala snad i stojku na uších.
5c6fe69607e1aobrazek.png

Kam byste se ráda společně s Marvel chtěla ještě vypravit?
Mezi mé vysněné destinace patří Aljaška, Island a Nepál. Na nejvyšší Himalájské hory bych si netroufla vylézt. Stačilo by mi na ně koukat zezdola a žasnout nad tím, jak jsme proti přírodě malí a nicotní. Na Aljašku se doufám jednou vypravíme se splitboardem. Ráda bych věděla, jaké to je zažít místní prašanový sen. A Island znám jen z fotek, ale uchvátila mě ta krajina. Navíc je to jedno z mála míst a světě, kde je možné vidět velryby, čímž bych si splnila svůj dětský sen.

5c8234a5f01c4obrazek.png

Prémiová krmiva najdete na FITMIN.CZ

Reklama