Jak uspořádat kuchyni a jaká pravidla dodržovat, aby zde bylo harmonické prostředí, to učí čínské umění Feng Shui. Tedy samozřejmě nejen to, ale my se dnes zaměříme právě na kuchyně...

Feng Shui

Čínské umění Feng Shui by se v západním světě dalo přirovnat k architektuře a designérství. Feng Shui však klade akcent nikoli na krásu, ale na harmonizaci - snaží se tedy zharmonizovat daný prostor tak, aby v něm proudící energie qi byla „dobrá“.

Všichni jsme již jistě slyšeli poučku, že pracovní stůl nemá být situovaný podle Feng Shui tak, aby pracující seděl zády ke dveřím. Dnes si ale nebudeme povídat o pracovnách, ale o kuchyních. Ano, i pro ně má Feng Shui své zásady...

Kuchyně podle Feng Shui

Jestliže připravujeme jídlo s dobrou náladou, odráží se to na spokojenosti celé rodiny. Stejně tak to ale funguje i opačně. Dobrou náladu v kuchyni nám může pomoci navodit několik základních pravidel Feng Shui...

Kde kuchyni umístit
Pokud máte to štěstí a můžete mluvit do architektonických návrhů vašeho bydlení, vězte, že aby byla kuchyně harmonická, je nejlépe, umístit ji nikoli jako první místnost, do které v bytě vcházíme.

Okna a dveře
Okna kuchyně by měla být buď na východ nebo na jih, tedy na světové strany, které ve Feng Shui symbolizují hojnost a energii.
Dveře prakticky do jakékoli místnosti (kuchyni nevyjímaje) by podle pravidel Feng Shui neměly být situované proti oknům. Důvodem je průvan, který vyhání dobrou energii. Pokud ale nemůžete toto ovlivnit, například z důvodu, že máte starší bydlení, zavěste do prostoru křišťálové větrné zvonítko, které zbrzdí tok energie.

Jak vymalovat
Do kuchyně se hodí oranžová, která podporuje chuť k jídlu, světle zelená a bílá - uklidnění a čistota. Feng Shui nedoporučuje na stěnách dnes moderní šedivou barvu, která sice vypadá elegantně, ale přináší do domácnosti smutek.

Pracovní plochy
Většina našich hospodyněk má kuchyňskou linku situovanou tak, že při přípravě pokrmů kouká do zdi. Pravidla Feng Shui ale doporučují pracovat na pultu, který je otočený do prostoru. Vyhnete se tak přípravě pokrmu v šeru. Pokud ale tuto možnost nemáte, určitě byste si měla nechat nainstalovat do linky vhodné osvětlení, které zlou temnotu vyžene.
Celá linka (a hlavně sporák) by měly být situované tak, aby hospodyňka při práci nestála zády ke dveřím a nepracovala v podvědomém napětí, že za ní může někdo stát.

Vodu a oheň mějte zvlášť
Tahle poučka zní asi trochu zvláštně, ale ve Feng Shui jde o princip: voda hasí oheň, oheň odpařuje vodu. Jsou to tedy dva elementy, které jdou přímo proti sobě a v těsné blízkosti deharmonizují energii. Co to ale prakticky znamená? Poukazuje to na umístění sporáku, který by nikdy neměl být vedle myčky, dřezu ani ledničky.

Stůl
Umístění jídelního stolu v kuchyni (pokud ho tedy v kuchyni máte) by mělo být v její jihozápadní části, protože ten je směrem matky a rodinného hospodaření. Vhodnou dekorací na stůl je podle Feng Shui miska s ovocem. Čím více druhů ovoce, tím lépe. Opět tak lákáte do domácnosti hojnost. Okolo sedící by neměli být zády ke dveřím. Stůl je v ideálním případě kruhový, pokud máte stůl s hranami, přehoďte přes ubrus, aby je „ztupil“. Ztupí se tak i hrany mezi hodovníky.

Dekorace a nádobí
Co se týče nádobí, vyhýbejte se plastu, jak je to jen možné. Také kovy by neměly hrát prim, ale měly by být v určité rovnováze s ostatními materiály. U kovů zvláště hraje roli energetické proudění, které silně ovlivňují, proto by například nože neměly být umisťovány na magnetické lišty.
Vhodnou dekorací jsou kameny, hliněné misky, živé nikoli řezané či sušené květiny. Zkrátka vše co nejvíc přirozeně přírodní. Typickým příkladem správného řešení, je nahrazení linolea dlaždicemi.

Často uklízejte
Čistota a nepřeplácanost dodá vaší kuchyni na vlídnosti. Když nebudete mít poschovávané staré potraviny a na pracovních plochách budete udržovat pořádek, bude vaše nálada při příchodu k novému vaření vždy lepší. Ostatně vám to i ulehčí práci, proto je vždy lepší, poklidit si hned po skončení vaření, než si touto činností nechat zkazit vaření další. Stejně tak je dobré, zbavovat se zbytečných spotřebičů a „pracholapek“, kolem kterých se hromadí negativní energie.

Okolí koše
Odpadky jsou jedno z míst, kde se nejvíce hromadí špatná energie, proto je dobré, zbavovat se jich hned. Ovšem je pochopitelné, že v kuchyni se koši nevyhneme. Pokuste se ho harmonizovat čistotou, umístěním na světlém místě a vhodnou dekorací v jeho blízkosti, například několika položenými kameny.

(Zdroj: Za pomocí knihy Feng Šuej pro šťastný domov, Simon Brown, Ottovo nakladatelství 2009)

Čtěte také...

Reklama