Rádio

Myslíte si, že rádio je ohromná instituce, která sídlí v několikapatrovém domě plném technických vymožeností? Ano, jistě taková rádia jsou, ale já nahlédl do rádia, které jeho majitelé provozují doslova z obýváku.

Bráchové Honza Hejduk a Luboš Zemanec pouští pravidelně na vlny internetu své Fénix rádio, naladit ho můžete zde...

Zajímalo mě, jak takový projekt vůbec vznikl a jak je těžké starat se o něj? A tak jsem si s bratry domluvil rozhovor...


Hejduk, Zemanec

Fénix rádio slaví dva roky. To už je docel dlouhá doba, jak vlastně rádio vzniklo?
Honza:
Ano, Fénix rádio 31. května 2010 oslaví své druhé narozeniny, myslím, že to není vůbec žádná doba, tedy pokud se to bude porovnávat s lidským životem, ale vzhledem k tomu, že jsme rádio, tak asi máte prvdu (smích). Nápad začít vysílat rádio byl vlastně hladem po komunikaci, velké prázdniny na krku a mě napadlo, že budu doma úplně sám, začal jsem pátrat po internetu, jak se co dělá. Nakonec jsem technickou stránku vložil do rukou Luboše, ten pak vložil do rádia společně se mnou svůj příjemný hlas a rádio bylo na světě!

Vy jste takové rádio v obýváku, nemáte žádný velký ateliér, všechno děláte z domu?
Luboš:
Jasně, všechno absolutně z domu. Přece když něčemu věříte a máte to rádi, tak to musíte mít doma, ne? Díky Bohu, že jsme se nezamilovali do slona (směje se). K čemu velký ateliér, nepřipadá vám to, Jakube, trošku chladné? Všude technika, nápisy, reklama, recepční či vrátný... U nás jsou hosté na návštěvě v příjemném obýváčku, kde si dáme kávu, poslechneme příjemnou hudbu a jsme spolu v přátelském vztahu. Není to hezčí než prohodit pár slov a pak vás doprovodí produkční?

Kolik času rádiu obětujete?
Honza:
To se nedá spočítat, Fénix rádio s námi žije. Dáváme mu, kolik potřebuje. Je to dvouleté dítě, tak si to zkuste představit: Chce vstávat, když ještě chcete spát, večer nechce usnout a o víkendu vás nenechá odpočívat. V noci začne chořet a ráno už je zase plný energie, kterou vám dává do žil jako drogu, která je ovšem příjemná a neškodí.

Uživí vás to?
Luboš:
Rozhodně neuživí, Jakube, fakt neuživí. Nejprve si neumím představit, jak chutná pták Fénix ,a za druhé je to velký koníček, řekl bych obrovský kůň. Vzdal byste se velkého koně, když by vás miloval tak, jako nás Fénix, jen proto, že Vás neuživí?

Máte pravdu, nevzdal. Dobře, je to tedy takové hobby - co vás u něj drží, kromě té lásky ke koníčku?
Honza:
Příjemné hobby, které nám dává pocit, že všechno má svůj smysl. Setkáváme se se spoustou příjemných lidí, navážeme kamarádský vztah a děláme posluchačům radost. Jsme rádio pro radost, tak co v tom hledat více?

A čím se vlastně živíte?
Honza:
Učím češtinu na střední škole.
Luboš: Pracuji v telefonické firmě.

Čeho byste chtěli s Fénix rádiem dosáhnout - jaké máte cíle?
Luboš:
Teď to bude znít možná trošičku sobecky, ale my už vše máme (usmívá se). Máme Fénixe! Není žádný vytyčený cíl. Dokud nás budou hosté rádi navštěvovat, dokud se naši moderátoři budou vždy těšit do vysílání a s první znělkou jim Fénix vyčaruje dobrou náladu a bude třebas jen jeden posluchač, tak bude Fénix mít krásný let. Zkuste si nás naladit a zjistíte, že i bez konkrétního cíle se dá vznášet.

Uslyšíme Fénix rádio někdy v éteru?
Honza :
Určitě by bylo krásné být rádiem, které vysílá v éteru a nejlépe co největší pokrytí, ale to by už nebyl koníček, ale zaměstnání, a to by nám ten volný pták Fénix uletěl, věděl by, že prostě musíme do vysílání, a nebyl by s námi rád. Možná se najde nějaký zprostředkovatel, který pošle Fénixe do éteru přes své vlny přesně takového, jaký je, a nebude ho chtít měnit.

Působí to všechno tak idylicky, ale jaké je zákulisí? Máte přesně dané vysílací schéma? Co děláte, když se něco nepodaří - nepřijedou hosté, vybouchne technika?
Luboš: Ale vždyť to je na tom to krásné, pták Fénix se z problémů prostě otřepe a jedeme dál. Když se něco nepodaří, tak je vždy vhodná omluva na našich internetových stránkách, pokud se nedostaví host, a zatím se nám to stalo jen jednou, tak se prostě jede bez hosta, stát se může cokoliv, to je život, a život, to je Fénix (smích).

Když jsme u té techniky, jak náročné a drahé vybavení je k provozování „domácího“ rádia zapotřebí?
Honza:
Jak drahé máme zařízení, ani netuším, myslím že je to kolem padesáti tisíc v základu, tedy mikrofony a sluchátka a reproduktory, jelikož naším celým domem zní Fénix rádio.

Co vaše rodiny, jste ženatí? Jak berou vaše partnerky, když místo víkendů a nedělí u rodinného krbu děláte rádio?
Luboš: Jsme volní jako ptáci (smích), a tedy nejsme ženatí ani nijak vázaní (zatím), a až budeme, tak věříme, že naše drahé polovičky budou Fénixovat s námi.

Myslíte, že domácí rádio si může zařídit každý, kdo má jen trochu chuť a snahu?
Honza:
Domácí rádio si určitě může zařídit každý s chutí a snahou. Ale Fénix rádio, to už musí být odborník, který dokáže uchvátit ptáka Fénixe, a ten je s ním pak moc rád!

Reklama