Jaké to je být synem slavných rodičů, přitom si zachovat určitý odstup a dekorum a ještě se snažit „sám“ prorazit na umělecké dráze? O tom si dnes budu povídat s Felixem Slováčkem mladším. Doufám, že i přes moje mezery v hudebním vzdělání společnou notu nalezneme.

Hned na úvod musím sdělit, že už při telefonické domluvě rozhovoru mě zaujal Felixův zdvořilý a kultivovaný projev. Rodiče na něj můžou být opravdu pyšní. Ostatně, tak jako je určitě pyšný i on na ně. Ale k tomu se ještě dostaneme.

f

S Felixem jsme se sešli v jedné útulné kavárně v centru Prahy. V příjemném prostředí s mladým klukem, ještě k tomu synem takových osobností, jsem se cítila dobře. A jak se cítil on se mnou? Zná vůbec naše stránky Žena-in?
Už ano. Hned jak jste mi volala a domlouvali jsme si rozhovor, tak jsem se na ně samozřejmě podíval a musím říct, že i když jsou určené převážně ženám, tak mě zaujaly. Máte tam zajímavá témata a myslím, že volíte opravdu dobrý výběr osobností.

Včetně Vás...
Já sebe sám nechci hodnotit… (smích)

Když jsem si četla váš dosavadní životopis, žasla jsem nad tím, co všechno jste už v tak mladém věku dokázal.
V jednom rozhlasovém pořadu jste řekl, že geny a talent sice člověk podědí, ale 90 % je to dřina a dřina a dřina. Ale přece jen, neříkejte mi, že jste to neměl coby syn Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové jednodušší.
Když se na to zpětně podívám, tak na základní škole i na konzervatoři to bylo tak půl na půl. Když měl někdo mé rodiče rád a vážil si jich, tak šel naproti i mně a pomáhal mi. Na druhou stranu se také stávalo, že ne u všech jeden nebo oba z mých rodičů ty sympatie měli, a to se pak tím pádem odráželo i na mně. Já ale stejně razím teorii, že pokud se člověk chová slušně a zdvořile, a k tomu mě i moji sestru rodiče odmalička vedli, tak potom i to okolí se k vám chová slušně. A nezáleží na tom, zda jste dítě slavných rodičů, nebo rodičů neznámých. Nikdy jsem se nad nikým nepovyšoval, vesměs jsem se všemi vycházel dobře. I s kantory.  

Váš dědeček z maminčiny strany Karel Patras byl profesorem na HAMU, sólový harfenista České filharmonie a babička Věra Patrasová byla zpěvačkou filharmonického sboru. A jak to bylo z tatínkovy strany?
Dědeček z druhé strany byl doktorem a babička učitelkou.

Jít na medicínu vás nelákalo?
Ne, já jsem si vybral hudbu.

Vystudoval jste pražskou konzervatoř, po vzoru tatínka obor klarinet. Nenapadlo vás ani po vzoru maminky být hercem?
Ani nebylo kdy, aby mě to napadlo, protože ke klarinetu jsem byl doslova dokopaný. Táta mě šoupnul k jeho spolužákovi z JAMU, panu profesoru Polívkovi, a ten mě vlastně už od dětství začal připravovat rovnou na konzervatoř.

Takže už jako malý kluk jste hrál na klarinet?
Nejprve jsem začal hrát na klavír u paní profesorky Svárovské, potom na klarinet a také jsem hrál na bicí. Zůstal jsem nejvíc u klarinetu a jsem za to rád. Moc mě to baví.

Ono taková hra na dechové nástroje je nejen krásná, ale také zdraví prospěšná. Zejména v souvislosti se správným dýcháním. U bicích byste třeba už dávno ohluchl.
(smích) Né, to né, ale klarinet už bych za nic neměnil.

Já se ještě na chvíli u těch tvrdších nástrojů pozastavím, zaujaly mě totiž vaše hudební začátky v oblasti rockové hudby. Založil jste rockovou kapelu Nails, ve které jste mimo jiné hráli i Nirvanu - revival. Věnujete se ještě tomuto druhu hudby?
Rockové hudbě se věnuji právě s tím Big Bandem, který má táta.

Pardon, jak do Big Bandu, de facto do jazzové hudby, „propašujete“ rock?
Divila byste se, jak to jde dohromady. Poprvé to zkusil kanadský zpěvák Paul Anka. Hrajeme to takto už šest let. Jsou tam kousky od Nirvany, Oasis, Eddie Van Halen, Survivor, Soundgarden, R.E.M. atd… Ale k rockové hudbě jako takové bych se taky ještě jednou rád vrátil. Jenže nikdo nechce zkoušet.

rock

Vy jste byli v té kapele tři?
Ano, jako v Nirvaně. Tři, kteří ale nejsou schopni se sejít.

r

Poslechněte si nahrávku v mp3

Předpokládám, že jste na volné noze, čemu se věnujete v současnosti nejvíc? Kde vás můžeme vidět?
Přijďte se podívat třeba do divadla Hybernia, kde hraji v muzikálu Kapka medu pro Verunku, to je moc hezká muzikálová pohádka, kde mám jednu z hlavních rolí, Honzu. Potom jezdím s tátovým Big Bandem různě po republice, hraju na klarinet a saxofon s různými filharmoniemi nebo symfonickými orchestry, nebo jsme se Slávou Grokhovskim pořádali již čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka 2012…, pořád je co dělat.

Máte svého manažera?
Ne, všechno si to zařizuji sám. Znáte to, co si člověk neudělá sám, to nemá.

Felixi, kterého z mnoha vystoupení si nejvíce považujete?
Nejvíc si vážím toho, že jsem mohl být dvakrát na turné Karla Gotta. To byl fantastický zážitek. Haly v Čechách i na Slovensku byly vyprodané, 7 až 8 000 lidí, kdy se vám to podaří? Lidi tleskají, pískají, je to bomba! Je to něco jiného než v klubu, i když tam to má taky svoje kouzlo.
Pak si také velmi vážím koncertů, které jsou mimo republiku, povedou se a mají úspěch nehledě na to, jestli ti lidé znají jméno Slováček, ale z toho důvodu, že se jim to prostě líbí pro tu samotnou hudbu, kterou slyší. V  roce 2007 jsem se také zúčastnil 10. festivalu swingové hudby, kde jsem figuroval jako zpěvák v cyklu koncertů s australským legendárním trumpetistou, skladatelem a členem GRP all star Big Bandu, Jamesem Morrisonem. Tátův Big Band ho doprovázel! To byl také neuvěřitelný zážitek.

Artie Shaw Concerto for clarinet - Felix Slováček Jr.

Už od dětství jste obklopen známými umělci a osobnostmi. Počínaje výše jmenovaným Karlem Gottem až třeba po… nevím koho. Kdo z těchto umělců, pominu-li vaše rodiče, na vás nejvíc zapůsobil?
Karel Černoch. Bezvadný člověk, skvělý zpěvák, tak trochu neprávem opomíjený, který toho mohl mladým lidem ještě hodně předat. Pak samozřejmě Karel Svoboda, geniální skladatel, kterého jsem měl to štěstí poznat. Jednou jsme se třeba takhle potkali před barákem, když jsem šel ze školy, a on se mě zeptal: „Ahoj Felixi,  co děláš?“ Já na to, že chci udělat nějakou muziku, a on mi odpověděl: „No jasně, to dělej, to je dobrý,“  a úplně nezištně a přátelsky mi poradil, jak na to. Líbí se mi taky Marie Rottrová, úžasná zpěvačka, Leona Machálková, Bára Basiková, je jich hodně. A možná bych ještě rád zmínil mého profesora na HAMU, Jiřího Hlaváče, díky němuž jsem se dostal na roční stáž do Norska. Hodně se navštěvujeme a dodnes spolu občas někde zahrajeme.

Leona Machálková & Felix Slováček Jr. - Dotýkat se hvězd

Zpíváte a hrajete s Big Bandem svého otce, spolupracujete s mnoha jinými Big Bandy po celé republice, vydal jste se tedy tatínkovou cestou. A co ta maminčina? Díváte se na filmy a seriály, ve kterých hrála? To bývala a vlastně dodnes je, neskutečná kočka.
Určitě, dívám se a moc rád.

V čem se vám líbila nejvíc?
Ve všem.

Já jsem svedla rozhovor tímto směrem záměrně, neboť v příštím týdnu budu mít rozhovor právě s vaší maminkou. Kdybyste byl na mém místě, na co byste se jí coby redaktor zeptal?
To je strašně těžké. Ještě že nejsem redaktor, protože ty otázky jsou pořád ty samé a určitě není lehké vymyslet něco originálního. Fakt nevím. Asi bych se jí zeptal, jak prožila Vánoce, i když ty už jsou daleko za námi. Opravdu nevím.

A na co byste se jí tedy zeptal jako syn?
Tak to je ještě těžší. (smích). Ale tak asi na to, jestli se jí líbí, co dělám. Určitě ano… (smích).

smamou

Tak já už vás dál nebudu trápit, uvidíme, co maminka odpoví.
Vy máte ještě mladší sestru Aničku, prozraďte mi, jak vypadá takové dětství slavných a zaneprázdněných rodičů?
Já jsem byl vychovávaný dědou a babičkou, když rodiče tvrdě pracovali. Děda byl velmi noblesní člověk a lidi si ho moc vážili, babička byla ženou v domácnosti a úžasná žena. Anička je dnes krásná holka, tančí, zpívá, je šikovná také v psaní scénářů, je opravdu velmi tvořivá.

Manželství vašich rodičů patří v našem šoubyznysu k těm nestálejším, neprovází ho žádné skandály. Vůbec si nedokážu představit, že by vaši rodiče na sebe nebo na vás křičeli.
Ale taky se občas zakřičelo, tak jako všude. Ale u nás nikdy nepadaly facky, stačilo pořádně zařvat, a my jsme hned ztichli. Já si svých rodičů velmi vážím a odmalička je, stejně jako Anička, velmi respektuji.

Chválili vás rodiče za vaše úspěchy?
Myslím, že tím šetřili, a je to dobře, i když jsem to možná občas chtěl slyšet. Ale zase mě to aspoň nakoplo dál.

dal

Ať už pracovně, nebo soukromě, procestoval jste kus světa, dokázal byste žít jinde než v Česku?
Myslím, že ano, dokázal….

A to?
Třeba právě v tom Norsku, kde jsem rok studoval, a ta země se mi moc líbila. Ale jsem rád za to, že žiju tady, v naší zemi. Jsem vlastenec.

Vraťme se od politiky ještě zpátky ke kultuře. Letos v květnu oslaví váš otec významné životní jubileum. Prozradíte, čím ho překvapíte?
Neprozradím. Ale co můžu prozradit, že táta chystá velký koncert v Lucerně, který bude ojedinělý tím, že si tam pozve hosty z řad lidí, kteří s ním po léta spolupracovali, ale nejsou to jenom mediálně známé tváře, prostě lidi, kterých si váží, kteří ho provázeli jeho životem.

Člověk po tolika letech v branži, jako je váš otec, už má právo si odpočinout. Necítí se unavený?
Naopak. Táta je nezmar. Jede pořád na 120 % a nevydrží pět minut v klidu, pořád musí něco dělat, ať už je to práce, nebo doma. Myslím, že by nevydržel jen tak sedět a odpočívat, jeho by to nudilo. Musí vykonávat nějakou činnost a práce ho dobíjí.

Vaše maminka je nejen herečka, zpěvačka a moderátorka, ale co vím, také skvělá kuchařka. Zdědil jste tuto vlastnost po ní? 
To máte pravdu, máma je vynikající kuchařka. A jestli jsem zdědil vaření po ní? Asi ano, i když takhle dobře asi nevařím, ale jelikož to mám z první ruky, tak hodně kopíruji. Třeba takový guláš se zázvorem, ten je vynikající.

Prozradíte nám recept?
Ano, je velmi jednoduchý. Klasicky cibuli na sádle nechám zhnědnout, přidám nakrájenou kližku a pak nakrájím na jemno „tunu“ zázvoru a česneku. Půlku si dám stranou a tu druhou půlku hodím na maso. Vařím, vařím, podlévám bílým a černým pivem, až se to vypaří, znovu podlévám vývarem (hovězím pochopitelně) a přidám druhou půlku piva. Až je maso měkké, přidám tam tu druhou půlku česneku a zázvoru. Už ničím nezahušťuju. Samozřejmě ještě nějaké to základní koření, pepř, sůl, papriku. On ten guláš je skoro úplně černý, ale je velmi pikantní a zdravý. :)

A k tomu dobré pivo. Máte při vší té práci vůbec čas si zajít na pivo?
Moc ne. Musí se to nějak skloubit.

A pokud máte volný čas, jak si ho užíváte? Víno, ženy, zpěv?
(smích) No jasně, víno, ženy, zpěv.

Takže otázka rodina a děti je tím pádem bezpředmětná.
Ale já mám dítě, šestnáctiměsíčního syna Felixe.

To jste mě teď dostal, to mi úplně uniklo! Možná je to tím, že do popředí se stále nastrkují jedny a ty samé děti jiných.
Několika médii to prošlo, ale jestli vám to uteklo, to nevadí, nic si z toho nedělejte.

rodina

Tedy alespoň dodatečně gratuluji.
Děkuji. Je to krásné, zdravé dítě a já jsem si vlastně až po jeho narození uvědomil, že opravdu nejdůležitější věc na světě je zdraví. Nedávno jsem hrál na jedné akci pro nemocné děti, hodně to na mě zapůsobilo.

Nosit jméno Felix Slováček je hodně zavazující. Cítíte to tak?
Ano, je to hodně zavazující. Ale já to jméno nosím rád a jsem na něj opravdu hrdý.

statou

Ještě mi na závěr rozhovoru řekněte, kdyby vám krásná princezna Xenie půjčila kouzelný prsten od Arabely, jaké by bylo vaše největší přání?
Já už jsem to naznačil a možná to bude znít jako klišé, ale opravdu bych si nejvíc přál, aby byli všichni moji blízcí zdraví.

Děkuji za rozhovor, a ať se Vám i nadále daří!

Poslechněte si nahrávku v mp3

Vizitka:

 • MgA. Felix Slováček jr. se narodil 14. 9. 1983 v Praze.
 • V r. 1999 založil tří člennou rockovou skupinu „Nails“, natočili CD s názvem „Sběratel lidských těl“.
 • V roce 2003 se stal doprovodným kytaristou, vokalistou a spoluautorem hudby a textů v rockové skupině Glanc.
 • Obě kapely odehrály nespočet koncertů a zúčastnili se i několika festivalů.
 • V roce 2006 absolvoval pražskou konzervatoř u prof. Milana Poláka a poté studoval na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše, kterou absolvoval v roce 2010 s Komorní filharmonií Pardubice.
 • Od května 2008 působil na postu prvního klarinetisty v Karlovarském Symfonickém orchestru, se kterým nyní spolupracuje jako sólista.
 • Zúčastnil se mistrovských kurzů v rakouském Semmeringu (ISA), kde vyhrál v soutěži dechových nástrojů 2009 cenu Antonína Rejchy.
 • Roku 2010-2011 odjel na studijní stáž do norského Osla na Norges Musikkhøgskole (Norway Academy of Music).
 • Věnuje se také dramaturgické a produkční činnosti v legendární „Jazzové sekci“ a hudebnímu seskupení „Barock Jazz Special, Felix Gang Band a Pražské saxofonové kvarteto.
 • V roce 2012 se stal dramaturgem a producentem Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka.
 • Zpívá a hraje s Big Bandem svého otce a spolupracuje s mnoha Big Bandy po celé České republice i v zahraničí.
 • Koncertuje s vážnou hudbou se svými recitály a spolupracuje se Symfonickými orchestry a Filharmoniemi.
 • Vystupuje v divadle Hybernia v muzikálu Kapka medu pro Verunku.
 • www.felixslovacek.com

Přečtěte si také:

Reklama