Bod zlomu nastává při zimním slunovratu, kdy začínáme směřovat k období světla a tepla. Proč si tedy neudělat inventuru v prostoru i v sobě a nevykročit do nového období s lehkostí a větší rovnováhou? Všichni známe pocit, kdy se nám podaří zbavit se věcí, které už nepotřebujeme a stejné je to i s našimi programy, myšlenkami a systémy chování.

K prostoru, ve kterém žijeme nebo pracujeme, bychom se měli chovat jako ke svému tělu. Má smysl věnovat jim oběma péči a lásku a pravidelně se zabývat jejich očistou. A nejen tou vnější, ale i tou vnitřní – energetickou. Očista prostoru má tedy dvě fáze.
5fbcf9672c92dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Co symbolizuje nepořádek?

Může to být strach z budoucnosti nebo neschopnost zbavit se minulosti a také jej můžeme považovat za projev bloků v našem životě. Kde se bere negativní a stagnující energie? Hádky, vnitřní rozladěnost, stres, nemoc, nuda – to vše může být příčinou hromadící se negativní energie. V tmavých a špatně přístupných koutech vzniká stagnující energie. Úklid tedy má svůj hluboký smysl a tady je pár rád na trochu netradiční, ale o to důležitější předvánoční uklízení.

  • Zbavte se všeho, co nepoužíváte nebo co ve vás vyvolává neklid. Oblečení, které nenosíte, rozdejte kamarádkám nebo darujte na charitu. Uvidíte, že se budete cítit svobodnější.
  • Každá věc musí mít své místo, v prostoru tak vznikne vnitřní řád, který podpoří harmonii.
  • Všechny nefunkční nebo poškozené věci opravte, nebo vyhoďte a neodkládejte to!
  • Důkladně ukliďte podlahy, setřete prach a vyleštěte zrcadla a umyjte okna. Samozřejmostí je každodenní vyvětrání.
  • Speciální péči věnujte rostlinám. Ty, které to potřebují, přesaďte, zastřihněte, nebo vyměňte za nové, případně jim pořiďte ozdobné květináče.

Energetickou očistu prostoru můžete považovat za svůj soukromý rituál. Provádí se různými způsoby, ale především jde o to, že se na chvíli zastavíte a zamyslíte se nad tím, jaká máte přání. S těmito myšlenkami pak obejdete celý svůj prostor a vizualizujete si v něm svá přání a tužby. Tím zadáte svůj životní program, který se časem vyplní. Očistou prostoru zároveň vyzdvihnete všechny klady Feng Shui ještě o stupeň výš.
Pokud jsme provedli očistu prostoru a cítíme změny, které přináší; můžeme si svůj osobní prostor také zharmonizovat, abychom se v něm cítili opravdu příjemně a uvolněně.

Jednou z možností je využití energií pěti prvků, které by měly být v prostoru rovnoměrně zastoupeny. Zde je dobré postupovat podle Bagua a výsečí dle světových stran. Každé z nich je přiřazena jedna z životních oblastí, kterou reprezentuje určitá energie. Energii v daných sektorech můžeme vyjádřit mnoha způsoby.

Jak podpořit pět prvků kolem nás
5fbcf9bd73e86obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Voda: fontánky, zrcadla, sklo, černá a modrá barva, nepravidelný tvar
Dřevo: dřevěné předměty, rostliny, zelená a tyrkysová barva, obdélníkový tvar
Oheň: svíčky, krb, květy, pestré vzory, červená barva, trojúhelníkový tvar
Země: kamenné a keramické předměty, žlutá a hnědá barva, čtvercový tvar
Kov: kovové předměty, bílá, šedá a fialová barva, kruh a ovál

Celý svět můžeme rozdělit na pět prvků – veškeré předměty a činnosti, orgány, stravu, zdravotní problémy; dokonce i člověk se skládá z vody, dřeva, ohně, země a kovu. Pokud chceme dosáhnout harmonie v prostoru, je nejlepší mít vždy zastoupeno všech pět prvků, což je také jeden z cílů Feng Shui. Pokud je interiér opravdu dobře uspořádán, dává člověku neustále podněty a impulzy a stále jej inspiruje k něčemu dalšímu a novému.

Příroda a vesmír by pro nás měly být vzorem, protože zde je vše zastoupené správným dílem. Také proto fungují tak dobře a my se jim můžeme pomocí Feng Shui přiblížit. Zároveň je však třeba vzít v úvahu individuální potřeb každého jedince a potřebné prvky posílit nebo potlačit, nejen v prostoru, ale také pomocí barev oblečení, vhodným jídlem i každodenními činnostmi.

Nelze očekávat, že Feng Shui za nás vyřeší naše problémy, ale určitě mohou velkou měrou pomoci v zásadních změnách nebo ve zkvalitnění života. Zároveň však jde o neustálou práci sama na sobě a o aktivní snahu žít svůj život co nejlépe a poznat sám sebe.
Pokud vše správně pochopíme a naučíme se používat v každodenním životě, můžeme získat více energie, klidu a rovnováhy, což je v dnešní době určitě to nejdůležitější.

Mohlo by vás zajímat:


14-02-2018-09-38-07-vv-logo2017-pozitiv-rgb.png