Podrobný popis těchto živlů najdete v předchozím článku na této stránce.
Práce s těmito prvky patří ke klíčovým principům ve Feng Shui a používá se v následujících oblastech:
1. Osobnostní analýzy z data narození
Tento rozbor určí individuální potřeby jedince na energetické úrovni. Čtyři pilíře, jak se tato metoda jmenuje, rozebere člověka na základě roku, měsíce, dne a hodiny zrození. Pomocí výpočtů zjistíme, které energie by měl daný jedinec posílit, případně potlačit. Tyto závěry poté můžeme využít pro řešení prostoru jako individuální Feng Šuej. Ne vždy totiž platí všeobecné principy pro každého.
Při rozborech pro páry nebo rodiny pak vstupují do hry i harmonizační energie mezi jednotlivými osobnostmi. Můžeme také lépe rozhodnout, pro koho by byla určitá místnost vhodnější nebo zda mají sourozenci sdílet společný pokoj či nikoliv. Na základě této podrobné analýzy lidé lépe pochopí fungování vztahů i sebe sama. Je možné zjistit silné a slabé stránky každého jedince, kdo koho podporuje nebo je s ním v konfliktním vztahu. Často dojde k pochopení určitých souvislostí – například, proč to někoho stále táhne k vodě, jiný životně potřebuje krb s ohněm, další vyhledává zelenou barvu nebo si domů nosí kameny z cest. Můžeme zjistit, jak které prostředí na nás působí; které nás zklidňuje, aktivizuje nebo v nás probouzí nápady a kreativitu.
Součástí rozboru je doporučení jak se závěry pracovat dále, a to nejen v prostoru, ale také v souvislosti s oblékáním, stravou, zdravím nebo činnostmi.
2. Podpora prostředí
Energii živlů využíváme také v souvislosti s činností, která je v daném prostoru provozována. Platí to především u komerčního prostředí a několik příkladů nám dá lépe pochopit, jakým způsobem se energie projevují.
Představit si můžeme například banku, která symbolizuje energii Kovu. Činnosti, které se zde provozují, jsou spojeny s přesností, vážností, důvěrou, stabilitou, strategií. Prostředí je uniformní, dalo by se říci až vznešené, vévodící barvou je šedá, časté je užití kovu jako takového, vše má své místo, vládne zde přesný řád s důrazem na detail. Tedy typické kovové prostředí s klidnou energií Jin.
Jako protipól bychom si mohli vzít redakci, interiérové studio nebo reklamní agenturu. Zde se setkáme s živým jangovým prostředím plným chaosu. Společným rysem je kreativita, kterou podporuje energie Dřeva. Ta napomáhá nápadům, rychlosti, improvizaci a inspiraci. V takovém prostředí často
Také domácí prostředí lze rozdělit na jin a jang. Správné rozmístění místností vzhledem ke světovým stranám, přirozenému světlu a slunečnímu svitu je zásadní. K severním stranám by měly být umístěny jinové – tedy klidové a užitkové místnosti jako koupelna, chodba, spíž, šatna, technická místnost, prádelna a ložnice. Využijí přirozený chlad a nižší intenzitu světla. K jižním stranám pak patří jangové – živé místnosti, tedy kuchyně a obývák. Dětské pokoje a pracovny by měly v sobě mít jin i jang.
3. Harmonizace prostoru
Energeticky významné prvky jako krb, bazén, akvárium apod. by vždy měly být v souladu s energií světové strany, ve které jsou umístěné.
Podrobný popis těchto živlů najdete v předchozím článku na této stránce.
Za milé povídání děkujeme interiérové návrhářce Markétě Petříkové, ze studia www.vitr-voda.cz, která se Feng Shui filozofií zabývá.
Zajímavé články o Feng Shui:
- Hledáte partnera? Jste singl? Vytvořte si pro něj dobré podmínky podle Feng Shui
- Rozhovor s interiérovou návrhářkou: Feng Shui vytváří řád a harmonii
- Ložnice podle Feng Shui: Co v ní nesmí chybět, aby měla správnou energii a posilovala partnerský vztah?
- Feng Shui: 15 zajímavých interiérů studia Vítr-Voda, které vybrala návrhářka Markéta
- Feng Shui: 8 věcí, které můžete okamžitě udělat ke zlepšení vašeho vztahu
Nový komentář
Komentáře
Něco na tom určitě bude, protože zařídit byt podle Feng Shui znamená také uklidit ho a v uklizeném bytě se hned lépe žije :)
Zajímavé čtení.