Femibion

Partneři obvykle už v době, kdy plánují budoucí miminko, přemýšlí o jeho zdraví, správnému vývinu. A je jasné, že kromě správné výživy a životosprávy je důležité přijímat určité látky, které jsou nezbytné pro vývoj plodu, ve prospěch budoucího těhotenství i období po porodu. Na trh dorazily dva nové potravinové doplňky, které jsou prospěšné miminku i samotné mamince.

O čem je řeč? Firma Merck uvedla na trh dva nové potravinové doplňky – l.  Femibion 800 Metafolin, který je určený pro ženy plánující těhotenství a 12 týdnů po otěhotnění, a Femibion 400 DHA + Metafolin, vhodný pro budoucí maminky od 13. týdne těhotenství až do ukončení kojení.

Odborníci novinku jen vítají. Proč se o doplněk zajímat, vysvětlili gynekolog, psycholožka či odborník na výživu.

 Proč užívat Femibion 800 a Femibion 400

Gynekolog MUDr. Tomáš Fait, PhD.

Péče o budoucí miminko začíná již v době, kdy partneři plánují otěhotnění. Plánované těhotenství umožňuje preventivně upravit stravovací návyky, odbourat civilizační zlozvyky a také přijímat určité látky, které jsou nezbytné Femibionpro zdravý vývoj plodu a ve prospěch ženina budoucího těhotenství. Nejznámější látkou, která prokazatelně, a to je podloženo množstvím klinických studií, snižuje riziko některých těhotenských patologií, je folát. Klinické studie prokázaly, že včasné podávání folátů snižuje riziko vrozených srdečních vad, vad močového a pohlavního ústrojí, nízké porodní váhy, výskytu různých nezdravých stavů placenty, které mohou vyústit až v potrat, či porod mrtvého plodu.

Femibion 800 je doporučován užívat 4 týdny před plánovaným početím a po otěhotnění ještě další tři měsíce. Od 4. měsíce těhotenství se doporučuje užívat Femibion 400, kde je nižší obsah folátů, které již nejsou potřebné v takové koncentraci, a naopak se připojují jiné významné látky – jako například nepostradatelné omega-3 DHA.

 DHA je vhodné v těhotenství i během kojení

Odborník na výživu Mgr. Pavel Suchánek

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které jsou nepostradatelné pro zdravý vývoj vašeho miminka, ale i pro zdravý průběh těhotenství a období kojení. Jsou to látky tělu vlastní, které jsou obsaženy v lidském mozku. Ze všech kyselin omega-3 je v mozku nejvíce zastoupena DHA, tedy kyselina dokosahexaenová. Je součástí buněčných membrán a podílí se na přenosu informací do mozkových buněk – nedostatek DHA v buněčných membránách může vést k různým poruchám. Potřeba DHA výrazně stoupá v období těhotenství, a to zejména ve 2. trimestru, kdy dochází k tvorbě a bouřlivému rozvoji mozku plodu.

FemibionVelmi důležitá je dostatečná koncentrace DHA v krvi matky také pro rozvoj očí a budoucích intelektuálních schopností vyvíjejícího se miminka. Nedostatek DHA v buněčných membránách plodu může vést naopak k poruchám soustředění a k rozvoji dalších možných psychických onemocnění dítěte v pozdějším věku. DHA v období růstu organismu je prevencí před vznikem cukrovky, aterosklerózy a podporuje imunitní systém.

Dítě, které přijímá dostatek DHA před narozením a v době kojení, má dobrý základ pro budoucí intelektuální a psychomotorický vývoj.

Nastávající matky mohou předcházet poporodním depresím

Psycholožka PhDr. Laura Strouhalová, Csc.

Ženy jsou obvykle geneticky náchylnější k depresím než muži. A poporodní deprese pak obzvlášť představuje závažnou psychickou poruchu, která by se neměla podceňovat. S intenzivním prožíváním deprese se můžeme setkat už brzy po porodu, ty méně intenzivní začínají plíživě od dvou týdnů do jednoho roku poté. Projevují se hlavně nadměrnou únavou až vyčerpaností, nespavostí, podrážděností, sebevýčitkami, ať již ve vztahu k péči o dítě – nejsem dobrá matka, rodinu – nejsem dobrá manželka, nedokážu se o rodinu postarat, či namířené proti vlastní osobě – jsem neschopná, nic nezvládám. Dalšími projevy poporodních depresí mohou být napětí, úzkosti, pocity nejistoty a strachu. Intenzita depresivního prožívání má zásadní vliv na schopnost postarat se o dítě.

Prevenci rozvoje depresí spojených s těhotenstvím a porodem je možné podporovat dostatečným příjmem DHA omega-3 nenasycených mastných kyselin. Každá maminka si zaslouží prožít mateřství v klidu a duševní pohodě.