Feng Shui je tradičním čínským uměním života v harmonii s okolním prostředím. Hlavními jejími prvky jsou vítr a voda. Z druhé strany příliš prudký vítr a divoká voda dokázaly vše zničit.

Ve Feng Shui se učí prolínání těchto energií nasměrovat k vlastnímu prospěchu. Tato filosofie zasahuje do všeho, co působí na náš život. Místa, kde žijeme, zařízení bytu, oblékání, barev. Její zásady se využívají při stavbách bytů, zahrad i pracovního prostředí. Prostě pro všechna místa, od nichž požadujeme, abychom se tam cítili dobře. Není to ale nic univerzálního, každý člověk je předurčen k něčemu jinému. Záleží totiž na tom, jaké je jeho číslo Ming Kua (výpočet na www.fengshui.com).

K čemu vede Feng Shui?

Feng Shui je o hledání a využití vhodné energie Qi v prostředí. Když energie Qi v prostorách pracuje pro vás, tak se cítíte lépe, jste více nabití energií, více motivovaní, pozornější, jste schopni reagovat na příležitosti a všechny tyto věci dohromady vedou k tomu, že se daří práci i vztahům. Když jste šťastní a uvolnění, dosahujete lépe svých cílů a navíc s čistou myslí. Velmi často je projevem těchto pozitivních momentů zlepšení prosperity, bohatství a fungující partnerské či rodinné vztahy. To už stojí za to, ne?

kp

Univerzální zásady

Jestliže byste si chtěli podle zásad Feng Shui zařídit bydlení, budou se materiály interiéru odvíjet podle toho, ke kterému elementu náležíte. Může to být kov, dřevo, oheň, voda nebo země. Ke každému elementu jsou přiřazené i vhodné barvy – vše sobě na míru zjistíte při výpočtu vašeho Ming Kua. Existují však universální zásady, na které by měli dbát všechny skupiny.

1.  Zbavte se přebytečných věcí

Všechno nepotřebné, co máte doma, vám odvádí pozitivní energii. V duchu teď otevírejte jednu vaši skříňku za druhou, nakukujte do polic i úložišť šatů. Feng Shui nabádá zbavit se všeho, co jste v posledním roce nepoužili. Staré sklenice? Časopisy? Oblečení? Ozdůbky? Suvenýry? Starožitnosti? Pryč s nimi. Dokonce ani památeční vázu po babičce byste mít doma neměli. Nejvíce prý blokují pozitivní energii staré noviny a časopisy, poté nepotřebné oblečení. Neměli jste ten svetr na sobě minulou zimu ani jednou? Vyhoďte ho, nebo dejte na charitu a nechte svůj byt dýchat volnými prostorami.

2.  Všechny místnosti by měly mít pravidelný tvar čtyřúhelníku. Nevhodné jsou atypické nebo jinak asymetrické prostory, v jejichž koutech se shromažďuje záporná energie.

3.  V bytě by neměly být úzké chodby, protože tvoří trychtýř pro škodlivou energii.

4.  Čím více dveří, tím lépe. Napomáhá se tak proudění energie.

5.  Nábytek, stolky, pohovky či doplňky by měly mít co nejvíce zaoblených tvarů – zadržují tak více pozitivní energie, která z nich hůře uniká.

Představte si, že zařizujete kuchyň podle zásad Feng Shui. Podle čeho postupovat?

  1. Kuchyně by měla být dobře chráněna od vstupních dveří. Když vejdete do domu, neměl by se otevřít volný výhled do prostor kuchyně. Jakákoliv škodlivá energie tak může vejít do prostoru určeného pro přípravu jídla a skrz něj se dostat do těla obyvatel.
  2. V ideálním případě by měla být kuchyně umístěna ve středu domu. Tak ji zbytek domu chrání před škodlivými vlivy.
  3. Kuchyně by měla mít okna maximálně do dvou směrů.
  4. Přístup do kuchyně by neměl být tvořen úzkou chodbou, protože to vytváří trychtýř pro negativní energii. Z důvodu dobré cirkulace energie je také dobré, když do kuchyně vedou více než jen jedny dveře.
  5. Tvar kuchyně (stejně jako všech prostor v domě) by měl být pravidelný a symetrický. Nepravidelný tvar vytváří „kapsy“, v nichž se často hromadí negativní energie.
  6. V ideálním případě by měla být kuchyně rovnoběžná s centrální osou domu, a nikoliv kolmá na ni.
  7. Kuchyně by neměla být umístěna přímo proti schodišti.
  8. Nad kuchyní by se nemělo nacházet WC.
  9. Nad kuchyní by neměla být ložnice ani dětský pokoj.

Nebezpečí slepé ulice

Jestli žijete na konci slepé ulice, měli byste uvažovat o stěhování. Energie, která se zde hromadí, je velmi rychlá a tím pádem i destruktivní a neprospěšná. Místo aby přinášela prospěch, nese s sebou neštěstí. Slepá ulice představuje úplný konec osobního rozvoje a růstu. A pokud je za posledním domem ještě zvedající se kopec nebo vysoká zeď, jste v kleci. Navíc v noci, kdy přijíždějí auta ulicí, míří jejich reflektory neustále na váš dům, což v symbolice Feng Shui představuje útočící tygry. Stejný efekt vytváříte, když jedete domů sami.

Jak to vyřešit?

1.      Řešením je spoutání energie, která ulicí proti vašemu domu proudí. Pokud tuto energii Qi dokážete zachytit a přeměnit na prospěšnou sheng qi ještě předtím, než vstoupí do vašeho domu, tak přeměníte špatné Feng Shui v dobré.

2.      Nejlepším způsobem přeměny energie je její zpomalení. To se děje v případě, že se energie setká s překážkou, což může být zeď, stromy, balvany…

3.      Ve zdi můžete ponechat kruhový nebo čtvercový otvor (klidně i více otvorů), aby energie mohla projít.

4.      Pokud nemáte prostor nebo možnost postavit zeď, využijte okrasné mříže ze dřeva.

5.      Na druhé straně zdi poté udělejte před vstupními dveřmi malý dvorek. Ten funguje jako prozářená síň, kde se přeměněná Qi zklidní před vstupem do domu.

6.      Na dvorku také můžete vysadit prospěšné rostliny, jako je bambus, borovice nebo ovocné stromy.

7.      Jiným řešením je za vstupní zeď umístit jezírko ve tvaru osmičky, které pomůže přeměně energie na dobrou.

Máte zkušenosti s Feng Shui? Věříte, že by vám tato filozofie mohla přinést štěstí?