Volby do Evropského parlamentu se blíží, kandidátní listiny v kuchyních politických stran už vznikají nebo dokonce byly představeny. A protože je prozatím neotřesitelnou realitou, že o nich rozhodují především muži, podívaly se členky sdružení Fórum 50 %, jestli kuchaři brali v potaz i společenskou poptávku po více ženách v politice. Z průzkumů veřejného mínění by to totiž přivítaly až dvě třetiny zpovídaných Čechů.

Horší jsou jen Malta, Kypr a Polsko
Nyní je mezi 24 českými europoslanci celkem pět žen, tedy 21 %. Toto číslo je ve srovnání s většinou ostatních států velmi nízké, horší skóre mají pouze Malta, Kypr a Polsko. A vzhledem k podobě kandidátních listin se dá i předpokládat, že po volbách se situace moc nezmění.

Situace na kandidátkách

Politické strany Počet v první pěti (pořadí) Počet v první destíce (pořadí)
ODS 0 1 (9.)
KDU-ČSL 2 (1., 5.) 2 (1., 5.)
EDS 3 (1., 3., 4) ?
SZ 2 (2., 4.) 5 (2., 4., 6., 8.)
ČSSD 1 (5.) 2 (5., 7.)
KSČM 1 (5.) 3 (5., 6., 7.)

„Reálnou šanci na zvolení má odhadem pět političek, ale vše samozřejmě záleží na tom, jak dopadnou volby z hlediska stran,“ uvedl Jana Smiggels Kavková.

Pravděpodobný osud čtveřice současných europoslankyň

► Zuzana Roithová (KDU-ČSL) – jednička lidovecké kandidátky. Zůstane.
► Jana Hybášková – jednička kandidátky nově založené Evropské demokratické strany. Zůstane.
► Věra Flasarová (KSČM) – pátá na kandidátní listině. Zůstane.
► Nina Škottová (ODS) – musela by dostat mnoho preferenčních hlasů.

Klub ODS bude volbách do europarlamentu zřejmě připomínat pánskou jízdu. „Na devadesát procent se tam žádná žena nedostane,“ odhadla Kavková.

Političky, které mají šanci počet europoslankyň obohatit: Zuzana Brzobohatá a Olga Sehnalová (obě ČSSD) – pátá a sedmá na kandidátní listině. Kateřina Konečná (KSČM) – šestá na kandidátce, Kateřina Jacques (SZ) – druhá na kandidátce.

Jakých témat se nejvýraznější kandidátky ujaly?

■ Jana Hybášková by ráda pokračovala v práci ve výborech pro evropskou bezpečnost a zahraniční politiku.
■ Kateřina Konečná se hodlá soustředit na problematiku zdraví žen, vzdělávání žen a migrantky (azylantky), jejichž problémy bude muset budoucí Evropa řešit, a kterých stále přibývá i v České republice.
■ Zuzana Brzobohatá se chce soustředit na otázky ekonomické závislosti žen, a to zejména v souvislosti s blížící se hospodářskou krizí, která zřejmě postihne ženskou část evropské populace výrazněji. Dále jsou jejími prioritami v evropské politice matky s dětmi, ženy kategorie 50 plus a vůbec postavení žen na trhu práce.
■ Kateřina Jacques se chce i nadále věnovat rovnému zastoupení žen a mužů v rozhodovacích orgánech a jejím hlavním tématem zůstanou i lidská práva s dodatkem – ženská práva jsou lidská práva.

Fandíte myšlence o více europoslankyň? Co říkáte na témata, jich se chtěji ujmout? 

Reklama