Feng Shui využívá živly pro vyváženost a harmonizaci prostoru. Jedná se o Pět prvků: Voda – Dřevo – Oheň – Země  - Kov, které se znázorňují v pentagramu a využívá se jak jejich energie, tak vzájemné vztahy, které vytvářejí. (viz obr. Vzájemné působení energií 5 prvků). Práce s těmito prvky patří ke klíčovým principům ve Feng Shui.
5b0407a6d5ff5obrazek.png
 
Celý svět můžeme rozdělit na energie Pěti živlůveškeré předměty a činnosti, orgány, stravu, zdravotní problémy, časové úseky, barvy a tvary. Pokud chceme dosáhnout harmonie v prostoru, je nejlepší mít vždy zastoupeno všech pět prvků, což je také jeden z cílů Feng Shui. Správně navržený interiér by měl pozitivně působit na všechny smysly a podporovat přirozenost použitím přírodních materiálů a rostlin, užitím organických tvarů apod.

Příroda a vesmír nám vždy mohou být vzorem, protože zde je vše zastoupeno správným dílem. Také proto fungují tak dobře a my se jim můžeme pomocí Feng Shui přiblížit.

Prostor kolem nás je jako živá bytost, stále se proměňuje a stále nám bude přinášet změny, kterým se mnohdy bráníme, ale které nutně potřebujeme, abychom zkvalitnili náš život. Naším cílem by mělo být naučit se tyto změny přijímat a brát je jako přirozenou součást svého života – stejně tak jako se střídá den a noc nebo roční období – bez těchto změn by nebyl život.

VODA
5b0407c5d9387obrazek.pngVoda představuje přirozenost, plynulost, začátek, cestu, tok, hloubku, emoce, nápaditost a moudrost. Patří k severu, zimě, noci a je jinová, takže ji můžeme využít pro jinové místnosti – tedy především ložnici a koupelnu, kterou samu o sobě řadíme k vodním místnostem. U osob, které trpí strachem nebo depresemi, musíme být velmi opatrní. Také pokud dochází ke ztrátám – na fyzické, zdravotní nebo psychické úrovni, musíme Vodu omezit.  Z barev tohoto živlu můžeme použít všechny odstíny vody až po tmavě modrou a černou. Dále můžeme Vodu vyjádřit pomocí vlny nebo jakékoliv nepravidelnosti. Kromě toho můžeme užít vodu jako takovou v podobě akvária, fontány nebo misky s vodou. Vodní energii mají veškerá zrcadla, prosklené plochy, obrazy s vodními motivy, z dekorací jsou to mušle, křišťály, skleněné předměty (například vázy nebo koule).
5b05726126912obrazek.png

Podporující energií Vody je Kov, oslabující Dřevo, ovládá Oheň a ovládaná je Zemí.
 
DŘEVO 
5b0407e15fec0obrazek.pngDřevo představuje kreativitu, svobodu, uvolněnost, zvědavost, rozhodnost, přizpůsobivost, originalitu a soucit. Podporuje regeneraci a léčení. V pracovně dodá zklidnění a úlevu především pro oči. Patří k východu a jihovýchodu, jaru, ránu a je zástupcem jangu. Využití najde tedy především v obytných místnostech, kde dochází k setkávání lidí, ale není vhodná pro jídelny, protože snižuje chuť k jídlu (stejně jako modrá barva). Také lidé se sklony ke vzteku by Dřevo měli omezit. Tento prvek můžeme vyjádřit pomocí zelené barvy nebo obdélníku. Dále je to cokoliv ze dřeva – nábytek, doplňky, obklady, veškeré živé rostliny – stromy, keře, květiny s bohatým listovím, bambus, dále předměty z ratanu a proutí a obrazy s motivem stromů, lesa, trávy. Přírodní dekorací mohou být i šišky, dalšími bambusová zvonkohra nebo dřevěné valouny.
5b0571c44104bobrazek.png

Podporující energií Dřeva je Voda, oslabující Oheň, ovládá Zemi a je ovládané Kovem.
 
OHEŇ
5b040831ceb62obrazek.pngOheň je spojen s aktivitou, radostí, krásou, vzletností, srdečností, růstem a láskou. Patří k jižní straně, létu, poledni a představuje jang. Nejvíce jeho energii využijeme pro kuchyně, které se řadí k nejvíce jangovým místnostem v bytě či domě. Kuchyně je považována za velmi významné místo, kde dochází k přípravě výživy pro celou rodinu a energie, která je v kuchyni, ovlivňuje energii celé domácnosti a jejích členů. Velmi častou chybou je, že ohnivá energie v kuchyni chybí; v každém případě je lepší plynový sporák s hořáky než elektrický. Oheň zvyšuje aktivitu, čili někdy najde své místo i v ložnici. Je to prvek, který je nejnáročnější na zvládnutí, protože může přerůst v agresivitu a netoleranci. Velmi opatrně je s ní třeba zacházet například ve školách. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý pomocník, ale zlý pán, čili oheň (jakkoliv vyjádřený) by se nikdy neměl stát dominantou prostoru. K ohni řadíme svíčky, krby, jasná světla a tvar trojúhelníku. Mezi ohnivé barvy patří sytě červená, oranžová a žlutá, ale také růžová. Dále jsou to předměty a obrazy pestrých barev, pouště a slunce, barevné vitráže.
5b0572d49844bobrazek.png

Podporující energií Ohně je Dřevo, oslabující Země, ovládaný je Vodou a sám ovládá Kov.
 
ZEMĚ 
5b040849723ffobrazek.pngZemě představuje realitu, stabilitu, zodpovědnost, skromnost, objektivitu, starostlivost, přemýšlení, nerozhodnost, empatii. Pojí se s jihozápadem a severovýchodem, babím létem, odpolednem a tvarem čtverce. Má v sobě zastoupený jin i jang, proto se užívá i pro střed a celkovou harmonizaci prostoru. Také je dobré využít jí u bytů ve vyšších podlažích, hodně prosklených prostor nebo všude, kde chybí stabilita. Naopak s ní musíme šetřit u lidí, kteří mají málo pohybu nebo mají sklony ke stagnaci. Vhodná je do dětského pokoje pro svou vyváženost a také proto, že poskytuje přijetí a inspiraci. Barvy tohoto elementu jsou veškeré odstíny pozdního léta a podzimu – tmavě žlutá, okrová, bordó a všechny tóny hnědé od světlé pískové až po černozem. Tuto energii v sobě mají veškeré kameny, předměty z keramiky, hlíny, kameniny, dále obrazy s motivy krajiny – nejlépe hor, detaily kamenů nebo písku.
5b057365947b8obrazek.png

Podporující energií Země je Oheň, oslabuje jí Kov, ovládá Vodu a sama je ovládaná Dřevem.
 
KOV
5b0408567f3c1obrazek.pngKov spojujeme s koncentrací, pevností, řádem, pravidly, strohostí, formálností, čistotou až sterilitou. Patří k západu a severozápadu, podzimu, pozdnímu odpoledni, až večeru a tvaru kruhu. Řadí se mezi jinové elementy, takže je vhodný pro ložnici, koupelnu, neobytné místnosti – spíže, šatny, komory. Protože podporuje koncentraci, je vhodné jej využít pro pracovny v případě, že zde nevykonáváme žádnou tvůrčí práci, ale naopak se musíme soustředit, například na vedení účetnictví, kontrolu nebo zadávání dat, zkrátka práci kde nesmíme udělat chybu. Energie Kovu je vhodná pro meditační místa. Kov je také spojen s penězi, takže jeho barvy se hodí pro bankovní domy. Barvy kovu jsou bílá, šedivá, fialová a všechny barvy kovu – zlatá, stříbrná, bronzová, měděná atd. Z tvarů je to kromě kruhu i ovál a vše zaoblené. Klasickým představitelem tohoto elementu je kovová zvonkohra, veškeré kovové předměty včetně osvětlení nebo rámů na obrazy, dále hodiny, obrazy s motivem detailu – portrét, orientální kresby apod.
5b0574461dd6bobrazek.png

Podporující energií Kovu je Země, oslabující Voda, Kov ovládá Dřevo a sám je ovládán Ohněm.

Za milé povídání děkujeme interiérové návrhářce Markétě Petříkové, ze studia www.vitr-voda.cz, která se filozofií Feng Shui zabývá.

Zajímavé články o Feng Shui:

Uložit

Uložit

Reklama